Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 30. 1. 2021
Líbí se mi

Bolest hlavy zvládnete i bez prášků. Zkuste sílu bylinek!

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 30. 1. 2021
Líbí se mi
Bolest hlavy zvládnete i bez prášků. Zkuste sílu bylinek!

Bolest hlavy zvládnete i bez prášků. Zkuste sílu bylinek!

Všichni jistě máme v domácí lékárničce zásobu nejrůznějších pilulek, po kterých sáhneme, když se ozvou bolavá záda, natažené svaly nebo třeštící hlava. Ale věděli jste, že podobně vám mohou pomoci také dary přírody? Tyhle bylinky vás nezklamou!

Přestože analgetika jsou poměrně rychlým způsobem, jak se zbavit všech možných druhů bolesti, čím dál více lidí sahá po bylinkách a nejrůznějších plodech, které jsou pro tělo mnohem šetrnější. Jaké to jsou a co mají za účinky?

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je hojně rostoucí bylina, která se nejčastěji používá ke zklidnění, proti nespavosti a úzkosti. Pomáhá však také proti bolestem hlavy, tato bylinka totiž dokáže vyrovnat hladiny důležitých látek v mozku, aniž by způsobovala závislost.

Kozlík najdete na vlhkých loukách a mýtinách v blízkosti lesů. Lze jej však také pěstovat na zahradě, pokud mu najdete vhodné místo v polostínu. Nejvíce se používají oddenky a kořeny, které často prodávají usušené i v lékárnách nebo prodejnách se zdravou výživou.

Měsíček lékařský

Přestože je měsíček lékařský veřejnosti znám zejména jako gynekologická bylina, která pomáhá upravovat nepravidelnou a bolestivou menstruaci, lze jej využít i při žlučníkových a jaterních problémech. Ideální je jej také používat na záněty, špatně se hojící rány či hemoroidy.

Měsíček připravujte formou krátce vařeného odvaru a pijte jej třikrát denně. Připravit můžete i tinkturu, měsíčkový olej či měsíčkovou mast, která je vhodná například na kožní vyrážky.

Prha arnika

Prha arnika neboli arnika horská je vzácná, přísně chráněná bylinka, která má nespočet léčivých účinků. Kromě toho, že uvolňuje krevní sraženiny, také pomáhá s léčbou pohmožděnin, tlumí bolesti svalů, ulevuje při kloubních potížích, má dezinfekční účinky a pomáhá při chudokrevnosti. Bylinka si zároveň poradí i s úrazy staršího data.

V České republice ji bohužel ve volné přírodě nenajdete, pro léčebné účely se však vyrábí arniková tinktura, kterou je dobré mít vždy po ruce.

Řebříček obecný

Řebříček se používá zejména jako prostředek, se kterým si pomůžete od křečí. Také posiluje nervovou soustavu, podporuje krevní oběh a látkovou výměnu. Látky obsažené v rostlině působí protizánětlivě a podporují hojení ran. Tato bylinka je však označována za hlavní ženskou bylinu, jelikož má pozitivní účinky na ženské pohlavní ústrojí.

Sbírat jej můžete v době od června do října, a to takřka všude, kde roste tráva. Používá se zejména vrchní nedřevnatá část rostliny v plném květu.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 31. 1. 2021

Mě pomáhá řebříček, ale musí se to podchytit včas než se migréna rozjede, pak už nepomůže nic.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 30. 1. 2021

kéž by to zabíralo.... mě docela často bolí hlava po ránu, ale když vstanu, opláchnu se studenou vodou, dám si kafe a snídani, většinou to přejde bez prášku...ale někdy je to síla

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 30. 1. 2021

dobré rady, díky...čas od času se hlava ozve a to je pak každá rada drahá

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 673
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.