Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 28. 2. 2020
Líbí se mi

Nepříliš známý vitamin E pomůže posílit imunitní systém

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 28. 2. 2020
Líbí se mi
Nepříliš známý vitamin E pomůže posílit imunitní systém

Nepříliš známý vitamin E pomůže posílit imunitní systém

Vitamin E je jedním ze zásadních vitaminů rozpustných v tucích. Tento důležitý antioxidant pomáhá zpomalovat stárnutí buněk. Jeho nedostatek pak snižuje naši obranyschopnost. Seznamte se s tímto vitaminem, který si zaslouží vaši pozornost.

Vitamin E nebo také tokoferol je jedním z nejdůležitějších antioxidantů pro naše tělo. I přesto se o něm příliš nemluví.

Kolik ho potřebujeme

Vitamin E chrání naše buňky před účinky volných radikálů a oxidačním stresem. Posiluje naše buňky proti stárnutí, které zpomaluje. V případě jeho nedostatku se vyskytují neurologické potíže a také se významně snižuje naše obranyschopnost.

Tento důležitý vitamin by měl být součástí naší pestré stravy, jelikož si ho naše tělo nedokáže vyrobit samo. Doporučená denní dávka je 15 mg vitaminu E na dospělou osobu.

Kde ho najdeme

Vitamin E je jedním z vitaminů, které jsou rozpustné v tucích, jeho příjem byste tedy měli kombinovat s mastnými kyselinami. Potravinami, ve kterých můžete vitamin E nalézt, jsou například čerstvé ořechy, máslo, sója, pšeničné klíčky, kvalitní nerafinované či obohacené rostlinné oleje nebo mléko. V menším množství ho najdete i v čerstvé zelenině.

Myslete však také na to, že při tepelném zpracování potravin se obsah vitaminu E významně sníží či zmizí,“ upozorňuje odborník na speciální potraviny Ing. Bohumil Hlavatý. Vitamin E je také obsažen buď v samostatných doplňcích stravy či v multivitaminových doplňcích, které zajistí potřebný dostatečný příjem vitaminů.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 28. 3. 2020

super

Odpovědět
lemur
lemur 2. 3. 2020

Poučné.

Odpovědět
beata0063
beata0063 1. 3. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 749
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.