Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 17. 9. 2019
Líbí se mi

Rádi malujete a čtete? Podle vědců jste inteligentní

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 17. 9. 2019
Líbí se mi
Rádi malujete a čtete? Podle vědců jste inteligentní

Rádi malujete a čtete? Podle vědců jste inteligentní

Jste příznivcem výtvarného umění, takže si pro vlastní potěšení čas od času něco namalujete? Jestli pravidelně jíte také chilli a pikantní omáčky, váš inteligenční kvocient pravděpodobně dosahuje vysokých hodnot!

Být chytrý. Co to vlastně znamená a jak se to projevuje? Dobrá otázka. Pro jednoho se jedná o vysoké IQ, zatímco druhý by mohl tvrdit, že inteligenci představuje spíše všeobecný přehled o většině zásadních témat. Protože každý člověk má na věc svůj vlastní názor, američtí vědci se tento „oříšek“ pokusili rozlousknout. Jak?

Odhalené znaky chytrolína

Odborníci se v rámci své rozsáhlé studie, jejíž poznatky zveřejnil magazín Personality and Individual Differences Journal, zaměřili na to, jaké činnosti a záliby jsou pro bystré „vyvolené“ typické, čímž do situace chtěli vnést trochu světla. Do svého poněkud neobvyklého výzkumu zahrnuli několik stovek dobrovolníků různého věku, kteří vykonávali rozdílná povolání. Kromě toho, že se respondentům měřil inteligenční kvocient, také se podrobně zkoumalo jejich soukromí. Účastníci prostřednictvím dotazníku totiž odpovídali na to, jak vypadá jejich běžný den i jídelníček. Po analýze nashromážděných dat experti přišli s tím, že inteligenta dokonale vystihují tyto faktory. Jsou vám povědomé?

Četba není jen duševní stravou

Ze závěrů uvedeného bádání vyplynulo, že ti, jejichž IQ dosahovalo vyšších hodnot, hodně a často čtou. Ani vy si život bez knih neumíte představit? Dobře děláte, podmanivý příběh vás mimo jiné odvede od stresu a přenese do uklidněného stavu, což zapůsobí proti nespavosti. Sečtělí „knihomolové“ jsou podle psychologů i šťastnější a dožívají se delšího věku.

Chilli jako důkaz

Kdo vyhledává ostré chutě, ten má rozumu na rozdávání? I takhle jednoduše a výstižně by se dal shrnout další „objev“ onoho průzkumu. Specialisté, kteří ho mají na svědomí, si také troufají tvrdit, že ti nejchytřejší dávají přednost ostré stravě zahrnující chilli, zázvor, černý pepř i pikantní omáčky. Pokud se ptáte, proč tomu tak je, musíme vás zklamat. Důvod je stále velkou neznámou.

Štětec do ruky, vážení

Vědci, kteří se na intelekt soustředili, se rovněž domnívají, že nehloupí jedinci si občas jen tak pro radost namalují nějaký obraz. Že to vypadá jako naprostá mazanice, v níž se absolutně nejde vyznat? Na tom vůbec nesejde! Kreativní činnost podle nich zlepšuje motorické dovednosti a posiluje paměť, takže jde o skvělý trénink kognitivních funkcí.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 20. 9. 2019

čtu od malička, ale malovat neumím

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 309
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.