Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 22. 3. 2021
Líbí se mi

Potřebujete uklidnit pocuchané nervy? Vyrazte na procházku do lesa

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 22. 3. 2021
Líbí se mi
Potřebujete uklidnit pocuchané nervy? Vyrazte na procházku do lesa

Potřebujete uklidnit pocuchané nervy? Vyrazte na procházku do lesa

Zrovna si říkáte, jak je vám na gauči fajn? Možná ano, ale pokud chcete zregulovat tlak a uklidnit své pocuchané nervy, vyrazte raději do lesa. Můžete si tak dokonce urychlit i hojení, které se otravně vleče!

Chodíte na procházky do přírody? Jestli ne, tak byste měli. A zdaleka nejen kvůli tomu, že tím spálíte pár kalorií, čímž značně prospějete svým tělesným křivkám. Z jakých důvodů experti „špacír“ na čerstvém vzduchu vřele doporučují? Tyhle benefity pěšího výletu hodně překvapují!

Blaho pro nervy. S okamžitým účinkem

Není žádnou novinkou, že pobyt v přírodě funguje silně uklidňujícím dojmem, pro což existuje mnoho vědecky podložených důkazů. Jeden za všechny? Japonští experti v rámci své studie vyslali na půl hodiny 20 dobrovolníků do zalesněné oblasti, zatímco stejný počet jedinců zamířil do centra města. Analýza poznatků následně prokázala, že respondenti, kteří trávili čas mezi stromy a jehličím, byli mnohem spokojenější a duševně odpočatější. Tedy oproti těm, co se vrátili z rušné „civilizace“. Chcete něco dodat?

Rychlejší hojení. A to vážně

Pomineme-li nesporné výhody pro duševní rozpoložení, přináší „venkovní terapie“ i další užitek. Závěry jistého amerického výzkumu sdělují, že pacientům v nemocnicích, kteří mají ze svého lůžka výhled do krajiny, se zranění a nepříjemné komplikace zpravidla hojí o poznání rychleji. Tedy alespoň ve srovnání s lidmi, jejichž „ubytování“ takovou vyhlídku nenabízí. Co z toho plyne? Máte-li nějakou zdravotní indispozici, jděte se projít. Uděláte tak pro svou rekonvalescenci opravdu mnoho…

Regulace tlaku? Bez problému

Arteriální hypertenzí, nebo chcete-li vysokým krevním tlakem, trpí podle odhadů 2,5 milionů tuzemáků, přičemž celá čtvrtina vůbec netuší, že tomuto závažnému problému čelí. Co když jste mezi nimi i vy?

Ostatně, možná se není co divit, neboť tahle svízel mnohdy nemá žádné příznaky. O to je to horší, protože když o sobě dá poprvé „vědět“, bývá to prostřednictvím závažné komplikace, jako je třeba infarkt myokardu. Chcete se takového scénáře vyvarovat? Neseďte doma a alou ven! Průzkum publikovaný v magazínu Journal of Physical Activity & Health odhalil, že vystavování se lesnímu prostředí přispívá k normalizaci tlaku, proto může být lékem hypertenze. To jsou věci, viďte?

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jary
Jary 25. 3. 2021

Naprosto souhlasím...vzduch, vůně, zvuky, barvy...člověk si tak jde přírodou, přemýšlí, kochá se, rozdýchá...a najednou je problém malý a hlava čistá

Odpovědět
sipeji
sipeji 23. 3. 2021

Jsem venku denně a v lese je nejkrásněji, je to takový jiný svět.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 22. 3. 2021

vycházky do lesů máme moc rádi, snažíme se alespoň co víkend do nějakého vypadnout a je mi zhola jedno, že ho mám mimo své bydliště

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 22. 3. 2021

Ano, souhlasím, les je super

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 289
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.