Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 25. 5. 2021
Líbí se mi

Propolis má mnoho terapeutických účinků. Využijte ho na vlasy, pleť i zuby!

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 25. 5. 2021
Líbí se mi
Propolis má mnoho terapeutických účinků. Využijte ho na vlasy, pleť i zuby!

Propolis má mnoho terapeutických účinků. Využijte ho na vlasy, pleť i zuby!

Propolis je přírodní gumovitá pryskyřice, která se nachází na stěnách úlů. Stejně jako med a včelí vosk má mnoho terapeutických účinků. Využijte ho na vlasy, pleť i zuby!

Protože propolis, tedy přírodní pryskyřice, má voskovou strukturu, včely ho používají při konstrukci a opravě svých úlů. Nabízí jim také ochranu před predátory, jako jsou hadi nebo ještěrky, dále zastává funkci bariéry před mikroby. O jeho síle měli povědomí již chytří Egypťané, Řekové, Inkové a Římané, nicméně v současné civilizaci se ví, že propolis vyniká konzervačními, antiseptickými, antipyretickými a dokonce i dezinfekčními účinky.

Složení propolisu přitom závisí na rostlinách, ze kterých ho včely shromáždily. Obecně se z 50 % skládá z pryskyřice, z 30 % z vosku, 10 % tvoří éterické olej, 5 % zastupuje pyl a zbylých 5 % tvoří ostatní různé látky, jako jsou minerály a organické sloučeniny. Co tenhle koktejl zdraví dokáže?

Léčí rány, popáleniny a akné

Obsah flavonoidů v propolisu předjímá, že má tenhle zázrak předpoklady pro hojení ran. Studie zároveň prokázaly, že ve spojení s olejem z čajovníku a gelem aloe vera výrazně přispívá k likvidaci akné a redukci jizev, které po něm zůstávají. Silné antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti mu leckdo závidí!

Podporuje orální zdraví

Díky již zmíněným antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem může propolis pomoci při prevenci zubního kazu, dutin, gingivitidy a periodontálního onemocnění. Některé orální bakterie kolonizující na povrchu zubu, které vytvářejí zubní plaky, tak nemají šanci. Stačí extrakt z propolisu smíchat s vodou a proplachovat jím ústa! Nebo si obstarejte přímo ústní vodu s propolisem, neprohloupíte!

Podporuje růst vlasů

O alopecii už jste asi slyšeli. Je diagnostikována v případě, že ztratíte více než 100 vlasů denně. Tato dermatologická porucha postihuje mnoho žen a mužů. Experimenty in vitro ukázaly, že flavonoidy v propolisu zlepšují krevní oběh a vyživují vlasové folikuly. Přítomné fytochemikálie jsou ideálním protizánětlivým a fungicidním prostředkem, který přímo zabraňuje vypadávání vlasů. Za pokus to rozhodně stojí!

Eliminuje bakterie, houby a viry

Je známo, že propolis bojuje proti virovým onemocněním, jako je třeba herpes. Bývá zvláště účinný i proti „breberkám“ infikujícím horní cesty dýchací. Tuto vlastnost lze připsat opět vyzdvihovaným flavonoidům. Uvedené aktivní sloučeniny mohou zastavit mikrobiální buněčné dělení, kolaps buněčné stěny a membrány, inhibovat syntézu proteinu a nakonec zabít patogeny. Co se týče přímé konzumace, tak experimentální studie uvádějí, že bezpečná koncentrace propolisu pro člověka je asi 1,4 miligramů na kilogram hmotnosti a den.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 26. 5. 2021

Včelí produkty jsou velmi vzácné.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 25. 5. 2021

Tak propolis jsem snad ještě ani neviděla, natož, bych s ním měla nějakou zkušenost

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 25. 5. 2021

máme doma vždy sklemičku s propolisem, beru ho od Plevů. Jsem s ním spokojená

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 292
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.