Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 21. 12. 2019
Líbí se mi

Jak je to doopravdy s podzimními depresemi. Odborníci je považují za mýtus

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 21. 12. 2019
Líbí se mi
Jak je to doopravdy s podzimními depresemi. Odborníci je považují za mýtus

Jak je to doopravdy s podzimními depresemi. Odborníci je považují za mýtus

Špatné počasí, dřívější stmívání, častější nemoci, moc nebo málo modrého světelného spektra – to vše vede během podzimních a zimních měsíců ke špatné náladě u většího množství lidí. Ti často tvrdí, že trpí depresí. Odborníci ale termín podzimní deprese neznají.

Podzimní splíny jsou často zaměňovány za deprese. Většinou ale o depresivní stavy nejde, jedná se o sezónní záležitost projevující se pocity smutku, podrážděnosti nebo únavy.

Na rozdíl od depresivní nálady, která se čas od času objeví u každého a souvisí například se špatným počasím, je deprese velmi závažné duševní onemocnění, jehož léčba je poměrně zdlouhavá a vyžaduje pomoc odborníků. Depresivní stavy v krajním případě mohou vést až k sebevraždě a rozhodně nejsou vyvolány ročním obdobím. Žádné podzimní splíny na člověka na podzim nevyskočí jako klíště, pouze dojde k zesílení už probíhající deprese. Hodně Čechů se pak uchyluje ke zdánlivě rychlému řešení v podobě léků. To je ale velký omyl, léky problém nevyřeší, jen jej utlumí. Světoví psychoterapeuti mají už mnoho desetiletí náskok a přináší vhodnější řešení, než je braní antidepresiv,“vysvětlil hypnoterapeut Libor Činka.

Více spěte a vyběhněte ven

Podíl na častější špatné náladě má kromě hektického životního shonu před Vánoci i redukce denního světla a tím způsobená změna biologických rytmů. S úbytkem světla také tělo začíná produkovat větší množství melatoninu - jednoho z nejdůležitějších spánkových regulátorů. „Nedostatek spánku podporuje sklony k depresím, úzkostným stavům, problémům s pozorností, pamětí a má vliv na celkové zhoršení mozkových funkcí i oslabení imunity,“ popsal Libor Činka. 

Špatná podzimní nálada může být ovlivněna i nedostatkem pohybu venku. I ten může regulovat produkci melatoninu. Pravidelným pohybem venku se totiž člověk cíleně vystavuje světlu ve vyšší intenzitě. „Jednou z metod, jak zaplašit podzimní chmury, je pohyb. Ideální může být chůze v přírodě, nordic walking, jóga nebo pilates. Každý ale ať si vybere aktivity, které mu dělají radost. Špatnou náladu zažene obyčejný úsměv, ale i vzpřímené držení těla. Existují studie o tom, že pokud se člověk usměje, jeho endokrinní systém začne vylučovat hormony štěstí i přesto, že to tak v danou chvíli necítí. Za několik málo okamžiků se tak bude cítit lépe doopravdy. Totéž umí zařídit i vzpřímená pozice těla. Chce-li se člověk cítit lépe, měl by dávat pozor na choulení v ramenou, které na náladě nikdy nepřidá,“ uvedla fyzioterapeutka Iva Bílková.

Kvůli zhoršující se náladě vyhledává stále větší množství lidí pomoc odborníků. „Základem každé správné a účinné terapie je komunikace. Krátké několikaminutové konzultace u psychiatra a následné předepsání léků problém nevyřeší, pouze jej utlumí a posunou na pozdější dobu, problém v podobě špatné, až depresivní nálady se pak může objevit v ještě větší intenzitě. Klíčem k řešení je systemická psychoterapie, která může být zásadně urychlena pomocí hypnoterapie,“ řekl Libor Činka.

Koníčky a světlo pomáhají

„Lidé se necítí dobře, protože nedělají věci, které jim dělají dobře. Typický klient s depresí je člověk, který kvůli rodině, dětem, práci odložil své koníčky, zájmy, životní radosti,“potvrzuje slova přední světové špičky v léčbě depresí Michaela Yapka český hypnoterapeut Libor Činka.

Také méně světla přes den má vliv na organismus, protože dojde ke změnám v produkci hormonů včetně spánkového hormonu melatoninu. Absenci světla přes den je třeba kompenzovat, lidé by proto měli alespoň půl hodiny pobývat venku, když svítí slunce.

„Večer je naopak potřeba odfiltrovat modré záření z obrazovek, jinak dojde k narušení efektivity spánku a následkům v podobě malé odolnosti organismu vůči nemocím a zátěži. Zdraví fyzické a psychické je vždy o synergickém působení myšlenek a těla, “ řekl Libor Činka.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 25. 12. 2019

jinak jsem si dala sama pro sebe heslo" KAŽDÝ DEN JDI NA CHVÍLI VEN!!, ale někdy mi to zdraví nedovolí...

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 25. 12. 2019

Já poslední roky pozoruji, že chmurné podzimní dny opravdu špatně snáším, ale dokud je podzim barevný a slunečný, tak jsem v pohodě. Jenže když začnou mlhy, deště a stále větší tma, cítím se pod psa. Naštěstí mám skvělého partnera, miluji knihy a mám svoje koníčky, takže se umím zabavit....ale na druhou stranu občas chápu lidi, které podzim dohání ke špatným myšlenkám...

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 22. 12. 2019

podzim miluji - deprese mi nic neříká

Odpovědět
gustawka
gustawka 22. 12. 2019

každý den chodím na procházky

Odpovědět
potkanek
potkanek 22. 12. 2019

koníčky to je základ

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 655
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.