Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Maddalena
Maddalena
Vloženo 17. 7. 2021
Líbí se mi

Na všechno, co může potrápit naše zdraví, vyrostla v přírodě léčivka

Maddalena
Maddalena
Vloženo 17. 7. 2021
Líbí se mi
Na všechno, co může potrápit naše zdraví, vyrostla v přírodě léčivka

Na všechno, co může potrápit naše zdraví, vyrostla v přírodě léčivka

Na všechno, co nás kdy může potrápit, vyrostla léčivka. Na oči světlík, na průdušky lípa, na játra ostropestřec, na srdce hloh… O bylinách a jejich mocných kouzlech se dá psát do nekonečna, je to svět plný krásy, síly, užitku a velké pokory. Tak trochu pohádkový svět. Nakonec, příroda je mocná čarodějka a všichni poctiví bylinkáři její učedníci.

Co nemoc, to bylinka

Léčivé rostliny tvoří od pradávna základ pro léčbu různých nemocí a potíží. Heřmánek léčí snad všechny bolesti těla i duše, sirup z bezu černého je skvělý na kašel, na průdušky i na chrapot. Nebo nás bodne vosa, co rychle udělat uprostřed přírody? Vidíte? Z trávy kouká jitrocel. Stačí rozmačkat pár listů a přiložit. Bradavice spolehlivě odstraní vlaštovičník a opar zase borůvky. Na bolesti břicha a nadýmání si uvaříme fenyklový čaj, na dobrou noc a hezké sny meduňku. Kozlík a šišák jsou čarodějové spánku. Po kozlíku usneme jako Šípková Růženka a ráno se probudíme svěží a odpočatí.

Nebo mateřídouška, bylinka s nádherným jménem. Léčí hluboko usazené infekce, pomáhá při nachlazení, bolestech v krku, křečích a bolestech při menstruaci. Při ní a jiných ženských problémech jsou velkými pomocníky také řebříček, kokoška, přeslička a kontryhel. Nenápadná, všední rostlinka, červený jetel, je nyní v obrovském zájmu a pozornosti vědců. Obsahuje přírodní látky nazvané fytoestrogeny, které jsou svou strukturou příbuzné ženským pohlavním hormonům estrogenům. Kromě pozitivních účinků na klimakterické potíže hrají velkou roli při předcházení a léčení osteoporózy.

Rozmarýn zlepší paměť a koncentraci, třezalka uleví při depresi a zánětech nervů, měsíček dokonale zahojí poranění. A věděli jste, že kopřivy jsou zásobárnou vápníku? Tento pro mnohé plevel je výjimečná léčivá rostlina plná důležitých minerálů a vitamínů. Výborně čistí krev, pomáhá při revmatismu, bolestech hlavy a vlasy po ní rostou husté a lesklé.

Každý lísteček je důležitý, každý květ krásný. A nezaslouží si hrubost. Když trháme léčivé rostliny, požádejme a poděkujme.

Foto: Shutterstock

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 21. 7. 2021

Ráda sbírám různé bylinky na různé potíže na čaj.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 18. 7. 2021

paráda

Odpovědět
Edmond
Edmond 18. 7. 2021

Já jsem velká fanynka bylinek. Včera jsem si dovezla z chalupy chlapici (tužebník jilmový), mátu, meduňku, jitrocel, mateřídoušku, řepík a heřmánek.

Odpovědět
sipeji
sipeji 18. 7. 2021

Já na bylinky nedám dopustit.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 17. 7. 2021

krásné, mám ráda květinky, bylinky a vše, co je léčivé

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 458
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.