Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 3. 2020
Líbí se mi

Neobvyklé příznaky signalizující problémy se střevy

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 3. 2020
Líbí se mi
Neobvyklé příznaky signalizující problémy se střevy

Neobvyklé příznaky signalizující problémy se střevy

Střevní problémy často charakterizují křeče žaludku, nevolnost, zvracení nebo vodnatá stolice. Ale to není jediné, co vás může potkat. Tušili jste, že s tím souvisí i kýchání? A co dalšího vám dietní chyby mohou způsobit?

Možná jste na toaletě, zvlášť po smaženém jídle, častěji než normálně. Tak dobře, to je v souvislosti se střevními potížemi naprosto běžné. Ale co když se tyhle problémy projevují i jinak? Méně známé příznaky střevní bouře vás nejspíš překvapí.

Pálení žáhy

Spěcháte a hltáte. V tom to je. Bolí vás žaludek, a to v podstatě ze stresu a nedostatku času. To se pak projeví pálením žáhy. (Jídlo přechází z úst do žaludku, aniž by se fyzicky rozpadlo. To znamená, že žaludeční kyselina má mnohem více práce.) Jídlo jezte pomaleji, aby došlo k větší produkci žaludečních kyselin.

Plynatost   

Příliš mnoho cukru a umělých sladidel narušuje jemnou rovnováhu střevních bakterií v tlustém střevě. Když se to stane, přichází plynatost, což je další příčina střevních problémů.

Zácpa

Bakterie, a to převážně ty sídlící v tlustém střevě (známé jako mikrobiom), váží v průměru kilo a půl. Je třeba udržovat je šťastné a v rovnováze. Potřebují spoustu vlákniny, jinak počítejte se zácpou. A taky se ujistěte, že pijete hodně vody, takže vláknina nabobtná a vyvolá kontrakce v zažívacím traktu. Potrava se tak hezky pohybuje a vás nic netíží.

Kýchání

Nesnášenlivost potravin, příliš velké množství alkoholu či nestrávené částice z jídla. To stojí za spuštěním imunitní reakce vedoucí k prudkému kýchání - zhruba za hodinu nebo dvě po jídle. Už jste se s tím setkali?

Svědění pokožky a vyrážky

Stejně jako v předchozím případě se v závislosti na imunitní reakci mohou objevit kožní vyrážky a svědění.

Úzkost, splíny i lenost

Když je mikrobiom mimo rovnováhu, ovlivňuje to vaši náladu. Stačí jedna dietní chyba a už se cítíte tak říkajíc pod psa. Denní konzumace velkého množství čerstvého ovoce, zeleniny a bylinek však zvlášť mozkovému i střevnímu zdraví velmi prospívá, neboť vláknina a pigmenty v nich živí dobré bakterie. Zdravější strava jde mimo vás? Nedivte se tedy, že je vám po smaženém sýru s hranolkami těžko, ale zároveň vás sužuje únava v kombinaci s úzkostí. Často se o slovo přihlásí i pocit plného břicha a nevolnost. Příště si radši dejte salát!

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dosálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
benca
benca 2. 4. 2020

hnacky mam z intolerancie a laktozy

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 27. 3. 2020

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 20. 3. 2020

Odpovědět
Majina
Majina 19. 3. 2020

Zaujímavý článok,dobre rady nad zlato.

Odpovědět
beata0063
beata0063 14. 3. 2020

To kychanie ma celkom prekvapilo

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 956
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.