Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 9. 9. 2019
Líbí se mi

Načerpejte energii v sychravých dnech s pomocí jídla

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 9. 9. 2019
Líbí se mi
Načerpejte energii v sychravých dnech s pomocí jídla

Načerpejte energii v sychravých dnech s pomocí jídla

Klasický každoroční scénář. S nástupem chmurného podzimu se rázem cítíme unavení, nemáme na nic chuť, máme častější sklony ke špatné náladě a jediné, na co se v průběhu dne těšíme, je teplo domova. Týkají se tyhle výkyvy nálad i vás? Pak vězte, že na nich mají velký podíl i vaše stravovací návyky!

Jak získat chuť do života i v těchto chladných dnech?

Hlavně pravidelně

Ano, není to žádná novinka, ale stále mnoho lidí si neuvědomuje důležitost pravidelného stravování. Tělo je závislé na přísunu energie, aby mohlo správně fungovat. Když budete jíst vyvážené pokrmy v pravidelných intervalech po celý den, udržíte hladinu cukru pod kontrolou. Pokud ale vynecháte jedno jídlo dne, rapidně vám klesne nejen hladina cukru, ale i zásoba energie. Nejdůležitější přísun živin je ráno, protože tělo celou noc hladovělo. Nezapomínejte ani na výživnou odpolední svačinku, která vyplní dlouhou mezeru mezi obědem a večeří.

Nic se nesmí přehánět

Pokud se nechcete zbytečně okrádat o energii, měli byste si hlídat porce jídel. Pokud nebudete jíst dostatečně velké porce, nedodáte svému tělu potřebné palivo. Když mu zase dopřejete až moc, spotřebujete značnou část energie na trávení, což se projeví únavou. Jezte jen tolik, kolik skutečně potřebujete. Pokud budete dbát na pravidelnost ve stravování, uvidíte, že pak nebudete mít potřebu „náletů“ na ledničku.

Hlídejte si proteiny

Bílkoviny mají na starost více než budování a udržování svalové hmoty. Bílkoviny vás nejen dobře zasytí, ale dodají potřebné živiny pro správnou funkci mozku. Díky nim zůstanete vždy v pozoru a jen tak na něco nezapomenete. Potraviny bohaté na proteiny také pomáhají zvýšit produkci určitých chemických látek v mozku, které vám pomohou se lépe soustředit. A to se vyplatí. Zabijete dvě mouchy jednou ranou – najíte se a budete produktivní.

Pozor na pitný režim

Naše tělo potřebuje pravidelný přísun nejen výživných jídel, ale i tekutin. Krátkodobý nedostatek tekutin způsobuje bolest hlavy, zhoršené soustředění, pocit hladu a únavu. Dlouhodobý deficit zase může za předčasné stárnutí tkání i potíže s klouby a páteří. Kromě čisté vody si v chladných dnech dopřejte mátový čaj, který zahřeje, uklidní a dodá potřebnou dávku energie.

Vyváženost je klíčem

Bílkoviny, sacharidy a tuky představují tři základní složky naší potravy. Jsou také hlavním zdrojem energie pro náš organismus. Ten je schopen tyto živiny systematicky zpracovávat, avšak ne všechny stejně rychle. Proto je velmi důležité zásobovat tělo systematicky, abyste měli dobité baterky po celý den. Dopřejte si třeba proteinový shake s čerstvým ovocem – sacharidy vám dodají rychlou energii, zatímco bílkoviny se postarají o dlouhotrvající výdrž.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Ovace
Ovace 11. 9. 2019

To potřebuji

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 10. 9. 2019

díky za rady

Odpovědět
lemur
lemur 10. 9. 2019

Dobré rady.

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 9. 9. 2019

určitě se podobně zařídím

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 9. 9. 2019

všeho s mírou a je to v pohodě

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 754
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.