Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 30. 11. 2020
Líbí se mi

Nekvalitní deodoranty mohou poškodit vaše zdraví

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 30. 11. 2020
Líbí se mi
Nekvalitní deodoranty mohou poškodit vaše zdraví

Nekvalitní deodoranty mohou poškodit vaše zdraví

Bojujete proti pocení i tělesnému zápachu pomocí deodorantů a antiperspirantů? A co když některé mohou zvyšovat riziko rakoviny a neplodnosti? Prý je to docela dost možné!

Deodorant. Běžná věc, kterou má na poličce v koupelně skoro každý. Prostředek hygienické rutiny, od kterého chceme jediné – aby omezil tělesný zápach způsobený bakteriálním rozkladem potu. Tento úkol plní, ostatně, přesně k tomu je primárně určený. Jenže on toho možná dělá mnohem víc… A rozhodně ho o to nežádáme!

Čistota, půl zdraví? To sotva

V dnešní době se to deodoranty i antiperspiranty, které kromě zajištění svěžesti navíc snižují i samotnou produkci potu, v obchodech jenom hemží. Stačí přijít, po jednom sáhnout, zaplatit a je takříkajíc vystaráno. Zkoumá někdo ale jejich složení? Zamýšlí se nad vedlejšími účinky? Nijak zvlášť, jak uvádí analytické průzkumy.

Z těch totiž vyplývá, že ať už jde o jakékoli zboží, zákazníky nejvíce osloví atraktivní obal. Když zaujme na první pohled, opravdu jen málokdo si dá tu práci se zkoumáním informací, jež jsou na něm napsané. A to je ta chyba.

Hliník. Tenhle se do Humpolce neodstěhoval

Deodoranty i antiperspiranty jsou sice dva rozdílné produkty, ale mají hodně společného. Například hliník, který se do většiny z nich přidává zcela běžně. Co je na něm špatného? Dá se říct, že všechno, neboť se často zmiňuje v souvislosti s Alzheimerovou chorobou, osteoporózou i mozkovými poruchami. Ovšem jeho sloučeniny, které se absorbují do pokožky, podporují i růst rakovinných buněk, neboť se v těle „chovají“ podobně, jako hormon estrogen.

Nechci se potit, proto mám nadváhu

Ve jmenovaných přípravcích se nalézají také parabeny, jež plní funkci konzervačních činidel. Ty podle některých oborníků a jejich studií zase mohou zvyšovat riziko neplodnosti, přičemž způsobují dysfunkci štítné žlázy. To vede kupříkladu k nadváze, psychickým obtížím, chronické únavě či změnám srdeční frekvence. Je až k nevíře, co všechno člověk riskuje, když chce zabránit pocení i nepříjemnému tělesnému zápachu! Vždy si proto složení antiperspirantů a deodorantů raději hlídejte.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 6. 12. 2020

jj, už jsem o tom častěji četla :_(

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 423
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.