Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 9. 2021
Líbí se mi

Jakým mýtům o ovoci byste měli přestat věřit

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 9. 2021
Líbí se mi
Jakým mýtům o ovoci byste měli přestat věřit

Jakým mýtům o ovoci byste měli přestat věřit

Na internetu bohužel existuje mnoho dezinformací o výživě. A zvlášť o ovoci! Skutečně je dobré jíst ho pouze na lačný žaludek? Nevěřte všemu, co se podívá!

Nesmysly, polopravdy a mýty. V oblasti výživy jich existuje nespočet, přičemž některé jsou nesmrtelné. I vy jste si dosud mysleli, že konzumace ovoce má svá pravidla?

Mýtus 1: Vždy jezte ovoce na lačný žaludek

Někdo tvrdí, že konzumace ovoce na lačný žaludek zpomaluje trávení a způsobuje, že jídlo v žaludku fermentuje nebo hnije. Výsledkem je pak plynatost, nepohodlí a řada souvisejících příznaků. I když je pravda, že vláknina v ovoci může zpomalit uvolňování potravy, zbytek těchto tvrzení je nepravdivý.

Výsledky jedné studie potvrdily, že u zdravých lidí vláknina zpomalila dobu potřebnou na vyprázdnění poloviny obsahu žaludku z průměrných 72 minut na 86 minut. I když je tato změna rychlosti významná, v žádném případě neprodlužuje natrávení natolik, aby se v žaludku jídlo kazilo. Kromě toho je takové zpomalení žádané. Pocit sytosti z dlouhodobého hlediska pomáhá proti přejídání.

Pokud jde o zbytek těchto tvrzení, je stejně zavádějící říkat, že konzumace ovoce s jídlem je příčinou nadýmání, průjmu a nepohodlí. Myšlenka, že příjem ovoce na lačný žaludek může ovlivnit dlouhověkost, únavu nebo tmavé kruhy pod očima, také není vědecky podložena.

Mýtus 2: Konzumace ovoce před nebo po jídle snižuje jeho nutriční hodnotu

Zdá se, že tento mýtus je nesmírně rozšířený. Neznalé osoby se domnívají, že konzumace ovoce těsně před jídlem nebo po něm, způsobuje ztrátu živin. To však vůbec není pravda. Lidské tělo se postupem času vyvinulo tak, aby se přizpůsobilo získávání životadárných látek z potravin.  

Studie ve skutečnosti ukázaly, že střeva mají schopnost absorbovat dvakrát tolik živin, kolik průměrný člověk za jeden den spotřebuje. Navíc trávicí systém je více než připraven trávit a absorbovat živiny z ovoce, ať už se jedí na lačný žaludek nebo s jídlem.

Mýtus 3: Pokud máte cukrovku, měli byste jíst ovoce 1 až 2 hodiny před nebo po jídle

Myšlenka je taková, že lidé s diabetem mají problémy s trávením, proto by ovoce měli jíst odděleně. Bohužel, toto je spíše špatná rada pro většinu lidí, kteří mají cukrovku.

Výhodou pro osoby s diabetem je to, že se současně s ovocem do těla absorbuje menší množství cukru, což vede k celkovému snížení hladiny cukru v krvi. Je však pravda, že u některých jedinců s diabetem se mohou rozvinout trávicí potíže. Nejběžnějším problémem je pak gastroparéza, tedy stav, kdy se žaludek vyprazdňuje pomaleji než obvykle.

Mýtus 4: Nejlepší čas k ovocné svačině je odpoledne

Za touto myšlenkou není reálná logika a neexistují důkazy, které by ji podpořily. Obecně se tvrdí, že se metabolismus v odpoledních hodinách zpomaluje – a příjem jídla s vysokým obsahem cukru, jako je ovoce, zvyšuje hladinu cukru v krvi a „probouzí“ trávicí systém.

Pravda je, že jakékoli jídlo obsahující cukr dočasně zvýší hladinu cukru v krvi, zatímco se vstřebává glukóza. Ovšem bez ohledu na denní dobu.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 2. 10. 2021

Odpovědět
avatar
Lenka Zavorkova 30. 9. 2021

Já jím ovoce, když mám prostě chuť.

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 30. 9. 2021

dobré vědět

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 30. 9. 2021

ráda jsem si přečetla

Odpovědět
sipeji
sipeji 30. 9. 2021

Rozhodně dobré toto všechno vidět.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 417
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.