Už ve starověkém Egyptě věděli, že vůně může mít na tělo a mysl člověka blahodárné účinky. Nezřídka vůni používali jako součást náboženských obřadů. Na léčivé účinky vůně bychom ale neměli zapomínat ani v soudobé kultuře. Pojďte se spolu s námi podívat, jak může správná volba vůně pomoci i vám. 

Ať už se jedná o běžné nachlazení, únavu či stres, často se uchylujeme k nejrůznějším chemickým preparátům, které mají za úkol potlačit veškeré nepříjemné projevy našeho problému. Místo toho, abychom ho léčili ho vlastně jen odsouváme do pozadí a tváříme se, že se vůbec nic neděje. Tento postoj může nějakou dobu fungovat, ale v dlouhodobém horizontu vám přinese více škody než užitku.  

Občas jediná věc, kterou byste měla udělat je, že budete naslouchat svému tělu a necháte na sebe působit magickou sílu přírody. Ta je totiž občas mocnější, než si myslíme. 

Historie aromaterapie 

První zmínka o aromaterapii pochází z Egypta. Krom náboženských rituálů byly vůně hojně používány pro povznesení stavu mysli. Mezi nejoblíbenější esence té doby patřilo například santalové dřevo nebo skořice. Egypťané byli taktéž známí výrobou nejrůznějších léčivých mastí a kosmetiky, při jejíž výrobě taktéž využívali poznatků léčivé síly jednotlivých bylin. 

Pozadu ale nebyla ani starověká Čína, která nalezla velkou oblibu ve vonných tyčinkách. Krom meditace zde vůně sloužila také k léčení celé řady onemocnění a k obnovení energetické rovnováhy v těle člověka. 

Silná trojka by nebyla kompletní, pokud bychom nezmínili oblibu aromaterapie ve starověkém Řecku. Zde se těšily velké oblibě nejrůznější bylinné koupele, které měly sloužit jako prevence nemocí. 

Způsoby aplikace 

Ačkoliv by se mohlo zdát, že aromaterapie má pouze jediný možný výklad, není to až tak úplně pravda. Pokud se rozhodnete, že tuto formu alternativní medicíny vyzkoušíte, můžete si zvolit: 

Inhalace

V současné době je inhalace esenciálních olejů velmi oblíbená. Bohatě stačí, když si v obchodě zakoupíte speciálně upravenou lampu, která se obvykle skládá z výdutě, do které vložíte svíčku, a z misky, do které nalijete malé množství vody a do ní kápnete několik kapek esenciálního oleje. 

Voda v nádobce je velmi důležitá, jinak se olej vlivem horka připeče ke dnu a vůně tak nebude mít šanci se rozvinout. (V podstatě tak olej zničíte.) 

Pokud budete postupovat správně, odpařující se voda z nádobky pokoj naplní vůní dle vašeho výběru. 

Koupele

V době nejrůznějších koupelových solí a pěn vás nejspíš nepřekvapí, že esence můžete aplikovat přímo do vodní lázně. Obvykle stačí jen několik málo kapek na vanu. 

Tento způsob aplikace je vhodný pro uvolnění mysli a těla při dlouhodobém stresu a pocitech vyčerpání. Při správné volbě přísad ale můžete získat povzbuzující koupel či koupel proti nachlazení.  

Masáže

Jednou z méně frekventovaných možností je aroma masáž, ve které se k rozmasírování těla používají léčivé a vonné oleje, které působí na podporu tělesných funkcí i na mysl uživatele. 

Upozornění 

*enzo* Vždy dbejte na správný výběr oleje. