Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Sabrina Harris
Vloženo 26. 4. 2021
Líbí se mi

Pijte mléko a budete zdraví! To jsme slýchávali už od malička. Jak je to opravdu?

avatar
Sabrina Harris
Vloženo 26. 4. 2021
Líbí se mi
Pijte mléko a budete zdraví! To jsme slýchávali už od malička. Jak je to opravdu?

Pijte mléko a budete zdraví! To jsme slýchávali už od malička. Jak je to opravdu?

Pijte mléko a budete zdraví! To jsme slýchávali už od malička. V té době ale na tom bylo něco pravdy, v dospělosti je to spíše naopak. Přemíra mléčných výrobků nám ubližuje a kombinace mléka s kávou, je prý ještě o několik stupňů horší. Jak je to opravdu?

Nechybí nám něco?

Příroda to má nastavené správně, mléko je určeno pro mláďata. To jen my si myslíme, že víme všechno líp. Technologický pokrok letí bleskovou rychlostí, evoluce spíše kráčí, a proto nemůžeme něco, co máme v genech tisíce let, změnit kvůli tomu, že si někdo před desítkami let řekl, že je potřeba podpořit prodej kravského mléka. A tím nejlepším způsobem bude, když se jeho konzumace stane součástí zdravého životního stylu. Vždyť, co bychom mi lidé pro své zdraví neudělali, že?

Odborníci se ale už nezmínili, že hormon, který nám pomáhá v těle mléko správně trávit a zpracovat, postupem času ubývá, protože ho vlastně potřebujeme jen jako kojenci. My ale nepijeme jen mléko, konzumujeme tvarohy, jogurty, mnoho druhů sýrů a naše tělo má pěknou honičku. 

Možná si řeknete, že máte štěstí, že netrpíte alergií na laktózu. Ale, víte to jistě? Třeba se jen tolik nesoustředíte na to, co jíte, a myslíte si, že nafouknuté bříško máte právě z nějaké nevhodné kombinace. Stoprocentně to poznáte, až když vyloučíte na čas ze svého jídelníčku mléčné výrobky. Statistiky totiž ukazují, že na světě je už více než 75 % populace s tímto problémem.

Využívat rostlinné alternativy kravského mléka je v současné době i velikým trendem. A v mnoha kavárnách vám bez problémů vyhoví. Pokud se ale přeci jen nehodláte vzdát mléka kravského, volte jen jeho nejkvalitnější podobu: mléko plnotučné v bio kvalitě od farmáře. 

Jaké máte možnosti?

Dejte šanci bezlaktóze

Pokud přemýšlíte nad redukcí mléčných výrobků, ale nechcete se jich zbavit úplně, zkuste sáhnout po bezlaktózových produktech. V současné době je už na trhu velký výběr od mlék, po jogurty, šlehačky, smetany, tvarohy… Jinak můžete samozřejmě zkusit další, rostlinné alternativy. Například sójové nebo kokosové jogurty/pudinky jsou velmi oblíbené.

Alternativy mléka

Rozhodly jste se skoncovat s mlékem a vydat se rostlinnou cestou? Vyzkoušejte to třeba  jen měsíc a uvidíte. Možná přestanou bolesti břicha, pleť se vyčistí a třeba i vaše perioda bude o něco příjemnější. 

Co tedy pít místo mléka?

  • rýžový nápoj
  • sójový nápoj
  • mandlový nápoj
  • kokosový nápoj
  • nápoje z různých druhů oříšků (kešu, lískový oříšek…)
  • nápoje z různých druhů obilovin (pohanka, oves, špalda…)
  • makový nápoj

Veškeré produkty, které tu zmiňujeme, si můžete koupit v potravinových řetězcích v oddělení zdravé výživy, dále pak na internetu, nebo u malých prodejců na trzích a také si je můžete, vcelku jednoduše, vyrobit doma.

Káva s mlékem – horor, který dobrovolně pijeme nebo jen mediální kachna?

Odborníci se rozdělili na dva tábory. Jedni tvrdí, že způsobuje rakovinu, zpomaluje činnost žlučníku či slinivky, druzí naopak chválí to, že mléko kávu zchlazuje ( i napěněné je chladnější než čerstvě připravená káva), což výrazně snižuje předpoklad rakoviny jícnu. Ani pro jedno z těchto tvrzení neexistuje žádná studie s prokazatelnými výsledky.

Na poplach ale bijí léčitelé, kteří tvrdí, že káva s mlékem špiní auru a mění celkový obraz organismu.

Je na vás, jak se rozhodnete, na druhou stranu je fajn, že každá z nás máme na výběr. Než ale dělat kategorická rozhodnutí, je důležité začít přemýšlet nad tím, co do těla dáváme a v jakém množství.

Udělejte si doma své mandlové mléko

  • hrnek neloupaných mandlí
  • voda
  • plátno nebo gáza

Mandle přes noc namočte do vody, aby se na nasákly. Pak je propláchněte a nasypte do mixéru. Můžete přidat skořici, vanilku nebo nechat čisté. Do mixéru přidejte vodu 3 – 4 hrnky. Vše pečlivě rozmixujte.

Přes jemný cedník a plátno přeceďte a dejte vychladit do lednice. Mandlovou drť můžete použít jako základ pro korpus koláče nebo do domácí müsli tyčinky.

 

Máte svůj oblíbený recept na domácí mléko? Podělte se s námi v komentářích.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
dasenaK
dasenaK 5. 8. 2021

Mužu v jakékoliv formě

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 29. 4. 2021

mléko z obchodu mi nechutná...jen z mlékomatu

Odpovědět
sipeji
sipeji 27. 4. 2021

Já trpím intolerancí laktózy, proto mléko nepiji, přestože mi moc chutná.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 26. 4. 2021

mléko a mléčné výrobky mám moc ráda, konzumuji je denně

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 231
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.