Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Michaella
Michaella
Vloženo 30. 7. 2018
Líbí se mi

Nahlédnutí do světa pověr, kouzel, legend a mýtů o bylinách

Michaella
Michaella
Vloženo 30. 7. 2018
Líbí se mi
Nahlédnutí do světa pověr, kouzel, legend a mýtů o bylinách

Nahlédnutí do světa pověr, kouzel, legend a mýtů o bylinách


Za starých časů lidé věřili v magii rostlin a na zahradách pěstovali různé druhy bylin. Před vchodem do domu měli vavřín, který chránil před zloději a kopřivu na zdi, která chránila před zlem. Kouzelná síla rostlin je známá po celém světě už od pradávna. Byla na počátku při zrození prvního lidského života a sloužila pro ochranu před nemocemi a démony.

Po celá staletí se eviduje zmínka o ženách léčitelkách, které se věnovaly bylinkářství

Byla s nimi spojeno také období boje proti čarodějnictví, kdy katolická víra spojovala léčení bylinkami s kouzly a ďáblem. Největší útok v té době byl směřovaný na porodní báby a báby kořenářky. Jejich znalosti byly přitom předávány z generace na generaci. Většina znalostí předávaných z matek na dcery se nikdy nedostala ven a byla spíše rodinným tajemstvím. Jako léčitelky měly ženy obrovské schopnosti pomáhat, bohužel je to kolikrát stálo vlastní život.

Sběr bylin - magiský úplněk, nebo novoluní?

Babky kořenářky se vydávaly na specifické bylinky rády za svitu úplňku, kterým síla měsíce dodávala magickou moc. Přestože výhodou úplňku bylo, že bylinkářky dobře viděly na cestu, kořeny bylin se sbíraly naopak za temného novu a to o půlnoci.  Bylinky, jež získávaly sílu ze slunce se vyplatí sbírat v pravé poledne, v minulosti tak báby kořenářky činily i přes obavy z Polednice.

S bylinkami je spojeno mnoho pověr, legend a mýtů

Heřmánek

Heřmánek je sluneční bylinkou. Jeho podstatou je trpělivost v neštěstí, je bylinkou skromnosti, byla mu připisována magická moc. Po použití ženy měly i jasnovidecké schopnosti. Používaly ho hlavně vyšší kněžky při různých obřadech. Dával se do nápoje lásky. Říkalo se mu jablíčko lásky.  Kytička z heřmánku se dávala i nad kolébky dětí, ochraňovala je před nemocemi. Kadidlo z heřmánku pomáhalo umírajícím k snadnějšímu umírání.

Měsíček

Měsíček, magická bylinka, která se nosila jako talisman. V jiné zemi byl květinou smrti, říkalo se, že jeho původ je z krve Indiánů, kteří byli usmrceni španělskými dobyvateli. Nositel měsíčku uměl vidět a odhalit zloděje. Podle starých legend ho měla ve svém znamení bohyně Xochiquetzal. Učila Aztéky poznávat život a zároveň ji považovali za bohyni země mrtvých. Měsíček se dával i jako obětní dar. Dokáže odstraňovat podráždění, slabost, odbourává nízký pocit sebevědomí. Umí tlumit zlobu, uvolňuje tok energie. Květy měsíčku můžete nosit při sobě, podle lidových pověr ochraňuje a předává nám sluneční energii.

Rozmarýn

Rozmarýn je bylinkou nejen pro zlepšení paměti. Když vypukl v zemi mor, pálil se před vstupem do domu.  Měl mimo jiné i účinky kadidla. Chránil před infekci, pálil se v pokojích nemocných a v nemocnicích, byl proti šíření nakažlivých nemocí. Také měl podle starých mýtů vliv na plodnost, lásku, používali ho při sňatku. Sloužil proti uhranutí, chránil přes špatným spaním a zlými sny. Používal se i v prášku nebo drcený na rány. Jedna z pověr tvrdila, že tam, kde se pěstoval rozmarýn vedla domácnost žena. Rozmarýn ve formě kadidla má dobrý vliv na srdeční čakru a city.

Podběl

Podběl pomáhá proti kašli a nemoci plic. Používali ho ve svém znaku apatykáři. Také se využíval pro jasnovidectví - jako kadidlo nebo čaj. Sloužil ke soustředění a vnímaní poselství.

Černý bez

O černém bezu traduje legenda, že je stromem vodní víly, která v něm žije a musí se ji žádat o svolení, pokud si bez chcete natrhat. Také patřil k posvátným stromům za doby Keltů. V Anglii dávali listy, natrhané na 1. máje, na okna a dveře. Sloužil jako ochrana před čarodějnicemi. Ruská tradice považovala černý bez jako rostlinu, která chrání před zlem a duchy a nepustí nemoci do domu. Jinde sloužil pro štěstí. Pověsti mluví o dřevu bezu jako o něčem, co si zaslouží respekt, protože pokud se spálí, pustí do našeho světa zlé duchy. Někteří ze dřeva bezu vyráběli čarodějné hůlky.

Máta

Mátu nosili námořníci a všichni cestovatelé po vodě, měla pomáhat proti mořské nemoci. Také se používala k rituálům pro zahnání nešťastných náhod a k přivolání štěstí.

Zeměžluč

O zeměžluči se říká, že je to žluč země. Latinsky "centaurius" ukazuje na kentaura, který dokázal léčit otrávené rány. Ve staré době se používala pro odvahu, udatnost. Je to bylina svatojánských ohňů.

Pampeliška

Pampeliška (Smetanka lékařská) měla kouzelnou moc. Při kouzlech se věřilo, že když se namažete bílou tekutinou z pampelišky, splní se vám jakákoli přání a získáte na oblíbenosti. Používala se k šamanistickým a rituálním účelům, hlavně mezi Indiány. Spojovala se s emocemi a touhou po změně v životě. Dle starých informací měla vliv na posílení sebejistoty, řešení vztahů a problémů s city.

Šalvěj

Šalvěj znamená v překladu "mít se dobře" nebo "být v bezpečí". Spojovala se s prosperitou a bohatstvím, byla prostředkem na zmírnění jakékoli bolesti a zármutku.  Využití našla při rituálech a jako vykuřovadlo sloužila k očištění domova od zla. Měla chránit před smrtí. Podporuje tvůrčí schopnosti, zlepšuje vyjadřování, uvolňuje emoce, uklidňuje (kadidlo, olej, čaj). Sloužila k meditacím.

Rozrazil rezekvítek neboli Bouřka

Vzpomínám si na květinu s modrými kvítky, říkalo se už za mého dětství, že když se utrhne bude pršet. Vždy si na to vzpomenu, jak ji vidím. Jak jste na tom vy? Věříte na kouzla? Věříte legendám a pověstem o bylinkách? Znáte nějaké zajímavosti nebo máte osobní zkušenosti? Podělte se s námi. Těším se na komentáře. 

 

Blogerka Michaella

(Zdroj informací: osobní poznatky převzaté od babiček, různé knížky o bylinkách - například od Elisabeth Brooke, Zdroj obrázků: pixabay.com, pinterest)

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Michaella
Michaella 2. 8. 2018

Děkuji za pěkné komentáře

Odpovědět
k.eva
k.eva 2. 8. 2018

taky mám ráda bylinky

Odpovědět
Cherrynka
Cherrynka 31. 7. 2018

Mohu doporučit mražené, ručně nasbírané pampelišky a sedmikrásky v zimě se pak krásně hodí do salátů

Odpovědět
hašlerka1
hašlerka1 31. 7. 2018

Bylinky jsou mocné.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 069
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.