Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 9. 2021
Líbí se mi

Je lepší najíst se před cvičením nebo až potom?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 9. 2021
Líbí se mi
Je lepší najíst se před cvičením nebo až potom?

Je lepší najíst se před cvičením nebo až potom?

Lámete si hlavu s tím, co si dát ráno k jídlu, aby vám na běžecké stezce nebylo těžko? Držte raději půst. Ve vlastním zájmu! Díky němu totiž spálíte o 20 % více kalorií. A co si budeme povídat, to vážně není málo…

Právě jste se rozhodli, že si každý den přivstanete a trochu si zacvičíte? K tomuto rozhodnutí by vám odborníci jenom poblahopřáli. Jenže vy teď stojíte před zásadní otázkou. Bude lepší najíst se před tím, než potrápíte své tukové zásoby, nebo až potom? S rozlousknutím tohoto oříšku vám možná pomohou závěry nejnovější studie, které hovoří ve prospěch kručícího žaludku. A to jednoznačně!

Hlad jako přísný osobní trenér

Poznatky britského výzkumu uskutečněné Northumbrijskou univerzitou mluví jasně. Podle nich je každý, kdo se před „tělocvikem“ nají, sám proti sobě. Experti dlouhodobě monitorovali několik desítek fitness nadšenců, přičemž největší důraz kladli na jejich stravovací návyky. Po podrobných lékařských testech, měření indexu tělesné hmotnosti i analýze dat následně vyšlo najevo, že sportovci, kteří do tepláků vklouznou bez snídaně, spalují o 20 % více kalorií - oproti jejich kolegům, jež se před akcí náležitě posilní. Jak je to možné? Žádná kouzla v tom nehledejte.

„Jakákoli aktivní činnost provozovaná po celonočním půstu likviduje více tukových rezerv, protože tělo potřebuje palivo ke svému provozu, takže spotřebovává veškeré dostupné kalorie. Navzdory tomu, co se říká, cvičení bez předchozího občerstvení nijak neovlivňuje množství jídla, jež během dne člověk zkonzumuje. A už vůbec nezpůsobuje větší pocit hladu,“ stojí v tiskové zprávě. Vede tudy cesta, jak vysněnou velikost kalhot získat o poznání dříve? Specialisté tvrdí, že ano. Mimochodem, když už jsme u toho, ono má takové ranní pocení i další nesporná pozitiva.

Lepší soustředění a bezbřehá kreativita

Pohyb není jen cestou, jak dosáhnout štíhlých křivek i zatraceně dobré nálady. On má také blahodárný vliv na mozkové funkce! Alespoň tak to sdělují výsledky pro změnu amerického průzkumu, o nichž informoval časopis Journal of Alzheimer‘s Disease. V těch bychom se dočetli, že fyzická zátěž stimuluje oblast mozku spojenou s úvahami a výkonnými funkcemi. Jinými slovy, odměnou za dobře zvládnutý trénink vám bude zlepšení kognitivních funkcí, do kterých spadá schopnost řeči, paměť, soustředění i kreativita. Lékaři se navíc domnívají, že platí také za zaručenou prevenci duševních onemocnění, zejména pak Alzheimerovy choroby.

Foto: Shutterstock

Autorka: Kateřina Málková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 17. 9. 2021

Nerada před cvičením jím, pak mi to jde hůř.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 16. 9. 2021

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 16. 9. 2021

já bych nic neodcvičila, kdybych byla najedená

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 508
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.