Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 7. 12. 2019
Líbí se mi

První letošní lyžování je tu. Nedostatečná pojistka se vám na horách může vymstít

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 7. 12. 2019
Líbí se mi
První letošní lyžování je tu. Nedostatečná pojistka se vám na horách může vymstít

První letošní lyžování je tu. Nedostatečná pojistka se vám na horách může vymstít

Když se chystáme na zahraniční dovolenou v létě, je pro nás většinou samozřejmostí sjednat si cestovní pojištění. Vydáváme-li se však za zimními radovánkami v lyžařské sezoně, myšlenku na pojistnou ochranu v naší mysli často zasype sníh. Rizika na obou typech cest jsou přitom takřka identická.

Proč je vhodné uzavřít si cestovní pojištění i na zimní dovolenou a existuje speciální verze pro lyžaře? Nehody nejsou doménou jen silnic či dálnic, ke střetu dvou a více účastníků provozu může velice snadno dojít i na sjezdovce. Stačí chvilka nepozornosti při kochání se zasněženou přírodou a zranění vaše či jiného lyžaře je na světě.

„Nejlepší prevencí nejen finančních následků takových karambolů je samozřejmě opatrnost. Je ale na místě doplnit ji o pojištění kryjící léčebné výlohy, následky úrazu a odpovědnost za újmu na zdraví či majetku jiné osoby,“ doporučuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Speciálně pro lyžaře

Jedná se v podstatě o notoricky známé cestovní pojištění s tím, že lyžařská verze má svá specifika.

Pokud si vyberete pojišťovnu, která rozlišuje různé typy cestovního pojištění podle toho, jakou činností hodláte svou dovolenou strávit, měli byste pro aktivní odpočinek na horách vždy zvolit odpovídající variantu,“ zdůrazňuje Lukáš Zelený.

Pojištění na lyže se totiž například od pojištění k moři liší nejen výrazně vyššími pojistnými limity, ale také především rozsahem krytí. Zatímco u varianty pojištění k moři byste z pochopitelných důvodů jen těžko nalezli převoz vrtulníkem, v případě lyžařské verze pojištění je tato možnost dopravy do nemocnice téměř samozřejmostí.

Vyplácí se uvádět pravdivé údaje o zamýšlené náplni dovolené. Pokud vyberete špatnou variantu pojištění, může pojišťovna zcela zamítnout pojistné plnění,“ říká Zelený.

Zkontrolujte limity a výjimky

Bez jakých složek pojistného krytí byste tedy rozhodně neměli lyžařskou kombinézu obléknout? Kromě stěžejních léčebných výloh je to také úrazové pojištění nebo pojištění sportovního vybavení. Počítat ovšem musíte i s případy, kdy nezpůsobíte škodu jen sobě, ale i někomu jinému. Například srazíte-li na sjezdovce jiného lyžaře a zraníte jej nebo mu zničíte drahé sportovní vybavení. Tyto výdaje kryje pojištění odpovědnosti za újmu, které má u naprosté většiny pojišťoven samostatný limit pro újmy na zdraví a škody na věcech.

Zvlášť v oblíbených zimních destinacích, jako je Rakousko či Švýcarsko, se mohou náklady na pojistnou událost v komplikovaných případech vyšplhat až do výše několika milionů korun. Je tedy důležité vždy zvolit dostatečné limity plnění.

„Před podpisem pojistné smlouvy se také nezapomeňte seznámit se všemi výlukami provozování zimních sportů. Překvapit vás může například stanovená maximální nadmořská výška, v níž se můžete pohybovat, nebo konkrétní výčet sportovních disciplín dělených na zimní sporty běžné a zimní sporty rizikové,“ dodává Lukáš Zelený.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar

Jo přesně... My jelikož jezdíme hodně na hory a tak, tak bychom se třeba bez cestovního pojištění prostě neobešli... Pojištění jsme si dělali u https://www.ervpojistovna.cz a už tedy bez toho ani ránu. Však ono to ti, kteří ještě nezažili nějaký větší úraz pochopí až časem...

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 8. 12. 2019

na hory chodím jen chodit, pěší turistiku..., ale ne, že by se mi nemohlo nic stát...

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 8. 12. 2019

pojištění máme vždy když se někam jede

Odpovědět
lemur
lemur 8. 12. 2019

Odpovědět
gustawka
gustawka 7. 12. 2019

nelyžuji

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 359
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.