Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 24. 10. 2020
Líbí se mi

Na co si dát pozor, když kupujete med

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 24. 10. 2020
Líbí se mi
Na co si dát pozor, když kupujete med

Na co si dát pozor, když kupujete med

Není med jako med? Asi tak nějak! Proč je tolik důležitý obsah pylu a jaké informace na jeho etiketě nesmí chybět?

Včelí med se opět stává hodně ceněnou komoditou. Podle znalců posiluje imunitu, zlepšuje náladu, urychluje regeneraci a tlumí bolesti. Mimo alternativního léčitelství se tahle pochoutka samozřejmě využívá také v gastronomii, stejně jako v kosmetice, protože prospívá pleti i vlasům. Má to však jednu podmínku – musí být poctivá. Jak se to dá poznat a na co si při koupi dát pozor?

Všechno se odvíjí od pylu

Aby mohl být med považován za autentický a pravý, musí obsahovat pyl. Tedy alespoň podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv i Světové zdravotnické organizace (WHO). Bez přítomnosti pylu nelze určit, zda tato potravina pochází z věrohodných a legitimních zdrojů. Zdá se vám, že jde o snadno splnitelnou podmínku? Vlastně ani ne.

Zrovna nedávno se na americkém serveru Food Safety News objevily poznatky průzkumu, v nichž se uvádí, že více než 70 procent produktů nabízených v supermarketech nevidělo pyl ani z hodně velké dálky. A to na obchodní řetězce nevrhá to nejlepší světlo. Pro med je tedy podle všeho skutečně lepší vyrazit na farmářský trh nebo přímo ke včelaři. I zde by ale člověk měl věnovat pozornost hned několika věcem. Kterým?

Informace, které nesmí chybět

Asi první, co vás při pohledu na sklenici medu osloví, je vzhled. Naprostou samozřejmostí je čistá sklenice, v níž „neplavou“ žádné nečistoty. Na ní by také neměla chybět etiketa, ze které se zákazník dozvídá informace ohledně druhu medu, původu, hmotnosti a hlavně data expirace. Na štítku byste rovněž měli najít jméno výrobce a jeho sídlo – to pro případnou reklamaci.

I barva a konzistence mnohé napoví

Neméně důležitým aspektem bývá barva včelího produktu. Je vodově čistá, slabě zlatavá nebo má mírně nazelenalý nádech? Pak je všechno v pořádku. Co se týká konzistence, kvalitní med může být hustý, tekutý, ale také zkrystalizovaný, existuje zde poměrně široké spektrum. Pokud však nepřipomíná ani jedno, raději se poohlédněte po jiném.

Foto: Shutterstock

Autorka: Kateřina Málková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Božena Krivoňaková 29. 10. 2020

Děkují za krásný článek,med máme moc rádi, kupují tmavý lesní v BIO kvalitě , anebo od známého včelaře....

Odpovědět
lemur
lemur 27. 10. 2020

Máme rádi med lesní i luční,

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 25. 10. 2020

Med kupuji od nejlepšího včelaře široko daleko, je to téměř šumavský med, rozhodně tmavý, lesní a bereme ho 10 let, co jsem zde na západě Čech. Zároveň ho pro jeho oblibu šíříme i mezi rodinu a přátele směrem k Liberci, kde jsem žila dříve. Dceři, tatínkovi a min. do dvou rodin našich přátel.

Odpovědět
sipeji
sipeji 25. 10. 2020

Mám doma malou včelařku, medím nám letos pod vedením zkušeného včelaře sama stočila

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 269
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.