Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 7. 2021
Líbí se mi

Pozor na modré plavky i vodu! Letní infekce dokáží potrápit život

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 7. 2021
Líbí se mi
Pozor na modré plavky i vodu! Letní infekce dokáží potrápit život

Pozor na modré plavky i vodu! Letní infekce dokáží potrápit život

Léto je časem sluníčka, dovolených, ale také některých nepříjemných onemocnění. Ženám ve zvýšené míře hrozí vaginální mykóza a zánět močového měchýře. Muži i ženy by se pak měli mít na pozoru před pohlavními infekcemi, jichž v letních měsících často přibývá. Jak se před těmito problémy bránit i to, podle jakých symptomů je poznat, poradíme v následujícím článku.

Ačkoli si různé nemoci nejčastěji spojujeme se zimním chladem a podzimními plískanicemi, ani v létě není nemožné onemocnět. Teplotní šoky i změna návyků oslabují imunitu, a není tak problém chytit třeba angínu. Určitá onemocnění však v letních měsících prožívají doslova „vrcholnou sezonu“. Která to jsou?

Léto je ráj pro mykózu

V letních vedrech se daří obzvláště kvasinkovým infekcím (mykózám), jež jsou v tomto období až dvakrát častější než ve zbytku roku. Jednou z nejběžnějších je vaginální mykóza, kterou dle odborníků alespoň jednou v životě prodělá většina žen. Kvasinková infekce pochvy se projevuje nepříjemným svěděním či pálením intimních partií, výtokem a bolestí při sexu či močení.

Vaginální mykóza vzniká v důsledku přemnožení kvasinek v pochvě. Tyto mikroorganismy milují teplo a vlhko, proto je léto tolik rizikovým obdobím kvasinkových infekcí. Pravděpodobnost vzniku tohoto problému se zvyšuje i v důsledku stresu či konzumací velkého množství sladkého. Cukr totiž k množení kvasinek též přispívá.

Pozor si dejte na mokré plavky i vodu

Jak se mohou dámy před vaginální mykózou bránit? Především se doporučuje dbát na důslednou intimní hygienu, nosit prodyšné – nejlépe bavlněné – spodní prádlo a nezůstávat dlouho ve zpoceném či mokrém oděvu. Rovněž se vyplatí vyhýbat se veřejným bazénům a koupalištím s nedostatečně chlorovanou vodou. Rizikové mohou být také termální bazény či vířivky, protože v teplé vodě se mikroorganismy obecně množí snáze.

Jako preventivní opatření proti kvasinkové infekci slouží zvýšený příjem probiotik, ale i vitamínů a minerálů pro posílení obranyschopnosti.  V tomto ohledu pomohou doplňky stravy, které přispívají k udržení normálního stavu pokožky a sliznic i ke správné funkci imunitního systému.

Opatrně na močové cesty

Další typickou letní infekcí, která též postihuje zejména ženy, je zánět močových cest. Dle studie zveřejněné v odborném magazínu Annals of Epidemiology se nejméně třetina všech žen do 24 let již alespoň jednou ve svém životě s touto nepříjemností setkala. Mezi její příznaky patří především bolest v podbřišku, časté nutkání k močení či bolest při močení, někdy se v moči může objevit i malé množství krve. Infekce močových cest nejčastěji vzniká v důsledku prochladnutí – například pobytem v chladné vodě, delším nošením mokrých plavek či vysedáváním na chladných površích. Rizikovými faktory jsou též nedostatečná hygiena, nedostatečný pitný režim, nechráněný sex, střídání sexuálních partnerů či anální sex.

Jako prevence zánětu močových cest se doporučuje hodně pít a zbytečně neignorovat „volání přírody“. Pokud totiž moč v močovém měchýři dlouhodobě zadržujeme, přispíváme tím k množení bakterií. Stejně tak je vhodné odskočit si na toaletu po sexuálním styku, naopak před sexem by si dámy měly dopřát očistu intimních partií. Někdy ke vzniku zánětu přispívají i parfémované vložky či lubrikanty.

S teplotami roste chuť riskovat

Letní období přeje i dalšímu druhu infekcí, které mohou rovnocenně potrápit ženy i muže, jde o pohlavní infekce. V teplých prázdninových měsících totiž vlivem zvyšující se hladiny hormonu serotoninu, na jehož tvorbě se podílejí sluneční paprsky, roste libido. Jak však v létě narůstá četnost sexu, roste i riziko přenosu pohlavních infekcí. Z těch jsou v tuzemsku patrně nejběžnější chlamydiové infekce, které jsou obzvláště rizikové. V drtivé většině případů probíhají bez příznaků, případně se projevují jen poměrně nevýraznými symptomy: bolesti při močení, únavou či bolestí svalů a kloubů. Pokud se ovšem neléčí, mohou způsobit neplodnost, a to jak u žen, tak i u mužů – u dam jako následek hlubokého pánevního zánětu, u mužů pak kvůli chlamydiemi zaviněné neprůchodnosti chámovodů či deformaci spermií. Mezi další časté pohlavní infekce pak patří třeba kapavka či syfilis.

Proti pohlavním infekcím se můžete bránit zejména používáním kondomu, pečlivou hygienou před i po styku a také partnerskou věrností či alespoň omezením sexuálních partnerů. Důležité jsou též pravidelné kontroly u lékaře. Pokud už se pohlavní infekcí nakazíte, obvykle se léčí antibiotiky.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 18. 7. 2021

no u nás se nikde nekoupu a u moře je člověk suchý pomalu dřív, než z vody vyleze

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 17. 7. 2021

něco o tom vím... proto se po každém koupání ihned převlékám do suchého

Odpovědět
sipeji
sipeji 17. 7. 2021

Jsem velmi opatrná, kdo by si chtěl pokazit léto.....

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 201
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.