Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 5. 2021
Líbí se mi

Cukrovka patří mezi civilizační choroby. Jak poznat, jestli náhodou nepatříte mezi ty, kteří jsou diabetem ohroženi?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 5. 2021
Líbí se mi
Cukrovka patří mezi civilizační choroby. Jak poznat, jestli náhodou nepatříte mezi ty, kteří jsou diabetem ohroženi?

Cukrovka patří mezi civilizační choroby. Jak poznat, jestli náhodou nepatříte mezi ty, kteří jsou diabetem ohroženi?

Cukrovka neboli diabetes – především 2. typu – patří mezi civilizační choroby, jež kvůli nezdravému životnímu stylu ohrožují stále více lidí. Jak poznat, jestli náhodou také nepatříte mezi ty, kteří jsou diabetem ohrožení více než vaši vrstevníci?

Následujícími příznaky volá vaše tělo o pomoc a varuje vás, že je třeba mnohé změnit.

Vysoký krevní tlak

Sám o sobě je poměrně nebezpečnou, ale bohužel stále podceňovanou nemocí. Navíc z výzkumů vyplývá, že lidé, kteří jím trpí, jsou více ohroženi vznikem cukrovky než ti, kteří mají krevní tlak v normě. Vzhledem k tomu, že hypertenze nemá žádné příznaky, nepodceňujte preventivní návštěvy praktického lékaře, který vám tlak změří.

Záchvaty hladu

Sice jste před chvílí dojedli, ale zase máte pocit, že byste si klidně dali ještě další pořádnou porci navíc? Připadá vám, že vlastně nikdy neukojíte svůj hlad? I to může být jeden z příznaků, že nemáte k cukrovce daleko. Může za to fakt, že vaše tělo nedokáže efektivně s pomocí inzulinu „zpracovat“ cukr, který vám koluje v těle. Další „nášup“ jídla samozřejmě není řešením, spíše zkuste sklenici vody. A samozřejmě co nejrychleji návštěvu lékaře.

Neuhasitelná žízeň

Podobně jako spousta lidí, jimž hrozí onemocnění diabetem, bojuje s neukojitelným hladem, mohou se také potýkat s neuhasitelnou žízní. Opět za to – laicky a zjednodušeně řečeno – může snaha vašeho těla „zpracovat“ nadbytečný cukr, tentokrát jej s pomocí jeho rozředění a vyloučení močí. A proto máte neustále žízeň. Mimochodem, paradoxně tento stav může vést k dehydrataci, protože jak jste jednou pohlcení tímto začarovaným kruhem, vaše tělo má v podstatě neustále nedostatek vody.

Nekonečná únava

Jistě, unavení býváme všichni. Ale většinou pro to existuje poměrně jednoduché vysvětlení (třeba že máme práce až nad hlavu a kvůli stresu nemůžeme spát). Jenže co když žádnou objektivní příčinu svého vyčerpání nemůžete najít? Opět může být na vině nezdravá hladina cukru v krvi. Navíc při nekonečné únavě máme tendenci omezit fyzickou aktivitu a přidat na nezdravých jídlech. Čímž paradoxně riziko, že nás nakonec cukrovka opravdu dostihne, ještě zvyšujeme…

Rozostřené vidění

Občas se stává, že člověk nemůže rychle zaostřit nebo má jiné – nepříliš vážné – potíže se zrakem. Ovšem pokud se opakují pravidelně a přidají se i další příznaky, které v tomto článku jmenujeme, pak se může jednat o symptom prediabetu, tedy stavu, který předchází cukrovce. Právě ta má totiž velmi negativní dopad na oči a zrak. Zjednodušeně řečeno totiž mohou neustálé výkyvy v hladině cukru v krvi zapříčinit otok oční čočky a tím i zhoršené vidění.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 28. 5. 2021

Věřím tomu, že když nesladím, nepiju sladké nápoje a nejím skoro vůbec sladké, tak nemohu mít cukrovku..., jím hlavně ovoce, které obsahuje cukr, ale ne zase na kila...a dopřávám si (ze zdr. důvodů) sušené švestky...to je asi vše

Odpovědět
sipeji
sipeji 28. 5. 2021

Mám v okolí pár lidí, kteří touto nemocí trpí.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 27. 5. 2021

z této nemoci mám docela strach...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 249
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.