Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 22. 3. 2020
Líbí se mi

Maličkosti, díky kterým se budete cítit šťastnější

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 22. 3. 2020
Líbí se mi
Maličkosti, díky kterým se budete cítit šťastnější

Maličkosti, díky kterým se budete cítit šťastnější

Zkuste se zamyslet – kdy jste byli naposledy opravdu šťastní? Když se vám narodil potomek, s partnerem či partnerkou si řekli své ano, dosáhli vysněné práce… Ale co každodenní malé radosti, kolik jich do svého stresem napěchovaného života pustíte? Přitom právě schopnost najít kousek štěstí v každodennosti může být skvělým prostředkem proti stresu a splínům.

Spousta lidí by na otázku, zda se cítí šťastní, nejspíš neuměla odpovědět. Případně by hodně dlouho přemýšlela, zda mohou s čistým svědomím odpovědět, že ano. Pocit štěstí se ve světě, který je spíš naplněný stresem, dostavuje málokdy. Ale možná jen zbytečně čekáme na to, až nás někdo šťastnějšími udělá. Proč nezkusit vzít věci do svých vlastních rukou a nenajít si každý den nějakou maličkost, která nám vykouzlí úsměv na tváři? Je to snazší, než by vás mohlo napadnout. A co víc, když se vám při radostných okamžicích vyplaví endorfiny, bude pro vaše tělo i vaši mysl mnohem snazší bojovat s následky nejrůznějších splínů, starostí a stresu. A to za to stojí!

Jen a jen pro mě

Velmi často v každodenním shonu a péči o všechny ostatní zapomínáme na sebe. A když si nějakou tu radost uděláme, dostaví se černí svědomí a výčitky. Tak tenhle přístup je potřeba přehodnotit. Čas od času sama sebe rozmazlit není žádný hřích! Možná se vám rady typu „kupte si nějakou maličkost, co vás potěší“ nebo „napusťte si vanu a hodinku si v ní poležte“ jeví jako povrchní, ale nepodceňujte je. Zkuste si dát předsevzetí, že alespoň jednou týdně rozmazlíte sami sebe. Je jen na vás jak – cílem je, aby vám ona činnost vykouzlila úsměv na tváři.

Tohle zvládnu

Jak člověk zapadne do každodenní rutiny, málokdy má příležitost vyzkoušet něco zcela nového nebo se něco naučit. A to je škoda, protože radost z dosažení cíle, který si stanovíme, rozhodně pocitu štěstí nahrává. Takže si zkuste co nejčastěji takové mety stanovovat. Samozřejmě není účelem určit si, že se naučíte za měsíc hrát na klavír, ovládnete nový jazyk nebo uběhnete maraton. Spíše si dávejte menší cíle, o kterých víte, že vás potěší a že nebude nepřekonatelný problém je splnit. Tak například, že upečete štrůdl podle babiččina receptu, že konečně vytřídíte šatník, věnujete deset minut denně cvičení, vypěstujete si na parapetu vlastní bylinky… Uvidíte, jak vás každý, byť i malý, úspěch potěší!

Malá změna, velké sebevědomí

Lidé, kteří nemají problém se sebevědomím, bývají šťastnější. Také se vám to tak zdá? Je to logické – když se člověk netrápí neustálými pochybami o sobě samém, je mu na světě tak nějak lépe (zvláště když je ono sebevědomí podloženo skutečnými důvody a není jen falešnou snahou zakrýt vlastní nedostatky). K opravdovému sebevědomí vede u mnohých delší cesta – ale neznamená to, že ho nelze dosáhnout. Říkáte si, že vy těžko můžete oplývat sebevědomím, když nejste ničím výjimečným? Tak na takové myšlenky zapomeňte! Každý člověk je něčím unikátní, jen je třeba, aby si uvědomil čím. Zkuste se nad sebou zamyslet. Co jsou vaše silné stránky? Co na vás rodina, přátelé nebo kolegové mají rádi? Kdy se sami cítíte nejlépe? Uvidíte, že důvodů, proč jste tak výjimeční, najdete spoustu!

První pomoc po ruce

Navzdory výše napsanému není v lidských silách se každý den usmívat a být neustále šťastný. Takhle život (alespoň ten dospělý) bohužel nefunguje. Občas se najde den, kdy se cítíme pod psa, máme pocit, že nic neumíme a o nějakém sebevědomí si můžeme nechat tak akorát zdát. Pro takové chvíle se vyplatí mít po ruce například nějakou frázi, kterou si můžeme v duchu opakovat a která nás zase postaví na nohy. Na takovou „mantru“ neexistuje univerzální návod – každý si musí najít tu svoji. Jako rychlé povzbuzení může zafungovat i obyčejný smích, dokonce i když vám do smíchu není. Víte například o textu nebo videu, které vás vždycky zaručeně rozesmějí? Pak této schopnosti využijte. I ne zcela nenucený smích vyšle do mozku signál, že je nám dobře, sníží se hladina stresových hormonů a nám je na světě zase o kousek lépe…

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 29. 3. 2020

Odpovědět
Tvořilka97
Tvořilka97 27. 3. 2020

Super článek

Odpovědět
potkanek
potkanek 23. 3. 2020

budu se snažit

Odpovědět
beata0063
beata0063 23. 3. 2020

Dobré rady

Odpovědět
lemur
lemur 23. 3. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
90 192
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.