Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 26. 10. 2019
Líbí se mi

Otéká vám jazyk: Může za tím být ústní voda i nepříjemná nemoc

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 26. 10. 2019
Líbí se mi
Otéká vám jazyk: Může za tím být ústní voda i nepříjemná nemoc

Otéká vám jazyk: Může za tím být ústní voda i nepříjemná nemoc

Jazyk je pro lidskou existenci velmi důležitý. Pomáhá při ochutnávání jídla i komunikaci. Co když vám náhle oteče? Na vině je řada různých problémů, z nichž většina není závažná. To však neznamená, že se nejedná o velkou nepříjemnost! Na co si dát pozor?

Lékaři upozorňují, že je-li otok jazyka doprovázený dýchacími potížemi, závratěmi nebo pocitem slabosti, je nutné okamžitě vyhledat odbornou pomoc. Podobně to platí i u přetrvávajících potíží. V případě, že vás otok obtěžuje asi tak 10 dní i déle, a příznaky, jako je únava, bolest nebo horečka, se zhoršují, poraďte se se svým lékařem. A co tedy stojí v pozadí?

Zotavování po zranění

Jazyk je náchylný k traumatu v důsledku zásahu, jako jsou rovnátka, umělé zuby či hrubé výplně. Potíže však klidně způsobí i horké nebo ostré kousky jídla. Pozor si dávejte také na tvrdé kyselé bonbóny nebo chilli a kari koření.

Nevhodná ústní voda

Určité přísady v zubní pastě a ústních vodách také mohou způsobit otok jazyka, který se nevyřeší, dokud tyto prostředky ústní hygieny budete používat. Komplikace přitom většinou způsobuje peroxid vodíku používaný při bělení zubů, ústní vody s alkoholem nebo skořicí. V některých případech jazyk naroste do obřích rozměrů vinou jedlé sody.

Příznak alergické reakce

Alergické reakce jsou způsobeny reakcí imunitního systému. V této souvislosti se nejčastěji hovoří o ořechách, měkkýších či mléku. Alergická reakce zahrnuje uvolňování histaminu, zúžení malých krevních cév a hromadění tekutin v tkáních. Alergie pak způsobí otok jazyka, rtů a obličeje. (Alergické reakce lze léčit antihistaminiky nebo perorálními steroidy.)

Vedlejší účinek některých léků

K lékům, které jsou nejznámější pro vyvolání alergických reakcí, a související s otokem jazyka, patří medikamenty na krevní tlak známé jako inhibitory ACE-I. Problémy se podle odborníků mohou objevit kdykoli během jejich užívání. Ovšem ani protizánětlivé látky (například aspirin a ibuprofen) a antibiotika (penicilin, antivirotika) nejsou neškodné.

Nedostatek vitaminů

Nedostatek vitaminu B12 a folátu může způsobit oteklý, červený, svalnatý jazyk. Málo železa se zase podepisuje na hladkém, bolestivé a bledém jazyku, jehož doprovází únava, dušnost a bledší pokožka. Pozorujete něco takového? Zvyšte příjem masa, ryb, vajec, listové zeleniny, fazolí nebo čočky.

Dráždění kyselým refluxem

Kyselina žaludeční, která putuje do krku, dráždí jazyk a způsobuje otoky. Můžete si všimnout kyselé nebo hořké chuti v ústech a pálení hrdla. Vyhýbejte se kyselým nebo kořenitým jídlům a nápojům. A co dalšího je ve hře?

Bakteriální infekce

Bakteriální infekce mohou vzniknout řezem, jenž pak bakterie používají jako vstupní bod.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
beata0063
beata0063 30. 10. 2019

Ešte som sa zatiaľ našťastie s tým nestretla aby to malo aj takéto závažnejšie príčiny

Odpovědět
libka5
libka5 29. 10. 2019

Odpovědět
lemur
lemur 27. 10. 2019

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 26. 10. 2019

mně spíš často naskakují pupínky na jazyku, nevím, zda jsou to afty nebo alergie na určité jídlo, nyní spíš na koření...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
86 005
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení
a

Chci odebírat novinky na svůj email.