Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 22. 11. 2019
Líbí se mi

Podceňovaná žilní trombóza může skončit vážnými následky. Poznejte, jak se chránit

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 22. 11. 2019
Líbí se mi
Podceňovaná žilní trombóza může skončit vážnými následky. Poznejte, jak se chránit

Podceňovaná žilní trombóza může skončit vážnými následky. Poznejte, jak se chránit

Dnešní doba plná stresu a nezdravého způsobu života má významný vliv na náš organismus. Život ve spěchu se podepisuje nejen na kvalitě našeho spánku, ale napomáhá také vzniku nejrůznějších civilizačních chorob. Mezi ty nejčastější patří obezita, vysoký krevní tlak, nemoci srdce a cév, neurózy, alergie či nádorová onemocnění.

Kromě sedavého způsobu zaměstnání spojeného s nedostatkem pohybu, nezdravého stravování a podceňování lékařských prohlídek, se na vzniku civilizačních chorob podepisují také dědičné faktory či nadměrná duševní zátěž. To všechno může mít vliv také na vznik nebezpečné trombózy, které je častou příčinou úmrtí při pobytu v nemocnici.

Právě jejímu vzniku nahrává  nedostatečný  pohyb, který může být spojený  se sedavým zaměstnáním nebo dlouhým cestováním  autem či letadlem  anebo v souvislosti s hospitalizací v nemocnici, která pacienta upoutá na lůžko,“ upozorňuje praktická lékařka MUDr. Janka Tóthová.

Jak ji poznat

Žilní trombóza má několik příčin. Vzniká zpomaleným průtokem krve žílami. Následkem toho dojde k poškození žilních cév, které se ucpávají, a vznikne krevní sraženina. Pokud se objeví, musí být neodkladně léčena, jinak hrozí její uvolnění, které může způsobit plicní embolii či může kolovat žilami až k srdci. Proto je trombóza nebezpečná a je důležité myslet na prevenci.

Trombóza je také záludná tím, že se ve velké většině případů neprojevuje příliš dramatickými příznaky. Může se jednat o otoky, bolestivost či zarudnutí. Bolest ale po čase vymizí a tak tomuto příznaku nevěnuje mnoho lidí pozornost. Odhadovaný výskyt trombózy je však cca 160–180 jedinců na 100 tisíc obyvatel za rok.

Kdo je v ohrožení

Vznik trombózy je často spojený s nedostatkem pohybu. Nejohroženější skupinou lidí jsou ti, kteří mají sedavé zaměstnání, hodně cestují, starší lidé či lidé s vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou cholesterolu, nadváhou, kuřáci nebo lidé, kteří jsou vystaveni nadměrnému stresu.

Obecně se pak rozlišují tři základní předpoklady ke vzniku trombózy, kterými jsou zpomalení proudu krve (například po operaci či při dlouhých letech), změny srážlivosti krve, anebo jako následek úrazu či aterosklerózy, kdy může dojít k poškození povrchu cévní stěny a tedy k následnému ucpání cév,“ vysvětluje lékařka.

Prevence existuje

Obecně se pro minimalizaci vzniku trombózy doporučuje dodržovat zdravý životní styl, nekouřit, dbát na dostatek pohybu, vyhýbat se stresovým situacím a v případě dlouhé cesty v pravidelných intervalech protáhnout nohy. Užitečné budou také doplňky stravy, které pomohou podpořit průtok krve.

Další problém, který napomáhá vzniku trombů při cestování, je i snížený příjem tekutin, který zhoršuje plynulé proudění krve. Pokud již máte podezření na trombózu, neodkladně vyhledejte pomoc lékař

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Tamara
Tamara 1. 12. 2019

Pěkný článek.

Odpovědět
beata0063
beata0063 23. 11. 2019

Dobré info

Odpovědět
lemur
lemur 23. 11. 2019

Poučné.

Odpovědět
Pennya
Pennya 22. 11. 2019

Před pár lety se mamce udělala trombóza v noze poúrazu, kdy ji měla v sádře. Vznikla z toho plicní embolie, začala se jakoby dusit..záchranáři nechápali, jakto že po takovém úraze a celé noze v sádře nedostala léky nebo injekci na ředění krve. Prakticky to byla chyba lékařů.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 000
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.