Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 25. 7. 2020
Líbí se mi

Proč pociťujeme před spaním záškuby ve svalech

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 25. 7. 2020
Líbí se mi
Proč pociťujeme před spaním záškuby ve svalech

Proč pociťujeme před spaním záškuby ve svalech

Je váš život stresujícím kolotočem shonu a náročných úkolů? Žádný div, že máte co dočinění se svalovými stahy, jež přicházejí bez vyzvání. Této situaci hraje do karet i fakt, že pijete až příliš kávy, která odvodňuje.

Fascikulace neboli samovolné záškuby svalových vláken nejsou žádnou hitparádou. Ačkoli tohle „cukání“ většinou trvá několik sekund nebo minut, člověka dokáže pěkně otrávit, popřípadě mu znepříjemnit usínání. Víte o tom svoje? Možná by vás zajímalo, proč se něco takového děje. Zde jsou příčiny, na které byste si měli dát pozor!

Dehydratace jako hlavní pachatel

Vaše svaly, stejně jako jiné části těla, potřebují adekvátní množství tekutin, aby mohly fungovat. V případě, že pitný režim zanedbáváte, křečemi, brněním i záškuby se dovolávají nápravy. Vyslyšíte je a zvládnete za den vypít alespoň dva litry vody? Mimochodem, tím, že své útroby patřičně zavlažíte, také podpoříte hubnutí, zvýšíte energetickou hladinu a předejdete bolestem hlavy. Berte to jako motivaci…

Nadmíra kofeinu. Z té nic dobrého nekouká

Je všeobecně známo, že káva je nejpoužívanějším stimulantem na světě. I vám černé zlato v únavové krizi tahá pomyslný trn z paty? Tak jistě, vždyť i pár doušků tohoto nápoje zabrnká na správnou strunu centrálnímu nervového systému, takže cítíte příval vitality. To ale pořád ještě neznamená, že tenhle doping není nijak omezen. Odborníci zastávají názor, že bezpečná konzumace kofeinu je přibližně 400 mg denně, což odpovídá čtyřem šálkům. Překračujete toto dávkování? Pak se ničemu nedivte. Vzhledem k tomu, že káva vykazuje močopudné vlastnosti, čímž odvodňuje organismus, nahrává výše zmíněné dehydrataci.

Stresujete se víc, než je zdrávo

Určitě jste slyšeli o tom, že vlivem permanentní nervozity padají vlasy, přičemž se zvyšuje riziko nespavosti, depresí, arteriální hypertenze, kardiovaskulárních chorob nebo nadváhy. Ano, to je jistě pravda, nicméně chronický stres si vybere svou daň i jinak. Dle názoru expertů se při něm uvolňují hormony, které „mají prsty“ ve svalových záškubech. Zřejmě je na čase trochu vysadit, nemyslíte? Poslouchejte své tělo, myslí to s vámi dobře.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 13. 9. 2020

zajímavé, občas se mi to stává

Odpovědět
Svata
Svata 4. 8. 2020

Odpovědět
Jasper
Jasper 26. 7. 2020

No to bych sebou někdy musela škubat až do rána

Odpovědět
avatar
Eva Nováková 26. 7. 2020

Moje mamka mi záškuby vysvětlovala tím,že při usínání se člověku uvolňují svaly a s nimi i nervy- jenže ne ve stejnou dobu a proto nervy sebou škubnou. Mamka byla zdravotní sestra a tohle se učili už na "zdrávce",když mi to říkala bylo mi asi 10 let a že bych měla záškuby z kávy nebo ze stresu ... pochybuji.

Odpovědět
lemur
lemur 25. 7. 2020

Zajímavé čtení.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 750
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.