Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 26. 1. 2021
Líbí se mi

Mýty o hubnutí, které vám připomenou, proč nehubnete

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 26. 1. 2021
Líbí se mi
Mýty o hubnutí, které vám připomenou, proč nehubnete

Mýty o hubnutí, které vám připomenou, proč nehubnete

Jakákoliv dieta nedělá nikoho šťastným. Jasným důkazem je, že neustálé omezování v jídle vám nikdy nevydrží navěky, a jakmile se „hlídat“ přestanete, všechna shozená kila se vám s největší pravděpodobností zase rychle vrátí. Mnoho diet je navíc zdravý škodlivých a se zdravým životním stylem mají jen málo společného. Proto jsem pro vás sepsala největší mýty o hubnutí a fakty, díky kterým zjistíte, že lepší než držet dietu vždy bude žít zdravým životním stylem a hýbat se.

Mýtus číslo 1: Snižování příjmu kalorií je jediný a nejlepší způsob, jak zhubnout

Pokud vaše tělo bude mít hlad, protože mu nedodáte dostatečný příjem potravy, docílíte tím podle odborníků jediného: rozpadu svalové hmoty. Když poklesne váš příjem kalorií pod vaše minimum (váha/výška), váš mozek dostane signál, že nic z toho, co jíte, nepomůže udržovat svalovou hmotu. A jakmile ji ztrácíte, zpomalujete si svůj metabolismus. V zásadě tak bojujete proti sobě, protože čím méně jíte, tím pomalejší metabolismus máte a tělo místo energie bude ukládat vše na pozdější dobu a vytvářet si tukové zásoby. 

Mýtus číslo 2: Kalorie jako kalorie

Různé životy a makroživiny spouštějí ve vašem těle chemické procesy. Tuky, bílkoviny, sacharidy, vláknina, cukr mají různé účinky na trávení. Například díky vláknině se budete cítit sytější a bílkoviny vám zase dodají víc energie na metalizaci. Nejlepší věc, kterou musíte udělat, je vyvážit svůj jídelníček tak, aby byl vyvážený. Pokud tedy například chcete budovat svalovou hmotu, měl by obsahovat více bílkovin. V případě, že chcete zhubnout zase více vlákniny a tak dále…

Mýtus číslo 3: Díky hubnutí budete zdravější

Dramatické hubnutí nikdy není a nebylo udržitelnou záležitostí a rozhodně vás zdravější neudělá. Vlastně právě naopak! Studie zaměřené na hubnutí ukazují, že je mnohem efektivnější zaměřit se místo na hubnutí na zdraví vašeho těla. Ztráta kilogramů s tím pak půjde ruku v ruce. 

Mýtus číslo 4: Nehubnu, protože vážím pořád stejně

Pravidelně cvičíte, jíte zdravě a ručička na vaší váze se né a né pohnout? Záleží na tom? Podle odborníků a fitness instruktorů rozhodně nezáleží! Pokud vaše tělo v minulosti bylo tvořeno hlavně tuky, během cvičení a zdravého jídelníčku se tuky postupně mění na svaly. A svaly jsou rozhodně těžší! Takže přesto, že se vejdete do džín o dvě velikosti menších, klidně vaše váha v koupelně může ukazovat pořád stejné číslo jako na začátku. Důležité je vědět, že jdete správnou cestou!

Mýtus číslo 5: Musíte jíst šestkrát denně, abyste zhubli nebo byli zdraví

Jíst menší porce a častěji je často uváděno jako návod, jak rychle zhubnout. Odborníci na výživu však dodávají, že každý člověk je jiný a jinak funguje i jeho metabolismus. Pokud prostě nemáte hlad na šest „velkých“ jídel v průběhu dne, nepřemáhejte se. Důležité je vědět, co funguje na vás. Poslouchejte své vnitřní já. Rozhodně se netrapte hlady a jezte ve chvíli, kdy budete mít hlad. Může to být osm jídel denně, ale mohou to být i čtyři jídla, která proložíte oblíbenými svačinkami například v podobě zdravého ovoce plného vitamínů. 

