Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 3. 2021
Líbí se mi

Jak porazit kila nabraná karanténou? Klíč je ve správném jídelníčku

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 3. 2021
Líbí se mi
Jak porazit kila nabraná karanténou? Klíč je ve správném jídelníčku

Jak porazit kila nabraná karanténou? Klíč je ve správném jídelníčku

Léto se blíží mílovými kroky a vám vaše představy o shazování zimních špíčků pokazila karanténa, během které jste nejen nezhubli, ale naopak se kvůli nedostatku pohybu ještě více zakulatili? Nezoufejte a hlavně se neuchylujte k extrémům. Klíč k vysněné postavě leží ve správném jídelníčku.

Mnoho žen má za to, že v boji za novým tělem musí drasticky omezit svůj denní příjem. Jídelníček by samozřejmě měl projít úpravou, ale dlouhodobý nedostatek potřebných živin má za důsledek opačný efekt. Chcete-li účinně nakopnout svůj metabolismus a dosáhnout vysněné postavy, nesmíte tělo šidit o bílkoviny.

Ráno dělá den

O významu prvního jídla dne toho bylo řečeno již mnoho. Často se ale zapomíná na to, že nejdůležitější je jeho správná skladba. Základem snídaně v redukci hmotnosti by měla být především bílkovina, doplněná o kvalitní tuky a sacharidy.

Klientky si často chybně myslí, že po spánkovém půstu by měly tělu dodat energii v podobě sacharidů,“ říká ze své zkušenosti výživová expertka Susan Bowerman. „Bílkoviny jsou ovšem pro vyhládlé tělo mnohem přínosnější. Nejen, že dodávají potřebný stavební materiál pro tělesné tkáně, ale hlavně regulují chutě na sladké během dne,“ vysvětluje Susan.

Pokud dodáte tělu po ránu dostatek bílkovin, nebude vás během dne honit mlsná po sladkých pamlscích a budete se cítit déle sytí. Ptáte se, jak je to možné? Proces trávení bílkovin je pomalejší a náročnější, než je tomu u sacharidů. Tělo tak zpracovává bílkoviny delší dobu a tím pádem budete mít i déletrvající pocit sytosti. Náhlý hlad vás jen tak nepřepadne a nebudete mít potřebu „zaplácnout se“ přeslazenou tyčinkou nebo nezdravými smaženými brambůrky. Bohaté zastoupení bílkovin najdete například ve vejcích, plnotučných sýrech, oříšcích, řeckých jogurtech nebo proteinovém prášku.

A jak je to po tréninku

Také máte naplánovaný trénink po celodenním sezení v kanceláři? Makáte a z posilovny odcházíte zpocení a s dobrým pocitem, že děláte něco prospěšného pro své zdraví a postavu. Abyste maximálně zúročili cvičení a zhubli co nejvíce, jdete spát s prázdným žaludkem. Poznáváte se?

Bohužel je to také špatný vzorec stravování. Tělo je po celém dni a náročné fyzické aktivitě vyčerpané a úplné vynechání jídla může zapříčinit i hypoglykemii. Pokud tělo nedostane palivo zpět, začne čerpat energii ze svalstva a zpomalí se tím i jinak rozjetý metabolismus. A to přece nechcete.

Po večerním tréninku doporučuji zvolit lehké a zároveň výživné jídlo, po kterém budete sytí, ale současně si nenarušíte regeneraci během spánku,“ připomíná Susan. „Organismu udělá nejlépe kombinace bílkoviny s polysacharidy, mezi které patří například zelenina a rýže. Večeři si můžete připravit den předem do krabičky, abyste ušetřili čas a energii,“ doporučuje Susan.

Každý jsme jiný

A důležitá rada na závěr. Neřiďte se předepsanými normami příjmu bílkovin. Každý jedinec má jinou potřebu této živiny, kterou ovlivňují i faktory jako podmínky v zaměstnání a psychický balanc.

Většina odborných organizací se ale shoduje na příjmu 1,6 až 2,2 g bílkoviny na 1 kg tělesné hmotnosti.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
TerezaZlin
TerezaZlin 18. 3. 2021

Dobré rady, díky j, když jsem doma, buď na osetrovnem s dcerou, nebo na home officu, tak mám tendence stále chodit do lednice. Hrozné!

Odpovědět
konatovka
konatovka 18. 3. 2021

Ano, bílkoviny jsou velmi důležité při hubnutí, v poradně mi to také kdysi doporučili a dodržuji to dodnes. Proto netloustnu. V době covidu samozřejmě denně sportuji, vždyť se to doporučuje. V rámci obce nebo města je spoustu možností. Díky za pěkný článek o zdravém stravování.

Odpovědět
sipeji
sipeji 16. 3. 2021

Nevidím důvod proč při karanténě tloustnout, nejsme doma proto abychom se přecpávali.

Odpovědět
konatovka
konatovka 18. 3. 2021

Naprosto s Vámi souhlasím.

Siraellen
Siraellen 15. 3. 2021

Snažím se jíst bílkoviny pravidelně

Odpovědět
konatovka
konatovka 18. 3. 2021

To je super.

Kahomar
Kahomar 15. 3. 2021

tak tak...někdo může sníst, na co přijde a nepřibere ani gram a jinému se stačí na jídlo podívat a přibere i po čisté vodě

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 247
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.