Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 19. 11. 2020
Líbí se mi

O popraskané rty je třeba se starat až osmkrát denně

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 19. 11. 2020
Líbí se mi
O popraskané rty je třeba se starat až osmkrát denně

O popraskané rty je třeba se starat až osmkrát denně

Popraskané, šupinaté rty vyžadují zvláštní péči, zvlášť když jsou bolavé, zarudlé a štípou. Jedno nanesení balzámu je však rozhodně nespasí! Jak jejich léčbu urychlit a kdy se vydat k lékaři?

Popraskané rty nepatří mezi kosmetické a zdravotní neduhy pouze v zimě. Pokud máte ve zvyku si ústa olizovat nebo kousat, mohou trpět kdykoli v průběhu roku. Ostatně, ani dráždivá dekorativní kosmetika jim moc nepřidává, stejně jak nedostatečný pitný režim, příliš suchý vzduch v místnostech, mentol, kafr nebo kyselina salicylová, což jsou látky, které rty vysušují. Co můžete udělat pro jejich záchranu?

S péčí začněte již po probuzení

Rty nemají olejové žlázy, proto podléhají vnějším vlivům. Primárně si obstarejte kvalitní balzám, který v nich utěsní vlhkost a ošetří prasklinky. Vhodný je třeba ten s bambuckým máslem a velkým množstvím vitaminu E. Chcete-li mít rty skutečně chráněné, aplikaci často opakujte. Během dne potřebujete asi šest až osm vrstev balzámu, proto s jeho nanášením začněte hned ráno.

Lékaři z kuchyně

Nemáte-li cestu do drogerie, vystačíte si s domácími zásobami. Smíchejte jeden díl citronové šťávy, jeden díl ricinového, olivového či kokosového oleje a jeden díl medu. Citron dezinfikuje, olej hydratuje a vyživuje, med zklidňuje a urychluje hojení. Směsí potřete svá ústa těsně před spaním a nechte vstřebat. Z uvedených surovin lze připravit i obrušující peeling. Stačí, když do směsi přidáte lžičku třtinového cukru a provedete velmi jemnou masáž zasažených oblastí.

Hydratace zevnitř i zvenčí

V interiéru používejte zvlhčovače vzduchu, rty v žádném případě neolizujte, neokusujte šupinatou pokožku a nechoďte tak naproti krvácení a bolesti. Jakékoli neopatrné kroky tohoto typu způsobují větší podráždění! I na podzim a v zimě vypijte zhruba 2,5 litrů vody denně a pro jistotu léčbu urychlete s pomocí vitaminu B. Mezi jeho zdroje patří ořechy, luštěniny, kvasnice, maso, sýry, celozrnné obiloviny a čerstvé zeleniny. Pokud problém přetrvává, navštivte dermatologa. Popraskané rty, které se nehojí ani navzdory pravidelnému používání balzámu na rty, mohou poukazovat na infekci.

Autorka: Karolína Dostálová

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 21. 11. 2020

Také používám hodně různé jelení loje.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 20. 11. 2020

starám se denně, používám jelení lůj s placentou nebo zázračný kelímek, a rty vlhčím

Odpovědět
sipeji
sipeji 20. 11. 2020

Na popraskané rty trpím já i moje dcera - pomáhá neustále mazat balzámem, po každém napití, kdykoliv, mám ho všude, v autě, v kapse, v kabelce, na pracovním stole....

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 416
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.