Mýtus číslo 6: Nikdy nesmím uhnout z cesty

Největším problémem lidí, kteří se rozhodnou držet dietu nebo zaměřit na zdravý životní styl je to, že čas od času prostě přijde chvíle, kdy je chuť na sladké přemůže. A v ten moment bez problémů sní celou čokoládu nebo se cestou domů z práce zastaví v oblíbeném fastfoodu. Známe to všichni! To samo o sobě žádným problémem není. Problémem je váš mozek, který vám řekne: „Tak a teď je konec s dietou, protože jsem to pokazila a nemá smysl se dál trápit!“ Opak je pravdou! Nastavte si v průběhu týdne vždy jeden den, kdy budete moci sníst cokoliv, co vás napadne. Dejte si k večeři pizzu nebo snězte celý kelímek oblíbené zmrzliny - máte to povoleno! A druhý den se vraťte zase zpátky ke svému zdravému životnímu stylu. Garantuji vám, že po prvních dvou týdnech už vás „tláskání“ všeho možného ani nebude lákat. Když totiž vyšlete do svého mozku signál, že je to povoleno, nebude to takové lákadlo  

Mýtus číslo 7: Hubnutí vás udělá šťastnější

Omyl! Ve skutečnosti to podle odborníků může být právě naopak! Dieta může vést k opravdu nezdravému vztahu k jídlu a neustálá myšlena na omezování sama sebe k frustraci a utrpení jenom otevřete ledničku. Navíc přemýšlet o své budoucnosti typem „Když zhubnu…“ povede pouze k tomu, že vám unikne to, co v životě chcete dělat právě teď.

Mýtus číslo 8: Existují určitá jídla - dokonce i zdravá - kterým se můžete během diety úplně vyhnout

Je důležité zdůraznit následující: neexistuje nic jako dobré nebo špatné jídlo. Udržování vyvážené stravy s potravinami ze všech skupin vám podle odborníků zajistí to, že vaše tělo získá širokou škálu všech živin, které potřebuje pro své zdraví. Pokud netrpíte vážnými zdravotními problémy je něco jako omezování lepku nebo mléčných výrobků při každé dietě opravdu špatným nápadem. 

Mýtus číslo 9: Co funguje na vaši kamarádku, bude fungovat i na vás

Způsob, jakým funguje vaše tělo, je unikátní a závisí na vašem genofondu. Proto přesto, že vaše kamarádka nebo celý Instagram zkouší právě teď tuto žhavou dietu a všem funguje, není žádnou zárukou, že právě tato cesta bude to pravé pro vás. 

Mýtus číslo 10: Když budu jíst méně, budu hubenější

Když výživový odborníci pracují s klienty, kteří vynechávají jídlo, většinou se doberou k výsledku, že sice jedí méně, ale zato potraviny, které jsi daleko kaloričtější. Je to proto, že tělo potřebuje dostatek energie pro své fungování a pokud mu dáváte málo potravy nemá z čeho brát, a samo od sebe vás donutí jíst jídlo, které bohatší na energii. A tedy samozřejmě i na kalorie. Místo toho odborníci radí jíst více potravin bohatých na živiny a méně na kalorie. 

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
TerezaZlin
TerezaZlin 27. 1. 2021

Pěkný článek, zhubnout je lehké. Ale udržet si to, je kumšt

Odpovědět
avatar
Lucie Janotová 27. 1. 2021

Hezký den přeji, moc děkuji za krásný komentář! Mám radost, že se článek líbil

sipeji
sipeji 27. 1. 2021

Se vším souhlasím. Každá z nás si musí najít to co je vhodné pro ní a teprve pak to bude fungovat.

Odpovědět
avatar
Lucie Janotová 27. 1. 2021

Hezký den, přeji. Naprostý souhlas! Na každého funguje něco jiného a je nejtěžší najít si tu svojí cestu

potkanek
potkanek 26. 1. 2021

dědictvím jsem dostala psa a hubnutí přišlo samo

Odpovědět
avatar
Lucie Janotová 27. 1. 2021

Tomu naprosto věřím Dvojitá radost!

konatovka
konatovka 26. 1. 2021

Moc pěkný článek, který jasně říká, že se dá v dnešní době opravdu zhubnout, protože existují odborní specialisté a poradny na zdravou výživu, kteří každému poradí jak zhubnout, což je uvedeno i v tomto článku. Mám zkušenosti, zhubla jsem bez problémů.

Odpovědět
avatar
Lucie Janotová 27. 1. 2021

Hezký den, naprosto s vámi souhlasím. Někdy požádat o pomoc specialistu je rozhodně skvělou cestou.

hudlenka
hudlenka 26. 1. 2021

díky za pěkné shrnutí

Odpovědět
avatar
Lucie Janotová 27. 1. 2021

Mám opravdu radost, že se vám článek líbí

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 269
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.