Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 6. 7. 2021
Líbí se mi

Noste fialovou a vyjádřete solidaritu ženám, které bojují s onkogynekologickými onemocněními

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 6. 7. 2021
Líbí se mi
Noste fialovou a vyjádřete solidaritu ženám, které bojují s onkogynekologickými onemocněními

Noste fialovou a vyjádřete solidaritu ženám, které bojují s onkogynekologickými onemocněními

V pondělí 20. září 2021 proběhne mezinárodní osvětová akce World GO Day (Světový den onkogynekologických diagnóz) zaměřená na prevenci gynekologických zhoubných onemocnění. V ČR bude mít formu Fialové cyklojízdy hlavním městem, která již proběhla i v letech 2019 a 2020 pod záštitou ministra zdravotnictví ČR Adama Vojtěcha. Na společnou cyklojízdu se vydají lékaři, pacienti, známé osobnosti, novináři i široká veřejnost. Upozorní tím na důležitost prevence a vyjádří solidaritu ženám, které s onkogynekologickými nemocemi bojují – fialová je totiž jejich barvou. 

Zároveň právě dnes 6. července na Světový den polibku startuje kampaň #NebojteSeZeptat. „Symbolem, kterým se může do kampaně zapojit úplně každý, jsou fialové rty. Ty představují nejen polibek, ale také to, že je důležité umět se zeptat. Promluvit a ozvat se, když nám o něčem chybí informace. Letos se v osvětě tradičně zaměříme na prevenci karcinomu děložního čípku a nově také karcinomu dělohy. Oběma těmto onemocněním je možné předcházet odlišným způsobem – je důležité možnosti prevence znát a v případě nejasností se aktivně ptát lékařů,“ vysvětluje Petra Adámková, ředitelka ONKO Unie o.p.s. Ta spolu s Pacientskou organizací VERONICA a Nadačním fondem Hippokrates celou kampaň zastřešuje.

Jak je možné se zapojit?

Stačí si na facebookovém profilu či webu ONKO Unie stáhnout do mobilu obrázek fialových rtů a vyfotit se s nimi. Počítá se ale vše fialové! Můžete se do této barvy obléct, namalovat nehty nebo rty, vyfotit se s fialovou květinou – fantazii se meze nekladou. Svoji fotku sdílejte na sociálních sítích s hashtagy #NebojteSeZeptat a #WorldGoDay a připojte se tak k tisícům lidí po celém světě, kterým na prevenci záleží. V Praze se pak můžete přidat k cyklojízdě.

„K fialové cyklojízdě se s radostí připojím už potřetí. Mé příjmení je hezká shoda náhod – ale především chci podpořit informovanost českých žen o prevenci onemocnění, kterým jsem sama prošla,“ říká Monika Fialová. Před několika lety totiž prodělala nádorové onemocnění dělohy a prošla tak náročným obdobím, v jakém každý nemocný potřebuje maximum jasných informací. Dnes je Monika zdravá a vede život plný aktivního pohybu. 

Právě pohyb je důležitou prevencí obezity, která je výrazným rizikovým faktorem pro vznik nádorů dělohy. Hlavním příznakem, který by měla každá žena konzultovat s gynekologem, je abnormální krvácení různé intenzity – od slabého špinění až po silné krvácení. Může se také objevit hnisavý výtok. „Chceme však apelovat na všechny ženy, aby nečekaly na příznaky a ke gynekologovi chodily pravidelně jednou ročně na preventivní prohlídky v každém věku. Jejich součástí je také stěr z děložního hrdla pro cytologické vyšetření u všech žen. Ve věku 35 a 45 let nově také pro testaci na přítomnost DNA viru HPV způsobujícího karcinom děložního čípku. Toto onemocnění je tak možné zachytit v raném stádiu a včas zahájit léčbu. Samozřejmostí by také mělo být očkování dívek i chlapců proti viru HPV, které je primární ochranou a ve věku 13 let hrazeno z veřejného zdravotního pojištění,“ apeluje Petra Adámková.    

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 9. 7. 2021

Krásná barva.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 7. 7. 2021

rtěnku nenosím

Odpovědět
sipeji
sipeji 7. 7. 2021

Moc hezké barva.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 6. 7. 2021

to je krásná barva....díky za tip

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 458
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.