Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 25. 11. 2020
Líbí se mi

Přírodní antibiotika jako náhrada těch syntetických

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 25. 11. 2020
Líbí se mi
Přírodní antibiotika jako náhrada těch syntetických

Přírodní antibiotika jako náhrada těch syntetických

Proč dát přednost přírodním antibiotikům před syntetickými, na co si dát při jejich užívání pozor a jaká jsou nejlepší přírodní antibiotika?

Čím dál více lidí shání přírodní alternativu k mnoha lékům a ani antibiotika nejsou výjimkou. Proč dát přednost přírodním antibiotikům před syntetickými, na co si dát při jejich užívání pozor a jaká jsou nejlepší přírodní antibiotika?

Negativa užívání syntetických antibiotik

Nejčastějším důvodem, proč lidé přestávají užívat syntetická antibiotika, je rezistence čím dál většího množství bakteriálních kmenů vůči nim. Ta souvisí s nadměrným užíváním antibiotik, které se rozbujelo především v posledních desetiletích. Na mnoho bakteriálních infekcí je proto nutné předepsat hned několik druhů antibiotik, aby byla léčba úspěšná. Dalším důvodem, proč jsou přírodní antibiotika lepší než ta syntetická, je minimum vedlejších účinků. Mnoho lidí má negativní zkušenosti s užíváním antibiotik, které doprovázelo nechutenství, nevolnost, zvracení, zácpa, nadýmání, bolesti hlavy či gynekologické problémy. Antibiotika navíc poškozují střevní mikroflóru a může trvat až 18 měsíců, než se vrátí do původního stavu. A to nemluvíme o možných alergických reakcích.

Přírodní antibiotika jsou známá celá staletí

V přírodě najdeme velké množství bylin s antibakteriálními účinky – to není vůbec nic nového. I užívání přírodních antibiotik má ale svá úskalí. Na co si dát pozor? Je důležité, abyste si důkladně prověřili, na jaké bakterie jsou vámi vybraná přírodní antibiotika účinná, a také, jak silná tato antibiotika jsou. Příliš silná antibiotika či jejich neuvážené užívání může v těle zničit nejen ty škodlivé bakterie, ale i ty, které jsou pro správné fungování našeho těla nezbytné. Zejména bakterie sídlící v žaludku jsou velmi prospěšné, neboť pomáhají vytvářet a posilovat naši imunitu. Ideální je, aby byla vybraná přírodní antibiotika určená k léčbě konkrétní bakteriální infekce, kterou trpíte. I v přírodě najdete látky a rostliny, které jsou schopné vyléčit různé nemoci, respektive zabít různé druhy bakterií. Vy ale potřebujete, aby byly zničeny pouze ty škodlivé. Pokud na taková přírodní antibiotika nenarazíte a musíte sáhnout po těch „širokospektrálních“, je nutné, abyste po doléčení užívali ještě probiotické výživové doplňky, které vám pomohou upravit žaludeční mikroflóru.

Nejběžnější přírodní antibiotika

Velmi oblíbeným přírodním antibiotikem je hřebíček, který má také antiseptické účinky, pomáhá léčit záněty a tlumit bolest. Velmi účinný je například při bolestech zubů a mnoha dalších neduzích. Ještě účinnější než nálev z hřebíčku je pak speciální hřebíčkový olej. Také další oleje mají silné antibakteriální účinky. Grepový olej (olej z grepových jadérek) působí hned na několik druhů bakterií včetně zlatého stafylokoka, salmonellu či bakterii Escherichia coli způsobující záněty močových cest. Grepový olej patří mezi nejsilnější přírodní antibiotika. A v neposlední řadě můžete vyzkoušet oreganový olej, který má nejen antibakteriální, ale také protiplísňové účinky. I tento olej je určený na léčbu více druhů bakterií. Užívání výše zmíněných přírodních antibiotik je dobré doplnit užíváním přípravků s kvalitními probiotickými kulturami. S udržením zdravého žaludečního prostředí vám pomůže například chioská masticha. Masticha je zázračným doplňkem, díky kterému bude váš žaludek i střevní mikroflóra v té nejlepší kondici. Pomáhá navíc i při léčbě některých onemocnění trávicí soustavy jako je Crohnova nemoc a další.

Přírodní antibiotika se selektivními účinky

Selektivní přírodní antibiotika jsou taková, která mají účinek pouze na jeden druh bakterie. Nijak neohrožují střevní mikrobiom a není při jejich užívání nutné užívat také probiotika. Velmi účinným selektivním přírodním antibiotikem je extrakt z granátového jablka. Vyzkoušejte také česnek, a to jak v čerstvé, tak usušené podobě. Mezi další přírodní zázraky, které vám pomohou s léčbou bakteriálních infekcí, patří kmín, libeček, pelyněk (pravý a roční), dřišťál obecný či mahónie cesmínolistá.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 26. 11. 2020

bylo by velmi zajímavé porovnat účinky syntetických a přírodních antibiotik

Odpovědět
lemur
lemur 26. 11. 2020

Prima tipy.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 416
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.