Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 21. 5. 2021
Líbí se mi

Které potraviny vám pomohou zhubnout a nakopnou váš metabolismus?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 21. 5. 2021
Líbí se mi
Které potraviny vám pomohou zhubnout a nakopnou váš metabolismus?

Které potraviny vám pomohou zhubnout a nakopnou váš metabolismus?

Na internetu se denně objevují tipy a rady na rychlé a snadné hubnutí. Pravda je ale taková, že neexistuje žádná univerzální dieta ani zázračná potravina, díky které byste efektivně zhubli. Přesto, že obvykle nic z toho nefunguje, některé potraviny vám mohou prokázat dobrou službu.

Silná dvojka

Než se podíváme na konkrétní potraviny, díky kterým se vám bude snadněji hubnout, připomeňme si základní pravidlo. Tím je, že dlouhodobě zdravé a štíhlé tělo získáte kombinací vyváženého jídelníčku a pravidelného pohybu.

Lidé, kteří pravidelně sportují, mají nejen hezkou postavu a jsou ve skvělé formě, ale pohybové aktivity pozitivně ovlivňují všechny tělesné funkce, tedy i psychiku, paměť či koncentraci,“ tvrdí hlavní trenérka Mgr. Kateřina Hollerová z fitness centra pro ženy. Nutriční specialistka Ing. Monika Bartolomějová slova trenérky potvrzuje a dodává, že správně nastavený výživový plán ovlivňuje úspěšnost hubnutí a až z 30 % ovlivňuje sportovní výkon. „Naučit se správně jíst se rozhodně vyplatí,“ říká Bartolomějová. Podívejme se, čím svému jídelníčku z hlediska hubnutí, zdraví i výkonu prospějete.

Mrkev a dýně

K dosažení zdravého a štíhlého těla vám pomůže, když do svého jídelníčku zařadíte mrkev a dýni, které můžete vařit v páře, dusit nebo „zdravě“ grilovat. „Kromě možnosti zdravé přípravy, mají tyto potraviny skvělé výživové hodnoty. Dýně je například zdrojem provitaminu A. Beta-karoten obsažený v dýni i mrkvi má antioxidační účinky,“ tvrdí nutriční specialistka Bartolomějová.

Kapusta

Kapusta se dá stejně jako dýně a mrkev upravovat v páře, dusit i grilovat. Podle nutriční specialistky Moniky Bartolomějové obsahuje v porovnání se škrobovou zeleninou méně sacharidů: „Zelená listová zelenina je méně kalorická. Můžete si ji tedy dopřát ve větším množství.“

Tmavá listová zelenina by měla tvořit základ zdravého jídelníčku i podle fitness trenérky Hollerové, která tvrdí, že kapusta, špenát nebo třeba spirulina mají vysoký obsah alkalizujícího chlorofylu, který napomáhá regeneraci buněk.

Luštěniny

Aby bylo hubnutí úspěšné, je důležité doplňovat bílkoviny. „K restované zelenině přidejte kvalitní maso nebo můžete zvolit luštěniny,“ doporučuje Bartolomějová. Zároveň však upozorňuje na nutnost hlídat si jejich množství, protože luštěniny kromě zdraví prospěšné vlákniny a rostlinných bílkovin jsou i zdrojem sacharidů.

Trenérka Hollerová k tomu však dodává, že sacharidů se není třeba bát. „Kvalitní sacharidy jsou důležitou součástí jídelníčku a to zejména u aktivních lidí. Pomáhají s budováním svalů, hubnutím a v neposlední řadě s regenerací po tréninku,“ vysvětluje Hollerová. Skvělým zdrojem rostlinných bílkovin jsou černé a červené fazole, čočka nebo cizrna, ze které si můžete udělat chutný hummus.

Česnek, cibule, zázvor

K podpoře hubnutí a zároveň i obranyschopnosti organismu slouží pálivé koření. „Česnek, cibule, zázvor či pálivé koření jako chilli papričky dokážou jídlo výborně ochutit. Dokáží také podpořit rychlost metabolismu, ale nevěřte tomu, že pokud si dáte trochu chilli papriček do jídla, zhubnete,“ upozorňuje Monika Bartolomějová. Kateřina Hollerová doporučuje vyzkoušet z chilli a dalšího koření výrobu vlastního spalovače tuku, který vám pomůže nakopnut metabolismus.

Grapefruity

O grepech se dlouhodobě traduje, že napomáhají hubnutí. Celebrity v Hollywoodu svého času dokonce ujížděly na tzv. grepové dietě, které se ale vyhněte.

Hollywoodská grepová dieta, tukožroutská polévka a další diety tohoto typu jsou nesmyslné, nefungují a dokonce mohou být zdraví nebezpečné,“ upozorňuje nutriční specialistka Bartolomějová. Pokud ale grepy a další citrusové plody zařadíte do vyváženého jídelníčku, tělu tím prospějete.

„Grepy jsou dobrým zdrojem vitamínu C, draslíku, vápníku. Obsahují i cenné flavonoidy, které v těle působí jako antioxidanty,“ říká Bartolomějová. Trenérka Hollerová doporučuje konzumaci grepů v souvislosti s regenerací. „Grepy posilují imunitní systém, podporují produkci hormonů a preventivně působí proti infekcím a nachlazení,“ říká na závěr Hollerová.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 23. 5. 2021

to bych už musela mít 30 kg, ale stále jsem mnohem výše, hubnutí mi ani se zdravou stravou nejde, ale je fakt, že se cítím lépe

Odpovědět
sipeji
sipeji 22. 5. 2021

Samé dobroty

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 21. 5. 2021

no dala bych si dýňovou polévku, už jsem jí dlouho neměla

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 435
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.