Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 2. 2020
Líbí se mi

Nepříjemné plísně na nohou vás mohou potrápit i v zimě

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 2. 2020
Líbí se mi
Nepříjemné plísně na nohou vás mohou potrápit i v zimě

Nepříjemné plísně na nohou vás mohou potrápit i v zimě

Mysleli jste si, že když jste léto se všemi návštěvami koupališť nebo pocením v neprodyšných pohorkách bez nepříjemné plísně na chodidlech či prstech a nehtech u nohou, už vás tento problém nečeká? Chyba lávky! Plísně nohou jsou totiž celoročním problémem! Jak se jim bránit?

Lidské tělo je hostitelem pro mnoha parazitů. Mezi ně patří bakterie, kvasinky, plísně, viry, červy i hlísty. I když to nemusí být na pohled patrné, většina z nás v sobě nosí minimálně jednoho z těchto cizopasníků. Například různé typy plísní. Ty můžeme najít téměř u každého, existuje jich totiž až na 30 různých druhů.

Plíseň je vleklý problém

Plísně jsou houby, které jsou součástí přírody, mohou nám být užitečné, ale i škodlivé. Ty prospěšné hrají důležitou roli při výrobě různých potravin, nápojů, antibiotik či enzymů. Mnoho z nich ale lidskému organismu škodí. Jejich spory jsou velmi odolné a dokážou cestovat přes venkovní i vnitřní vzduch.

Pokud se dostanou na vlhký povrch, začnou se rychle množit. Plísní se pak člověk zbavuje velmi těžko. Jejich odstranění z těla může trvat měsíce, v některých případech i roky. Je proto velmi důležité v lidském těle udržovat takové prostředí, které si s plísněmi dokáže poradit samo.

Ačkoli je jejich největší výskyt v zažívacím traktu a v dutině ústní, u žen pak na sliznicích pohlavních orgánů (kandidózy), dokážou nás potrápit i ve vlasech a způsobit lupy, anebo na kůži ve formě mykóz.

Důležitá je prevence

Nejen kvůli návštěvám bazénů a saun, ale i vlivem špatné stravy a stresu, neprodyšné či nedostatečně hygienicky ošetřené obuvi dochází k prudkému nárůstu mykotických onemocnění kůže a nehtů nohou. Infekce se většinou projeví u jedinců s oslabenou imunitou anebo cukrovkou, a dalších, kteří nosí neprodyšné oblečení a obuv ze syntetických materiálů. Právě ve vlhkém a teplém prostředí se plísním a kvasinkám velmi dobře daří. Vyplatí se tedy nepodceňovat prevenci.

V první řadě je dobré vyhýbat se ve společných sprchách kontaktu bosého chodidla s podlahou. Mějte s sebou vždy pantofle či žabky, ve kterých se můžete pohybovat i sprchovat. Do neprodyšné uzavřené obuvi noste kvalitní bavlněné ponožky bez příměsi elastanu. Kvůli prevenci množení bakterií se doporučují ponožky se stříbrem.

Dalším důležitým krokem je podle odbornice dodržování zdravé životosprávy, která vám zajistí odolný imunitní systém. Přínosné je zejména omezení příjmu bílého cukru, který je zdrojem energie pro plísně a kvasinky. V případě, že už vás mykóza zasáhla, a to zvláště ve větší míře, je nutné včasné vyhledání lékaře.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 28. 6. 2020

nic příjemnéhp

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 7. 2. 2020

je to velký problém

Odpovědět
Ovace
Ovace 7. 2. 2020

zatím jsem se s tím nesetkal

Odpovědět
gustawka
gustawka 7. 2. 2020

nepříjemná záležitost

Odpovědět
lemur
lemur 6. 2. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 602
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.