Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 5. 2. 2021
Líbí se mi

Mýty o mléce, kterým stále věříme

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 5. 2. 2021
Líbí se mi
Mýty o mléce, kterým stále věříme

Mýty o mléce, kterým stále věříme

Říká se, že mléko je člověku nejvlastnější potravina – vždyť je to přece pokrm miminek. Mléčné výrobky jsou rozhodně jedněmi z nejkvalitnějších a přitom nejlevnějších zdrojů živočišných bílkovin. Přesto o něm kolují různé mýty.

Odtučněné nemá živiny

Odtučněné mléko se od více tučného mléka liší pouze v obsahu tuku. Obsah bílkovin i minerálních látek je stejný. Odtučněné mléko má pouze mírně nižší obsah vitaminů rozpustných v tucích, ale při běžné stravě jsou tyto nedostatky hravě vyrovnány.

Trvanlivé neobsahuje vitaminy

Tepelné ošetření mléka je jedním ze základních kroků k dosažení zdravotní nezávadnosti a údržnosti mléka. Konkrétně u výroby trvanlivého mléka se používá sterilace při teplotách vyšších než 100 °C. Sterilace deaktivuje všechny přítomné mikroorganismy a většinu enzymů.

Vysoká teplota nemá na mléko velký vliv, mírně se mění chuť a barva mléka, ale ztráty vitaminů a minerálních látek nepřesahují 10 %.

Nejlepší je mléko přímo "od krávy"

Po chuťové stránce může být syrové mléko atraktivnější, což je především dáno vysokým obsahem tuku. Syrové mléko bez tepelné úpravy ale není určeno k přímé konzumaci, jelikož je tu velké riziko mikrobiální kontaminace.

Mléko zahleňuje

Tato tvrzení jsou často publikována, ale pravda to není. Po požití mléka vzniká v ústech a hltanu pouze jemný povlak, který může být subjektivně vnímán jako hlen. Jenže povlak je tvořen mléčným tukem. Tento mýtus je založený na tvrzeních popisovaných v knihách o alternativní medicíně. Čínská medicína věří, že při onemocnění dýchacích cest je nutné vyloučit ze stravy "hlenutvorné" potraviny, tedy zejména mléko a mléčné výrobky.

V minulosti byla provedena řada studií, které se snažily potvrdit vliv mléka a mléčných výrobků na zvýšenou tvorbu hlenu. V žádné z nich se však tento efekt neprokázal, a to ani u dětí trpících astmatem.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
4vladku
4vladku 10. 2. 2021

také mám ráda mléko

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 9. 2. 2021

mléko, které se prodává v obchodech, není pro mne mléko a používám ho jen k vaření-pečení. Ale mléko z mlékomatu nebo přímo od kraviček, to mi chutná

Odpovědět
Tamara
Tamara 6. 2. 2021

Jezdíme si pro mléko do blízkého kravína, ráda si dám "skleničku."

Odpovědět
beata0063
beata0063 6. 2. 2021

u nás je mlieko či už v podobe suroviny ako samotnej alebo v podobe nejakého mliečneho/syrového výrobku na dennom poriadku

Odpovědět
sipeji
sipeji 6. 2. 2021

Já bohužel u mléka musím být velmi opatrná, způsobuje mi silné problémy při trávení.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 456
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.