Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 22. 11. 2020
Líbí se mi

Potraviny, kterým se během menstruace raději vyhněte

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 22. 11. 2020
Líbí se mi
Potraviny, kterým se během menstruace raději vyhněte

Potraviny, kterým se během menstruace raději vyhněte

Nadýmání, výkyvy nálad, těžké nohy, bolesti hlavy, únava nebo křeče. Tyhle nepříjemnosti jsou během menstruace naprosto běžné. Možná vás však překvapí, že vliv na všechny tyhle nepříjemné projevy pravidelného krvácení má to, co jíte. Čeho je nutné se co možná nejrychleji zbavit?

Během menstruace se z těla odplavuje poměrně značné množství krve, což organismus oslabuje. Nezatěžujte ho ještě tím, že mu budete podsouvat potraviny způsobující zánět. Které to jsou?

„Rychlokvašky“

Je pohodlné z mrazáku vytáhnout balíček hotovky, vyzvednout si jídlo v rychlém občerstvení, nebo sáhnout po konzervě s polévkou. Jenže zpracované „dobroty“ obsahují mnoho neznámých přísad a konzervačních látek, včetně sodíku, které si nerozumějí s vašimi hormony, tudíž zesilují nepohodlí během premenstruačního syndromu a přímo během krvácení. Všemu mraženému a balenému je tedy dobré se vyhýbat již několik dní před nástupem měsíčků! Snažte se i méně nesolit, sůl obecně v těle zadržuje vodu.

Tučné a sladké laskominy

Mastná jídla taktéž ovlivňují hormony, vedou ke křečím a podporují plynatost. Vzhledem k tomu, že pokožka je během menstruace citlivější, může nesprávný výběr jídla způsobit dehydrataci pleti či pupínky. Na tučná masa a sladké dezerty si tedy nechte zajít chuť. A bohužel i na hutné, krémové polévky a omáčky. Mléko je totiž taky váš nepřítel!

Mléčné výrobky

Možná vás to překvapí, ale mléčné výrobky, jako je mléko, smetana a sýr, taky nejsou ideální. Obsahují vysoký obsah kyseliny arachidonové, která spouští zánět a menstruační křeče. Kvůli pár kouskům oblíbeného sýra se můžete dočkat i hormonálního akné. Prostě divočina!

Zároveň dejte stopku alkoholu, jinak zvýšíte hladiny estrogenu v těle, což zhoršuje příznaky menstruace, a omezte kofeinové nápoje. Kofein blokuje schopnost organismus absorbovat železo, kterého při měsíčkách máte už tak málo! Radši popíjejte mátový čaj, ulevuje od nevolnosti. A co naopak na svůj stůl přidat?

Jídlo, které je povoleno

Pokud máte silné křeče, obraťte svoji pozornost k potravinám bohatým na železo, vápník, omega-3 mastné kyseliny a vlákninu. Doporučuje se tmavá a kvalitní čokoláda, ale také ovoce a zelenina (zvlášť banány), ryby (ideální je losos), kuřecí maso, luštěniny, ořechy, lněná semínka či sója.

Foto: Shutterstock

Autorka: Kateřina Málková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
JanouskovaB27
JanouskovaB27 23. 11. 2020

Zajímavé

Odpovědět
sipeji
sipeji 23. 11. 2020

Když právě na tyto věci je největší chuť.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 249
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.