Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 24. 12. 2019
Líbí se mi

Když vám jde o zrak: Očím mohou ublížit prskavky, smažení kapra ilití olova

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 24. 12. 2019
Líbí se mi
Když vám jde o zrak: Očím mohou ublížit prskavky, smažení kapra ilití olova

Když vám jde o zrak: Očím mohou ublížit prskavky, smažení kapra ilití olova

Vánoce v České republice slaví 95 procent lidí a 90 procent z nich dodržuje vánoční zvyky. K těm nejčastějším patří zdobení vánočního stromku, k tradiční štědrovečerní večeři usedne 80 procent domácností. Řada zvyků a tradic ale může být nebezpečná pro zrak. Navíc zhruba třetina Čechů si plánuje příchod nového roku zpestřit ohňostrojem. Ten však může oslavy pořádně znepříjemnit.

Pozor na prskavky

K oblíbeným vánočním zvykům patří společné zdobení vánočního stromku. Zhruba v polovině domácností na něm nechybí svíčky a prskavky. Právě prskavky ale mohou být pro zrak nebezpečné.

„Oko popálené od prskavky se většinou zahojí bez trvalých následků. Pokud je však popálenina hlubší a zasáhne střed rohovky, může mít za následek trvalé zhoršení zraku. Naopak ostré světlo, které střed prskavky vydává, by pro zrak nijak škodlivé být nemělo. Prskavka je totiž primárně vyráběna právě k tomu, aby se na ni lidé dívali. Vždy je ale důležité dodržovat takovou vzdálenost, aby oko nebylo zasaženo odlétávajícími jiskrami,“ doporučil přednosta sítě očních klinikPavel Stodůlka.

Olovo i kapr s brýlemi

Ohrozit zrak mohou i další vánoční kratochvíle, například lití olova nebo smažení vánočního kapra.

„Při jakékoli manipulaci se žhavými hmotami, které mohou prskat, je dobré dbát na ochranné pomůcky. Už třeba pouhé přimhouření očí může snížit riziko toho, aby se do nich rozpálený olej dostal. Nejlepším řešením je ochrana očí brýlemi. V případě smažení vánočního kapra nebo lití olova dobře poslouží jakékoli brýle, jejichž sklo zabrání zasažení očí, vhodné jsou tak dioptrické i případně sluneční,“ řekl Pavel Stodůlka.

Nebezpečné ohňostroje

Každý rok se v Česku během silvestrovské noci zraní několik set lidí při odpalování ohňostroje a petard. Nejčastěji dochází ke zraněním rukou a prstů, ve statistikách se ale hned na další příčce pravidelně umisťují hlava a oči. „Při odpalování rachejtlí je velmi důležité dodržovat bezpečnostní pokyny uvedené na dané pyrotechnice a zdravý selský rozum. Důležité je dodržovat správnou vzdálenost při odpalování, nedívat se zblízka do rachejtle a být obezřetný při padání popela. Pyrotechnika je nebezpečná zejména vysokou teplotou. I nepatrné odlétávající jiskry mohou oko závažně poranit. Nemalé nebezpečí také souvisí s vysokou rychlostí rachejtle. Když do oka narazí přímo, bývá záchrana oka velmi komplikovaná, často i nemožná,“ varoval Pavel Stodůlka.

Nebezpečí hrozí i při správném zacházení. „Rozžhavený popílek může spadnout do oka a popálit ho. Popel kromě kůže na očním víčku může popálit spojivku či rohovku. Právě popálení rohovky patří k těm nejhorším, způsobit může i trvalé oční vady, v krajním případě slepotu. S popálením je samozřejmě spojena velmi nepříjemná bolest,“dodal Pavel Stodůlka.

Vedle žhavého popela ohrožuje zrak diváků světelných show také štiplavý kouř. „Kouř z pyrotechniky je velmi agresivní, oči potom mohou pálit a být červené. Ulevit od pálení a zarudnutí očí mohou umělé slzy. Ty jsou rychlou pomocí i v případě, že se do oka dostane popel nebo malý úlomek z rachejtle. Pokud dojde ke zranění oka, je vždy nejlepší co nejdříve vyhledat očního lékaře,“ doporučil Pavel Stodůlka.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Atevy
Atevy 26. 12. 2019

Děkuji za článek

Odpovědět
Jana101
Jana101 26. 12. 2019

vše s opatrností

Odpovědět
potkanek
potkanek 26. 12. 2019

mám strach z dělbuchů, prskavky mi jednou propálily koberec

Odpovědět
konatovka
konatovka 25. 12. 2019

Netušila jsem, že by se ještě používaly prskavky. Kapra nesmažím ani nekupuji, protože mi vadí ty kosti, mám raději lososa nebo tuňáka, ale když mi někdo vykosti kapra, tak si ho ráda dám. Ohňostrojům už dávno nefandím, ani na ně nechodím.

Odpovědět
gustawka
gustawka 26. 12. 2019

jsem na tom stejně

sasidlo
sasidlo 25. 12. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 359
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.