Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 26. 1. 2021
Líbí se mi

Největší mýty o menstruaci, které musíte vědět

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 26. 1. 2021
Líbí se mi
Největší mýty o menstruaci, které musíte vědět

Největší mýty o menstruaci, které musíte vědět

Přestože je menstruace přirozeným, biologickým procesem, mnohé nepřestává udivovat. Někteří také okolo ní spřádají různé povídačky, polopravdy nebo rovnou mýty. Taky věříte, že tampon naruší panenskou blánu?

Kupříkladu v roce 2017 se s ohledem na světovou populaci narodily 7,53 miliardy lidí, z toho 3,73 miliardy novorozenců vlastnilo ženské genitálie. S těmi se pochopitelně pojí menstruační cyklus. Toto období obvykle trvá tři až sedm dní, a přichází každých 28 dní, i když se jeho délka může lišit. A těch nesmyslů okolo něj! Čemu byste rozhodně neměla věřit?

Během menstruace nemůžete otěhotnět

Jeden z nejrozšířenějších mýtů týkajících se menstruace? Krev znamená „stopku“ pro graviditu! Ale to je nesmysl. Penis v pochvě představuje nejen riziko otěhotnění, ale i našlápnutí k sexuálně přenosné nemoci včetně HIV nebo kvasinkové infekce v důsledku hormonálních změn, ke kterým v této době dochází. Vaginální sex během „červeného období“ může také v některých případech způsobit zánět žaludu penisu, konkrétně infekci nazvanou „balanitis“.

Menstruaci není vhodné přeskakovat

Užíváte antikoncepční pilulky, díky kterým si svůj cyklus přizpůsobujete? Možná se vám nehodí jet s menstruací na romantický víkend, proto místo krvácení načnete další plato. V pořádku. Někdo však tvrdí, že takové chování nahrává zdravotním potížím. Tak jak to je? Potlačování menstruace pomocí antikoncepčních tablet je normální a většina gynekologů souhlasí s tím, že uvedený přístup je obvykle bezpečný a někdy dokonce i žádoucí.

Ženy s dysmenoreou (bolestivými obdobími) nebo s určitými stavy, které způsobují nepříjemné příznaky, jako je endometrióza, se mohou po dohodě se svými lékaři rozhodnout, že menstruaci vynechají – bez vedlejších účinků.

Teplá koupel nepřichází v úvahu

Někteří si myslí, že koupání nebo dokonce osprchování během červeného období není bezpečné. Je to asi proto, že horká voda v některých případech stimuluje krvácení. Jenže právě tohle je žádoucí. Zvýšený průtok krve pomáhá od menstruačních křečí a zmírňuje svalové napětí. Proto neexistuje žádný důvod, který by koupel při menstruaci zakazoval.

Tampon narušuje panenskou blánu

Tampony jsou u žen velmi oblíbené, neboť v porovnání s vložkami poskytují větší komfort a pohodlí. Jenže ouha, údajně by se neměly zasouvat příliš hluboko do pochvy, protože narušují panenskou blánu. Co je na tom pravdy? Vůbec nic. Ve skutečnosti se jedná o pružnou membránu, která lemuje otvor pochvy a obvykle nepokrývá vaginální otvor. Pokud by tomu tak bylo, blána by zablokovala menstruační krev, což by vyžadovalo chirurgický zásah. Narušení panenské blány tamponem tedy není možné.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 27. 1. 2021

Ano, skutečně "ověřené" mýty.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 26. 1. 2021

Díky prvnímu mýtu přišla na svět řádka dětiček

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 26. 1. 2021

Tak naštěstí se mne toto téma již netýká...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 352
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.