Úbytek hmotnosti je proces, který se mnohdy nestane tak rychle, jak bychom si představovali. Nebo se naopak snadno nastartuje, výsledky vás motivují, a pak přijde útlum, který je zkouškou vaší trpělivosti i pevné vůle. Existuje proto mnoho důvodů. 

Možná jste například oddáni oblíbenému cvičení, ale nespalujete dostatek dostatek kalorií. Nebo možná spálíte kalorií dost, ale na oplátku jich příliš mnoho přijmete. Možná dostatečně cvičíte a zdravě jíte, ale máte zdravotní potíže, které vám brání zhubnout… Tak jako tak na hubnutí samotné může mít vliv řada věcí, z nichž některé mohou být zjevnější než jiné. Stojí za to zvážit všechny, pokud se vám ručička na vaší váze ustálila ve stejné poloze a nechce se hnout. 

Jaké jsou nejčastější důvody, proč nehubneme?

Málo spíte

Je ověřeným vědeckým faktem, že nedostatek spánku může přispět k nárůstu vaší hmotnosti. Vědci odhalili, že nedostatek spánku může:

– snižovat hladinu hormonu ghrelinu, který reguluje nás hlad

– ovlivňuje zadržování soli v těle

– snižuje hladinu leptinu a citlivosti na inzulín, jež ovlivňují kontrolu naší hmotnosti

– zvyšuje podrážděnost, únavu a mrzutost, což ovlivňuje vaši denní aktivitu i výběr jídla

Řešení: 

Nastavte si svou spánkovou rutinu. Pomůže vstávat a chodit spát ve stejnou dobu, vyhnout se stimulantům jako je kofein několik hodin před spaním, a omezit rušivé elementy ve vaší ložnici. Takže žádné prohlížení sociálních sítí před spaním! 


Jste vystresovaní

Stres a přibývání na váze (nebo její stagnace) jdou ruku v ruce. Konstantní stres může přispět k několika zdravotním problémům, včetně problémů s vaší váhou: 

– touha: když jsme ve stresu nebo nešťastní, mnozí z nás jednoduše sáhnou po „pohodlných jídlech“ s vysokým obsahem cukru nebo tuku

– kortizol: stejně jako nedostatek spánku, příliš mnoho stresu zvyšuje produkci kortizolu. Ten nejen, že ovlivňuje chuť k jídlu, ale může také způsobit další ukládání tuku ve vašem těle (hlavně v oblasti břicha).

– motivace: pokud jsme vystresovaní, to poslední, na co máme náladu (nebo čas) je pohyb. Začneme se tak točit ve smyčce výčitek, které mohou být velice frustrující.


Řešení: 

Dobrým výchozím bodem pro řešení chronického stresu je, že si během dne uděláte krátké chvíle, abyste si vědomě zkontrolovali sami sebe a snížili své napětí. Takto řízená forma „meditace“ vám pomůže přidat do života více klidu. Pokud problémy přetrvávají neváhejte oslovit odborníka nebo lékaře, který vám může pomoci identifikovat vaše stresory a najít nejlepší způsob, jak je zvládat. 

Moc jíte

Určitě pro vás nebude žádným překvapením, že nejdůležitějším faktorem hubnutí je poměr vydaných a přijatých kalorií. Může se to zdát zřejmé, ale pokud si nevedete přesné záznamy, snadno se může stát, že toho sníte více než vaše tělo spálí. Většina z nás má totiž tendenci výrazně nesprávně odhadovat, kolik kalorií spotřebují, a současně přeceňovat kalorie spálené během aktivity nebo běžného života.

Řešení:

Udělejte sami na sobě pokus a během týdne si poctivě veďte svůj jídelní deník. To vás nejen bude nutit se nad jídlem zamyslet, ale také snadno na konci týdne budete moci bilancovat nad tím, jestli příjem vydaných a přijatých kalorií odpovídá vašemu hubnoucímu plánu. Možná za vaším úspěchem (nebo neúspěchem) stojí jen menší porce, jiná skladba jídla nebo naopak více pohybu. 


Trápí vás pomalý metabolismus

Vás metabolismus se může zpomalit z mnoha důvodů a jedním z nich je bezesporu věk. Některé studie ukázaly, že svalová hmota klesá každé desetiletí od 25 do 50 roku asi o 4%. Svaly jako takové spalují více kalorií než tuk, takže jejich budování je alfou a omegou vašeho úspěchu. 
Řešení:

Stále stejný počet kalorií a stále stejné cvičení může být důvodem, proč se vaše váha zastavila na stejném čísle. Nebojte se čas od času svoji rutinu změnit. Důležité je také do svého pohybového programu zařadit posilování s váhou vlastního těla, které vám pomůže spalovat více kalorií i po tréninku, kdy je vaše tělo v klidu.  

Nehýbete se

Cvičení je samozřejmě zásadním prvkem každého hubnutí a bez něj celý proces bude pomalý a bez jistého výsledku. Nemusíte nutně hned uběhnout půlmaraton nebo cvičit 2 hodiny denně v posilovně. To by naopak mohlo vést ke zranění nebo úplnému „vyhoření“ organismu. Stačí jen nastavit intenzitu cvičení, která vám bude vyhovovat a podpoří vás zdravý životní styl. 

Řešení: 

Snažte se být aktivní v průběhu celého dne. Dělejte si pravidelné přestávky v sezení u počítače, místo výtahu používejte schody, noste krokoměr, abyste zjistili, kolik kroků denně dokážete zvládnout. A postupně překonávejte sama sebe. Tyto „drobnosti“ budou mít na vaše hubnutí obrovský dopad! 

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account