Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 1. 2020
Líbí se mi

Náměsíčnost může skončit i velmi nebezpečným úrazem

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 1. 2020
Líbí se mi
Náměsíčnost může skončit i velmi nebezpečným úrazem

Náměsíčnost může skončit i velmi nebezpečným úrazem

Náměsíčnost je poměrně častý jev. Většinou bývá neškodná. Lidé se probouzí, aniž by si uvědomovali, co dělají, nesmyslně bloumají po bytě, čas od času něco přemístí a pak se zase vracejí do postele. Ráno si nic z toho nepamatují a často se vyprávění pozorovatelů smějí. Jenže někdy může být náměsíčnost nebezpečná nejen pro člověka, který jí trpí, ale i pro jeho okolí.

Co je to náměsíčnost

Náměsíčnost je spánková porucha, při které se spáči nachází někde mezi spánkem a bdělostí. Častěji se vyskytuje u dětí. Statisticky není tato porucha příliš rozšířená, přesto si alespoň jeden podobný zážitek prožije každý třetí člověk. Náměsíční lidé provádějí jednoduché činnosti, například chodí po bytě, uklízí, svlékají se, otevírají dvířka skříní či lednice, někdy dokonce jedí nebo telefonují. Ve většině případů nejsou schopni složitějších akcí, například překonat zamčené dveře nebo napsat sms. I když to není pravidlem. Jsou známy případy, kdy náměsíčný člověk řídil automobil nebo rozdělával oheň na dvorku svého domu.

Kde končí legrace?

Ačkoli jsou mnohé zážitky s náměsíčnými poněkud úsměvné, není výjimkou, že si člověk s touto spánkovou poruchou přivodí úraz nebo dokonce smrt. Přestože náměsíčníci nejsou většinou schopni překonat složitější překážky, osudnými se jim mohou stát například otevřené balkonové dveře. Je nutné si uvědomit, že lidé nevnímají to, co ve stavu naprosté bdělosti, a pohybují se v jakémsi snu. Mohou mít dojem, že jdou na toaletu a namísto toho přepadnou přes zábradlí balkonu.

Zpozornět by měl každý, u koho se podobné noční procházky často opakují. Náměsíčnost bývá často způsobena nedostatkem spánku, stresem, změnou prostředí, někdy pro její spuštění postačí plný močový měchýř. Snažte se vyvarovat stresových situací, choďte brzy spát a nepijte kávu nebo alkohol před usnutím. Pokud náměsíčnost ovlivňuje váš osobní život, může lékař předepsat léky, po kterých bude spánek o něco hlubší. Ty ale, bohužel, často nepomohou.

Co dělat, když je někdo v okolí náměsíčný

Nejlepší, co můžete udělat, je zajistit okolí náměsíčníka tak, aby si nemohl ublížit. Odstraňte z jeho blízkosti ostré předměty, zabezpečte okna a dveře. V případě, že touto poruchou trpí někdo z vaší rodiny, nesnažte se jej při nočních procházkách budit, ale spíše jej nasměrujte zpět do postele. Nemluvte na něj ani s ním netřeste. Pro náměsíčného je náhlé probuzení uprostřed bytu obrovským šokem, který může prohloubit jeho poruchu.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Daniela Belikova 30. 1. 2020

Díky že se mě netýká

Odpovědět
beata0063
beata0063 30. 1. 2020

Pár krát sa mi to stalo,keď som bola dieťa. Našťastie bez úrazu

Odpovědět
lemur
lemur 30. 1. 2020

Odpovědět
gustawka
gustawka 29. 1. 2020

Zatím jsem se s tím nesetkala

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 351
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.