Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 1. 2020
Líbí se mi

Při chřipce či nachlazení nemusíte hned do lékárny, vsaďte nejprve na přírodu

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 1. 2020
Líbí se mi
Při chřipce či nachlazení nemusíte hned do lékárny, vsaďte nejprve na přírodu

Při chřipce či nachlazení nemusíte hned do lékárny, vsaďte nejprve na přírodu

Závěr zimy je většinou poznamenaný nepříliš přívětivým počasím a nijak veselou náladou a stresem. A to je kombinace, kterou nejrůznější viry a bakterie přímo milují! Není divu, že v tu dobu většina z nás kýchá, chraptí nebo nemůže bezbolestně polknout. Co s tím?

Jistě, první kroky většiny z nás vedou do lékárny, odkud odcházíme se zásobou medikamentů, jež by uživila menší polní nemocnici. Zkuste to ale letos jinak a vsaďte spíše na pomocníky z přírody!

Pomoc, mám v krku struhadlo

Pokud vás nebo někoho z vaší rodiny bolí v krku, zkuste některou z osvědčených rad našich maminek a babiček. Skvěle funguje například kloktání soli rozpuštěné ve vlažné vodě (na sklenici vody připadá asi půl čajové lžičky soli) nebo popíjení teplého (nikoli horkého) heřmánkového čaje, který má protizánětlivé účinky (ostatně i jím můžete kloktat).

Proti škrábání v krku se také osvědčil med – ať už rozpuštěný v čaji nebo ještě lépe podávaný přímo po lžičkách. Tenhle sladký lék, který okamžitě ulevuje od bolesti a krk zevnitř hezky „pohladí“, bude mít úspěch hlavně u dětí. Jen si musíte být jistí, že na něj nejsou alergické (obecně se med nedoporučuje podávat dětem mladším 1 rok).

Malým i velkým pacientům uleví také Priessnitzův zábal na krk – vezměte kousek látky (například kapesník) a namočte jej ve studené vodě. Přiložte na krk, obalte pečlivě igelitem či potravinářskou folií (musí mokrou látku zcela překrývat) a vše ještě převažte šátkem. Nechejte působit asi hodinu.

Bez hlasu a s plným nosem

Trápí vás kašel a ztrácíte hlas? Pak i pro vás má příroda několik medikamentů. Předně se snažte během dne dodávat tělu dostatek tekutin, které pomohou rozpustit hlen a bude se vám lépe dýchat. Ostatně tekutiny, respektive vodu, můžete využít i zvenku – inhalujte! Svařte hrnec vody, přidejte do něj například eukalyptový esenciální olej (ale nemusíte přidávat nic), nakloňte se nad něj, přehoďte přes sebe ručník a dýchejte. Ostatně tahle rada pomáhá jak na kašel, tak na rýmu!

Tak jako jsme zmínili med u bolavého krku, tak jej musíme zmínit i jako pomocníka v boji s kašlem. Především před spaním se doporučuje sníst asi lžičku medu – buď pěkně rovnou, nebo rozpuštěnou v teplém mléce. U mléka jen pozor - ačkoli to nikdy nebylo spolehlivě prokázáno, podle babských rad se nedoporučuje u vlhkého kašle, pouze u suchého, neboť panuje lidové pověra, že ještě více zahleňuje.

Co se věčně ucpaného nosu týče, uleví vám od něho solný sprej nebo eukalyptový esenciální olej nakapaný na kapesník a položený na polštář (když nemůžete dýchat, těžko se usíná). Osvědčené jsou také mentolové masti, které se mažou na hrudník.

Když řádí chřipka

Pokud podlehnete chřipkovým virům, dopřejte si především dostatečný odpočinek – ležte, pijte hodně tekutin a co nejvíc spěte. Vysokou horečku srážejte zábaly a léky, pokud máte jen lehce zvýšenou teplotu, neřešte ji – je přirozenou obrannou reakcí těla. Viry totiž nemají příliš v lásce výkyvy teplot. Pokud vás bolí klouby, dopřejte si lázeň v horké vodě (pouze pokud nemáte teplotu), případně si pomozte nahřívacím polštářkem či lahví.

Do pitného režimu zařaďte zázvorový čaj (působí protizánětlivě a prohřívá, což se virům nelíbí), do jídelníčku pak česnek. Proti virům je vaší tajnou zbraní, a tak si jej dopřávejte, co vaše tělo snese (pokud vám nedělá dobře syrový, můžete si z něho připravit a následně popíjet nálev, případně česnečku). Sílu vám dodá (a proti bacilům zabojuje) také poctivý kuřecí vývar – u něj je prokázáno, že účinkuje protizánětlivě a na chřipku ho doporučují i lékaři.

Navzdory výše napsanému pamatujte, že když se váš stav po několika dnech domácí léčby nezlepší, nebo se naopak začne zhoršovat, je na čase vyhledat lékaře.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar

Používám mnoho různých bylinek- u nás v Chomutově je výborná prodejna bylinek Dr.Rotta,kde poradí a dokonce tam jezdí mnoho lidí z daleka.

Odpovědět
Amajina
Amajina 2. 2. 2020

zázvor s citronem a medem

Odpovědět
radzden
radzden 30. 1. 2020

dobré rady

Odpovědět
gustawka
gustawka 29. 1. 2020

Používám jitrocelový sirup

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 29. 1. 2020

Zázvor mám ráda

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 172
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.