Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 25. 6. 2020
Líbí se mi

Příznaky, které mohou signalizovat cukrovku

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 25. 6. 2020
Líbí se mi
Příznaky, které mohou signalizovat cukrovku

Příznaky, které mohou signalizovat cukrovku

Cukrovka neboli diabetes – především 2. typu – patří mezi civilizační choroby, jež kvůli nezdravému životnímu stylu ohrožují stále více lidí. Jak poznat, jestli náhodou také nepatříte mezi ty, kteří jsou diabetem ohrožení více než vaši vrstevníci?

Následujícími příznaky volá vaše tělo o pomoc a varuje vás, že je třeba mnohé změnit.

Vysoký krevní tlak

Sám o sobě je poměrně nebezpečnou, ale bohužel stále podceňovanou nemocí. Navíc z výzkumů vyplývá, že lidé, kteří jím trpí, jsou více ohroženi vznikem cukrovky než ti, kteří mají krevní tlak v normě. Vzhledem k tomu, že hypertenze nemá žádné příznaky, nepodceňujte preventivní návštěvy praktického lékaře, který vám tlak změří.

Záchvaty hladu

Sice jste před chvílí dojedli, ale zase máte pocit, že byste si klidně dali ještě další pořádnou porci navíc? Připadá vám, že vlastně nikdy neukojíte svůj hlad? I to může být jeden z příznaků, že nemáte k cukrovce daleko. Může za to fakt, že vaše tělo nedokáže efektivně s pomocí inzulinu „zpracovat“ cukr, který vám koluje v těle. Další „nášup“ jídla samozřejmě není řešením, spíše zkuste sklenici vody. A samozřejmě co nejrychleji návštěvu lékaře.

Neuhasitelná žízeň

Podobně jako spousta lidí, jimž hrozí onemocnění diabetem, bojuje s neukojitelným hladem, mohou se také potýkat s neuhasitelnou žízní. Opět za to – laicky a zjednodušeně řečeno – může snaha vašeho těla „zpracovat“ nadbytečný cukr, tentokrát jej s pomocí jeho rozředění a vyloučení močí. A proto máte neustále žízeň. Mimochodem, paradoxně tento stav může vést k dehydrataci, protože jak jste jednou pohlcení tímto začarovaným kruhem, vaše tělo má v podstatě neustále nedostatek vody.

Nekonečná únava

Jistě, unavení býváme všichni. Ale většinou pro to existuje poměrně jednoduché vysvětlení (třeba že máme práce až nad hlavu a kvůli stresu nemůžeme spát). Jenže co když žádnou objektivní příčinu svého vyčerpání nemůžete najít? Opět může být na vině nezdravá hladina cukru v krvi. Navíc při nekonečné únavě máme tendenci omezit fyzickou aktivitu a přidat na nezdravých jídlech. Čímž paradoxně riziko, že nás nakonec cukrovka opravdu dostihne, ještě zvyšujeme…

Rozostřené vidění

Občas se stává, že člověk nemůže rychle zaostřit nebo má jiné – nepříliš vážné – potíže se zrakem. Ovšem pokud se opakují pravidelně a přidají se i další příznaky, které v tomto článku jmenujeme, pak se může jednat o symptom prediabetu, tedy stavu, který předchází cukrovce. Právě ta má totiž velmi negativní dopad na oči a zrak. Zjednodušeně řečeno totiž mohou neustálé výkyvy v hladině cukru v krvi zapříčinit otok oční čočky a tím i zhoršené vidění.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Ivana Navrátilová 8. 9. 2020

Taky si myslím, že užitečné informace. Cukrovka umí být pěkně zákeřná. Myslím si ale, že je skvělé, že dnes už se dá léčit. Zrovna nedávno jsem narazila na dost zajímavý článek, který se právě léčby cukrovky týká. Tady je: https://www.biomag.cz/diabetes-cukrovka/

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 6. 7. 2020

užitečné informace

Odpovědět
Ovace
Ovace 29. 6. 2020

Důležité téma

Odpovědět
konatovka
konatovka 26. 6. 2020

Źádné příznaky nemám a moc si hlídám váhu, abych byla štíhlá. Před mnoha lety jsem zcela vyloučila ze stravování cukr. Těžko bych se smířila s tím, že jsem nic pro to neudělala. V příbuzenstvu máme hodně diabetiků, kteří jsou obézní.

Odpovědět
sipeji
sipeji 26. 6. 2020

velmi užitečné informace

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 414
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.