Propolis je přírodní gumovitá pryskyřice, která se nachází na stěnách úlů. Stejně jako med a včelí vosk má mnoho terapeutických účinků. Využijte ho na vlasy, pleť i zuby!
Protože propolis, tedy přírodní pryskyřice, má voskovou strukturu, včely ho používají při konstrukci a opravě svých úlů. Nabízí jim také ochranu před predátory, jako jsou hadi nebo ještěrky, dále zastává funkci bariéry před mikroby. O jeho síle měli povědomí již chytří Egypťané, Řekové, Inkové a Římané, nicméně v současné civilizaci se ví, že propolis vyniká konzervačními, antiseptickými, antipyretickými a dokonce i dezinfekčními účinky.
Složení propolisu přitom závisí na rostlinách, ze kterých ho včely shromáždily. Obecně se z 50 % skládá z pryskyřice, z 30 % z vosku, 10 % tvoří éterické olej, 5 % zastupuje pyl a zbylých 5 % tvoří ostatní různé látky, jako jsou minerály a organické sloučeniny. Co tenhle koktejl zdraví dokáže?
Léčí rány, popáleniny a akné
Obsah flavonoidů v propolisu předjímá, že má tenhle zázrak předpoklady pro hojení ran. Studie zároveň prokázaly, že ve spojení s olejem z čajovníku a gelem aloe vera výrazně přispívá k likvidaci akné a redukci jizev, které po něm zůstávají. Silné antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti mu leckdo závidí!
Podporuje orální zdraví
Díky již zmíněným antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem může propolis pomoci při prevenci zubního kazu, dutin, gingivitidy a periodontálního onemocnění. Některé orální bakterie kolonizující na povrchu zubu, které vytvářejí zubní plaky, tak nemají šanci. Stačí extrakt z propolisu smíchat s vodou a proplachovat jím ústa! Nebo si obstarejte přímo ústní vodu s propolisem, neprohloupíte!
Podporuje růst vlasů
O alopecii už jste asi slyšeli. Je diagnostikována v případě, že ztratíte více než 100 vlasů denně. Tato dermatologická porucha postihuje mnoho žen a mužů. Experimenty in vitro ukázaly, že flavonoidy v propolisu zlepšují krevní oběh a vyživují vlasové folikuly. Přítomné fytochemikálie jsou ideálním protizánětlivým a fungicidním prostředkem, který přímo zabraňuje vypadávání vlasů. Za pokus to rozhodně stojí!
Eliminuje bakterie, houby a viry
Je známo, že propolis bojuje proti virovým onemocněním, jako je třeba herpes. Bývá zvláště účinný i proti „breberkám“ infikujícím horní cesty dýchací. Tuto vlastnost lze připsat opět vyzdvihovaným flavonoidům. Uvedené aktivní sloučeniny mohou zastavit mikrobiální buněčné dělení, kolaps buněčné stěny a membrány, inhibovat syntézu proteinu a nakonec zabít patogeny. Co se týče přímé konzumace, tak experimentální studie uvádějí, že bezpečná koncentrace propolisu pro člověka je asi 1,4 miligramů na kilogram hmotnosti a den.
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account