Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 26. 3. 2021
Líbí se mi

Proč se nevyplatí podceňovat náměsíčnost

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 26. 3. 2021
Líbí se mi
Proč se nevyplatí podceňovat náměsíčnost

Proč se nevyplatí podceňovat náměsíčnost

Náměsíčnost je poměrně častý jev. Většinou bývá neškodná. Lidé se probouzí, aniž by si uvědomovali, co dělají, nesmyslně bloumají po bytě, čas od času něco přemístí a pak se zase vracejí do postele. Ráno si nic z toho nepamatují a často se vyprávění pozorovatelů smějí. Jenže někdy může být náměsíčnost nebezpečná nejen pro člověka, který jí trpí, ale i pro jeho okolí.

Co je to náměsíčnost

Náměsíčnost je spánková porucha, při které se spáči nachází někde mezi spánkem a bdělostí. Častěji se vyskytuje u dětí. Statisticky není tato porucha příliš rozšířená, přesto si alespoň jeden podobný zážitek prožije každý třetí člověk. Náměsíční lidé provádějí jednoduché činnosti, například chodí po bytě, uklízí, svlékají se, otevírají dvířka skříní či lednice, někdy dokonce jedí nebo telefonují. Ve většině případů nejsou schopni složitějších akcí, například překonat zamčené dveře nebo napsat sms. I když to není pravidlem. Jsou známy případy, kdy náměsíčný člověk řídil automobil nebo rozdělával oheň na dvorku svého domu.

Kde končí legrace?

Ačkoli jsou mnohé zážitky s náměsíčnými poněkud úsměvné, není výjimkou, že si člověk s touto spánkovou poruchou přivodí úraz nebo dokonce smrt. Přestože náměsíčníci nejsou většinou schopni překonat složitější překážky, osudnými se jim mohou stát například otevřené balkonové dveře. Je nutné si uvědomit, že lidé nevnímají to, co ve stavu naprosté bdělosti, a pohybují se v jakémsi snu. Mohou mít dojem, že jdou na toaletu a namísto toho přepadnou přes zábradlí balkonu.

Zpozornět by měl každý, u koho se podobné noční procházky často opakují. Náměsíčnost bývá často způsobena nedostatkem spánku, stresem, změnou prostředí, někdy pro její spuštění postačí plný močový měchýř. Snažte se vyvarovat stresových situací, choďte brzy spát a nepijte kávu nebo alkohol před usnutím. Pokud náměsíčnost ovlivňuje váš osobní život, může lékař předepsat léky, po kterých bude spánek o něco hlubší. Ty ale, bohužel, často nepomohou.

Co dělat, když je někdo v okolí náměsíčný

Nejlepší, co můžete udělat, je zajistit okolí náměsíčníka tak, aby si nemohl ublížit. Odstraňte z jeho blízkosti ostré předměty, zabezpečte okna a dveře. V případě, že touto poruchou trpí někdo z vaší rodiny, nesnažte se jej při nočních procházkách budit, ale spíše jej nasměrujte zpět do postele. Nemluvte na něj ani s ním netřeste. Pro náměsíčného je náhlé probuzení uprostřed bytu obrovským šokem, který může prohloubit jeho poruchu.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 27. 3. 2021

slyšela jsem o případech, kdy v lepším případě někdo chodil na záchod do rohu v obýváku nebo jinde v bytě, ale taky, že se někdo vykloní z okna a vypadne...takže já bych náměsíčnost opravdu nepodceňovala

Odpovědět
sipeji
sipeji 27. 3. 2021

Nikdy jsem nikoho kdo by byl náměsíčný nepoznala.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 26. 3. 2021

naštěstí nikoho v okolí náměsíčného nemám a vlastně ani nikoho takového neznám...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 416
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.