Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 10. 12. 2020
Líbí se mi

Osamělost či přemíra televize vám může zkrátit život

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 10. 12. 2020
Líbí se mi
Osamělost či přemíra televize vám může zkrátit život

Osamělost či přemíra televize vám může zkrátit život

Dlouhý – a samozřejmě zdravý – život je jistě sen většiny z nás. Na to, kolika let se dožijeme, má vliv celá řada faktorů. Ovšem někdy si délku života nevědomky ukrajujeme sami. Na které zvyky či okolnosti si dát pozor?

Nebudeme samozřejmě mluvit o zcela prokazatelně škodlivém chování, jako je holdování cigaretám, alkoholu nebo nezdravému jídlu. Zaměříme se spíše na překvapivé nepřátele dlouhověkosti, u kterých byste něco takového nejspíš nečekali…

Nedostatek spánku

Stále více a více vědeckých prací jasně prokazuje, že spánek hraje v našem životě mnohem důležitější roli, než mu většina z nás dosud přisuzovala. Nedávná studie Harvardovy univerzity přišla se zjištěním, že pokud člověk spí jen 5 a méně hodin denně, zvyšuje to u něj riziko předčasné smrti o 15 procent.

Celý den na židli

Máte sedavé zaměstnání? Pak vám sice nehrozí mnoho rizik z hlediska zranění apod., ale patříte do rizikové skupiny, co se mnoha vážných onemocnění týče (včetně některých typů rakoviny). Takže není překvapení, že vám hrozí i předčasná smrt…

Bez přátel

Osamělost zabíjí. A podle vědců doslova. Lidé, kteří žijí bez rodiny i přátel se nedožívají v průměru tak vysokého věku jako jejich vrstevníci se silnými sociálními vazbami. Řešením samozřejmě není mít stovky známých, ale pár opravdu silných citových pout. Tedy lidí, kteří vás podrží i v těch nejtěžších situacích.

Příliš mnoho televize

Ano, i sledování televize může podle vědců vést ke kratšímu životu. Nejde ani tak o to, že by nám škodila jako taková (i když o nepříliš prospěšných účincích modrého světla, jež vyzařuje, už se napsalo mnohé), ale přílišné sledování znamená, že se nehýbeme a většinou si dopřáváme nějakou nezdravou dobrotu, takže stoupá riziko některých nemocí. A tím i předčasné smrti.

Jeden steak za druhým

Ovšem ani příliš častá konzumace červeného masa nám neprospívá, naopak. A to samé se týká i uzenin. Obě skupiny potravin totiž zvyšují pravděpodobnost, že onemocníme některou z kardiovaskulárních či jiných chorob, a tím si bohužel i zkrátíme délku života. Prevencí je samozřejmě pestrá a vyvážená strava.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jana101
Jana101 8. 5. 2021

dobré si uvědomit

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 13. 12. 2020

bohužel v zaměstníní takřka celý den prosedím, ale ono to s mým zdravotním stavem ani moc jinak nejde

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 424
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.