Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 23. 1. 2020
Líbí se mi

Pět nejčastějších problémů s pletí v zimě a jak si s nimi poradit

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 23. 1. 2020
Líbí se mi
Pět nejčastějších problémů s pletí v zimě a jak si s nimi poradit

Pět nejčastějších problémů s pletí v zimě a jak si s nimi poradit

Zima je každoroční zatěžkávací zkouškou pro naši pleť. Lehké hydratační krémy v poličkách nahrazují ty hutnější, výživnější a olejíček na rty se stává nezbytnou součástí kabelky. Kromě běžných zimních neduhů, jako je vysušená nebo podrážděná pokožka, se můžeme setkat i s trochu závažnějšími projevy toho, že naše tělo považuje mráz za nepřítele číslo jedna.

Kuperóza a rosacea (růžovka)

Jednotlivé červené žilky prosvítající pod kůží znají zejména ženy s tenkou suchou kůží. Kuperóza je postižení kapilár v kůži, které ztrácí schopnost se rozšiřovat a smršťovat a vznikají tak rozšířené cévky, které se vyskytují zejména na obličeji. K jejich tvorbě velkou měrou přispívá genetika, životospráva a rychlé přechody mezi teplotami, jako je právě přecházení z mrazu do vytopené místnosti. Pokud do své stravy zařadíte větší množství vitamínu C a pohanky, můžete výrazně pomoci zlepšení stavu cévek.

Rosacea nebo-li růžovka také souvisí s rozšířenými cévkami. V tomto případě jde o zánětlivé onemocnění kapilár, kdy jsou postiženy větší plochy pokožky a mohou vznikat i zanícené boláky. Pokožku je třeba důkladně chránit před vnějšími vlivy, vyživovat a ošetřovat kosmetikou s hojícími a protizánětlivými látkami, jako je zelený čaj a kadidlovník nebo starý dobrý měsíček lékařský. Ani v zimě nezapomínejte na ochranu před sluncem, ochranný vyživující krém Sabon obsahuje nejen SPF, ale také výtažky z mořských řas, které pleť zklidňují a zabraňují jejímu poškození.

Hydratační krém SPF 15, Sabon, 770 Kč

Kožní plísně

Ráno se nabalíme, abychom nezmrzli, a po příchodu do práce rychle odhazujeme vrstvy, abychom se neuvařili. Jenže někdy není kde se přezout nebo si odložit a z našeho těla se stává chodící skleník, a tedy ideální prostředí pro kožní plísně. Dbejte tedy na to, aby bylo vaše oblečení z kvalitních a prodyšných materiálů. Dobrou prevencí proti plísním na nohou je pudrový zásyp, který zabrání pocení a zapařování. Nohy také můžete ošetřovat olejem z tea tree nebo méně známým oregánovým, které působí antibakteriálně. Už naše babičky věděly, že česnek je malý zázrak a na boj s mykózami někdy funguje lépe, než masti z lékárny.

Ekzémy

Mazat, mazat, mazat. To je mantra všech lidí trpících na ekzémy, které se v zimě stávají naprostým utrpením. Kůže vlivem mrazu a suchého horkého vzduchu z topení může popraskat a dokonce i krvácet. Pokožku s ekzémem je nutné hydratovat a zároveň hojit a chránit. I pro tyto případy se skvěle hodí měsíčková mast, někdo nedá dopustit na vepřové sádlo. K dostatečnému zvláčnění pokožky jsou nejlepší produkty s obsahem olejů a aloe vera. Krém na ruce Sabon navíc obsahuje minerály z Mrtvého moře, které mají jedinečné hojivé vlastnosti.

Krém na ruce Dead Sea, Sabon, 300 Kč

Omrzliny

Čekala jsem tam tak dlouho, že jsem měla skoro omrzliny!“ Takovou větu většinou proneseme v žertu, ale kupodivu pro omrzliny není potřeba vyrazit do velehor. Při delším pobytu na suchém mrazu či při silném větru se může vzniknout omrzlina i při teplotách lehce pod nulou. Omrzlinu prvního stupně už jste možná zažili doslova na vlastní kůži. Nejprve dochází k zbělání, zkropenatění nebo zarudnutí pokožky, ztrátě citlivosti, tvrdnutí a v postižených místech cítíme nepříjemné trnutí a mravenčení. Omrzlou část těla je potřeba zahřát velice pomalu a opatrně. Nejlepší je začít zabalením do deky či vlažnou vodou, jejíž teplota by neměla přesahovat 37°C. Kupodivu velmi účinná je léčba alkoholem, kdy můžete „omrzlému“ připravit trochu svařáku nebo punče. Teplý alkohol pomůže roztáhnout cévy a rozproudit krev, jedna sklenička k tomuto účelu bohatě postačí.

Alergie na zimu

Ačkoliv to může znít jako vtip a výmluva, aby dotyčný mohl zůstat v teple, alergií na chlad trpí asi 2 % populace, převážně ženy. Alergie na chlad se projevuje dost podobně jako jiné alergie vodovou rýmou a svědivou vyrážkou na nezakrytých částech těla nebo na nohou. K jejímu spuštění někdy stačí i teploty kolem nuly, skok do ledové vody v létě a v nejtěžších případech i pouze ledové nápoje. Kromě dostatečné hydratace pokožky a pečlivého oblékání se při této alergii také podávají antihistaminika jako léčba i prevence. Některé studie tvrdí, že náchylnost na chlad může být způsobena do jisté míry i psychikou, a je tak spíše pseudoalergickou reakcí na to, že zimu zkrátka natolik nesnášíte, až se vám z ní dělají doslova osypky.

Foto: Shutterstock; Sabon

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 24. 1. 2020

Poučné.

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 23. 1. 2020

Naštěstí mě nic netrápí

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 23. 1. 2020

naštěstí problémy nemám

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 23. 1. 2020

nemám velké problémy, ale častěji si musím obličej mýt a mazat

Odpovědět
beata0063
beata0063 23. 1. 2020

Brrr našťastie ma tieto neduhy obišli ale minulú zimu som na vlastnej koži okúsila omrzliny

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 433
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.