Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 2. 2021
Líbí se mi

Poznejte, jak se chránit před žilní trombózou

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 2. 2021
Líbí se mi
Poznejte, jak se chránit před žilní trombózou

Poznejte, jak se chránit před žilní trombózou

Dnešní doba plná stresu a nezdravého způsobu života má významný vliv na náš organismus. Život ve spěchu se podepisuje nejen na kvalitě našeho spánku, ale napomáhá také vzniku nejrůznějších civilizačních chorob. Mezi ty nejčastější patří obezita, vysoký krevní tlak, nemoci srdce a cév, neurózy, alergie či nádorová onemocnění.

Kromě sedavého způsobu zaměstnání spojeného s nedostatkem pohybu, nezdravého stravování a podceňování lékařských prohlídek, se na vzniku civilizačních chorob podepisují také dědičné faktory či nadměrná duševní zátěž. To všechno může mít vliv také na vznik nebezpečné trombózy, které je častou příčinou úmrtí při pobytu v nemocnici.

Právě jejímu vzniku nahrává  nedostatečný  pohyb, který může být spojený  se sedavým zaměstnáním nebo dlouhým cestováním  autem či letadlem  anebo v souvislosti s hospitalizací v nemocnici, která pacienta upoutá na lůžko,“ upozorňuje praktická lékařka MUDr. Janka Tóthová.

Jak ji poznat

Žilní trombóza má několik příčin. Vzniká zpomaleným průtokem krve žílami. Následkem toho dojde k poškození žilních cév, které se ucpávají, a vznikne krevní sraženina. Pokud se objeví, musí být neodkladně léčena, jinak hrozí její uvolnění, které může způsobit plicní embolii či může kolovat žilami až k srdci. Proto je trombóza nebezpečná a je důležité myslet na prevenci.

Trombóza je také záludná tím, že se ve velké většině případů neprojevuje příliš dramatickými příznaky. Může se jednat o otoky, bolestivost či zarudnutí. Bolest ale po čase vymizí a tak tomuto příznaku nevěnuje mnoho lidí pozornost. Odhadovaný výskyt trombózy je však cca 160–180 jedinců na 100 tisíc obyvatel za rok.

Kdo je v ohrožení

Vznik trombózy je často spojený s nedostatkem pohybu. Nejohroženější skupinou lidí jsou ti, kteří mají sedavé zaměstnání, hodně cestují, starší lidé či lidé s vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou cholesterolu, nadváhou, kuřáci nebo lidé, kteří jsou vystaveni nadměrnému stresu.

Obecně se pak rozlišují tři základní předpoklady ke vzniku trombózy, kterými jsou zpomalení proudu krve (například po operaci či při dlouhých letech), změny srážlivosti krve, anebo jako následek úrazu či aterosklerózy, kdy může dojít k poškození povrchu cévní stěny a tedy k následnému ucpání cév,“ vysvětluje lékařka.

Prevence existuje

Obecně se pro minimalizaci vzniku trombózy doporučuje dodržovat zdravý životní styl, nekouřit, dbát na dostatek pohybu, vyhýbat se stresovým situacím a v případě dlouhé cesty v pravidelných intervalech protáhnout nohy. Užitečné budou také doplňky stravy, které pomohou podpořit průtok krve.

Další problém, který napomáhá vzniku trombů při cestování, je i snížený příjem tekutin, který zhoršuje plynulé proudění krve. Pokud již máte podezření na trombózu, neodkladně vyhledejte pomoc lékař

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 20. 2. 2021

já jsem již dlouho po operaci žil

Odpovědět
beata0063
beata0063 19. 2. 2021

je to častý problém, takže prevencia je ozaj dôležitá

Odpovědět
sipeji
sipeji 17. 2. 2021

Křečové žíly jsou velmi nepříjemná a častá zdravotní komplikace.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 16. 2. 2021

již několik let musím užívat léky na podporu žil

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 249
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.