Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 10. 2019
Líbí se mi

Mýty o mléce: V odtučněném není vápník a trvanlivé je mrtvé

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 10. 2019
Líbí se mi
Mýty o mléce: V odtučněném není vápník a trvanlivé je mrtvé

Mýty o mléce: V odtučněném není vápník a trvanlivé je mrtvé

Říká se, že mléko je člověku nejvlastnější potravina – vždyť je to přece pokrm miminek. Mléčné výrobky jsou rozhodně jedněmi z nejkvalitnějších a přitom nejlevnějších zdrojů živočišných bílkovin. Přesto o něm kolují různé mýty.

Odtučněné nemá živiny

Odtučněné mléko se od více tučného mléka liší pouze v obsahu tuku. Obsah bílkovin i minerálních látek je stejný. Odtučněné mléko má pouze mírně nižší obsah vitaminů rozpustných v tucích, ale při běžné stravě jsou tyto nedostatky hravě vyrovnány.

Trvanlivé neobsahuje vitaminy

Tepelné ošetření mléka je jedním ze základních kroků k dosažení zdravotní nezávadnosti a údržnosti mléka. Konkrétně u výroby trvanlivého mléka se používá sterilace při teplotách vyšších než 100 °C. Sterilace deaktivuje všechny přítomné mikroorganismy a většinu enzymů.

Vysoká teplota nemá na mléko velký vliv, mírně se mění chuť a barva mléka, ale ztráty vitaminů a minerálních látek nepřesahují 10 %.

Nejlepší je mléko přímo "od krávy"

Po chuťové stránce může být syrové mléko atraktivnější, což je především dáno vysokým obsahem tuku. Syrové mléko bez tepelné úpravy ale není určeno k přímé konzumaci, jelikož je tu velké riziko mikrobiální kontaminace.

Mléko zahleňuje

Tato tvrzení jsou často publikována, ale pravda to není. Po požití mléka vzniká v ústech a hltanu pouze jemný povlak, který může být subjektivně vnímán jako hlen. Jenže povlak je tvořen mléčným tukem. Tento mýtus je založený na tvrzeních popisovaných v knihách o alternativní medicíně. Čínská medicína věří, že při onemocnění dýchacích cest je nutné vyloučit ze stravy "hlenutvorné" potraviny, tedy zejména mléko a mléčné výrobky.

V minulosti byla provedena řada studií, které se snažily potvrdit vliv mléka a mléčných výrobků na zvýšenou tvorbu hlenu. V žádné z nich se však tento efekt neprokázal, a to ani u dětí trpících astmatem.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
rodinkamatejku
rodinkamatejku 24. 10. 2019

My kupujeme mléko z automatu u kravína. Není tepelně zpracované, pouze chlazené a třeba na pečení či vaření je pro mě tou nejlepší volbou. Navíc cena 15 Kč za litr z automatu je bezkonkureční než za plnotučné mléko v krabici za 22 Kč, když je v "akci".

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 21. 10. 2019

Odpovědět
avatar
Veronika Buršíková 21. 10. 2019

Do krabice člověk nevidí, kdoví, co v ní je na dně za humus..opravdu nejlepší je mléko buď ve sklenici nebo čerstvé, samozřejmě tepelně upravené

Odpovědět
MajkaM
MajkaM 15. 10. 2019

zaujímavé

Odpovědět
beata0063
beata0063 14. 10. 2019

Tak hádam je to s tými vitamínmi a živinami naozaj len mýtus..

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 767
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.