Pod pojmem otužování si spousta lidí představí koupání se v řece uprostřed prosince nebo pobíhání jen tak v tričku, když je venku pod nulou. Ovšem to je trochu zkreslený obraz. Otužování je především způsob, jak s pomocí chladné vody podpořit fyzické i psychické zdraví.
Jak vám taková chladná sprcha pomůže a jak s otužováním vlastně začít?
Neodkládat ani nepřepálit začátek
K otužování je ideální každodenní sprchování. Samozřejmě není úplně rozumné pustit na sebe hned napoprvé ledovou vodu, to byste se svým odhodláním začít se věnovat otužování nevydrželi dlouho, navíc pro vaše tělo by to mohl být hodně velký šok – ostatně i proto není experimentování s otužováním doporučováno lidem s nemocemi srdce. Místo toho zkuste na samý závěr sprchování pomalu snižovat teplotu vody do bodu, kdy už vám její chlad bude lehce nepříjemný, ale nikoli nesnesitelný. Pod takovou vodou stůjte zhruba dvě minuty. Při příštím sprchování dobu působení chladné vody o trochu prodlužte. Postupně s každým pobytem ve sprše stahujte teplotu vody a prodlužujte intervaly.
Bojíte se, že si na chladnou vodu nikdy nezvyknete? Omyl! Až budete schopní pod ní stát třeba 10 minut, bude vám příjemně na duši i na těle. Jak je to možné?
Sbohem, kila navíc
Ačkoli sama o sobě studená sprcha nezpůsobí zbývání tukových polštářků, umí mu výrazně napomoci. Podporuje totiž spalování kalorií, zvyšuje tep, tělo navíc musí v chladné vodě vydat větší množství energie, aby se zahřálo. Otužování z vás sice neudělá přes noc štíhlou laňku, ale v kombinaci s vhodnou stravou a pohybem vám může k vysněným křivkám dopomoci za kratší čas.
Dobrá nálada zaručena
Otužování má pozitivní vliv i na naši psychickou pohodu. Chemikálie, jež se díky působení chladné vody vyplavují v mozku, zajistí dobrou náladu, příval energie a lepší soustředění a připravenost čelit všem těžkostem, které jsou před námi.
Imunita, kterou jen tak něco neporazí
Se zajímavým zjištěním přišla americká studie publikovaná v roce 2016. Když srovnala nemocnost lidí, kteří se pravidelně otužovali, a těch, co účinky chladné vody nevyužívali, došli k jasným závěrům. Otužilci byli o 29 procent méně nemocní, a pokud se navíc věnovali nějakému pravidelnému pohybu, tak až o 54 procent, než ti, kterým se představa studené sprchy spíše příčí. Navíc pokud už byli otužilci nemocní, měli méně závažné účinky. Je tedy jasné, že naší imunitě pravidelné sprchování prospívá.
Spánek, jako když vás do vody hodí
Je to paradox – na jedné straně se díky chladné sprše cítíte plni energie a optimismu, a straně druhé pomáhá k lepšímu spánku. Jednak je samozřejmě rozdíl, zda se otužujete ráno, nebo večer, jednak hraje roli vaše tělesná teplota. Pokud si dopřejete chladnou sprchu těsně před odchodem do postele, teplotu těla snížíte, což obecně přispívá k lepšímu usínání (ostatně pokud máte s usínáním potíže, zkuste se zamyslet, zda to nepřeháníte s horkou koupelí či sprchou před spaním).
Pohlazení pro ekzematiky
Pokud trpíte ekzémem, jistě vám lékař doporučil vyhýbat se horké vodě, která kůži ještě více vysušuje a může projevy onemocnění zhoršit. Nicméně to není jediný důvod, proč zkusit ulevit pokožce otužováním – pokud vás totiž ještě trápí nepříjemné svědění, bude pro vás chladná voda vysvobozením. Důvodem je – velmi zjednodušeně řečeno – že vaše nervy nezvládnou přenášet informaci o svědění i chladu zároveň, a z těchto dvou pocitů si v drtivé většině případů vyberou právě chlad. A ten je o mnoho snesitelnější než svědění.
Vzpruha pro oběh
Otužování podporuje zdraví krevního oběhu. Především pokud se mu věnujete opravdu pravidelně. Jak se tělo snaží udržet normální teplotu i navzdory chladné vodě, pracuje na plné obrátky. I proto se hodí pro lidi, kteří mají s krevním oběhem problémy, například pro diabetiky. Ovšem pozor! Pokud jsou potíže s oběhovou soustavou důsledkem srdečního onemocnění, na otužování raději zapomeňte!
Bolavé klouby minulostí
Především u akutní bolesti kloubů může chladná voda pomoci – zpomaluje totiž oběh a redukuje otoky. Navíc „otupuje“ nervová zakončení, čímž zmírňuje bolest. I proto se na spoustu úrazů apod. doporučuje přikládat například led nebo lázeň ve studené vodě. Podle jisté studie z Finska se chlad ukázal jako pomoc při zánětlivé artritidě.
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account