Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 26. 11. 2020
Líbí se mi

Přestávka v pravidelném cvičení mění tělo už po pár dnech

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 26. 11. 2020
Líbí se mi
Přestávka v pravidelném cvičení mění tělo už po pár dnech

Přestávka v pravidelném cvičení mění tělo už po pár dnech

Tak trochu lenivíte? Jak dlouho už to trvá? Po deseti dnech bez pohybu se vám může zhoršit paměť. A kdy vás nadobro opustí svalová síla? Dřív, než si asi myslíte!

Nedostatek volného času, pracovní shon, zdravotní komplikace, osobní problémy, ztráta motivace nebo ta zatracená pandemie. Tohle všechno může sportovní ambice zakopat hluboko do země. Že i vy teď máte po letech pravidelného cvičení menší pauzu? Bez ohledu na to, co vás k takovému „výpadku“ přimělo, se začněte pomalu loučit se svou kondicí. Za jak dlouho o ni definitivně přijdete a co dalšího vás čeká?

Týden lenošení a zapomnětlivost je tu

Zakládáte si na tom, že si pamatujete i to, co se jiným snadno „vykouří z hlavy“? Ještě chvíli si to užijte, platnost takového „daru“ poměrně rychle vyprší. I tak nějak by se daly přetlumočit závěry americké studie, které zveřejnil magazín Frontiers in Aging Neuroscience. Z těch totiž vyplývá, že i několikadenní cvičební přestávka může snížit průtok krve v hippocampu - části mozku, která souvisí s učením, uchováváním informací a emocemi, čehož je výsledkem kupříkladu zhoršená paměť.

Dva týdny volna udělají ze schodiště překážku

Jakmile strávíte poleháváním na gauči dva týdny, bude pro vás těžší vyběhnout schody bez zadýchání. Je to proto, že se vám sníží hodnota VO2 max, což je v podstatě maximální objem kyslíku, který jste schopni využít pro získání energie při fyzické aktivitě.

„Už po 14 dnech bez pohybu se úroveň VO2 max snižuje o 10 procent. Zhruba po čtyřech týdnech dochází k poklesu o 15 procent, po třech měsících už to může být i 20 procent,“ vypočítává americká specialistka sportovní medicíny Farah Hameed s tím, že jsou to pouze konzervativní odhady.

Měsíc nicnedělání vás připraví o sílu

Zhruba po měsíci bez jakéhokoli sportu většina lidí zaznamená pokles fyzické síly, ovšem u někoho to může být i dříve. Jak se to dá poznat? Snadno. Kdybyste teď vyrazili do fitka a „naložili“ si na bedra to, na co jste předtím byli zvyklí, s největší pravděpodobností byste to už nezvedli. Vůbec.

Svalová síla sice odchází pomaleji, než je tomu u vytrvalostních schopností, ale věčně ji mít nebudete. Tedy alespoň bez tréninku. A co dál? Po dvou měsících začíná ubývat svalová hmota a naopak přibývat tělesný tuk. Přesně to je ta fáze, kdy přicházíte o všechno, co jste cvičením kdy získali.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 27. 11. 2020

To mám vyzkoušeno sama na sobě.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 424
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.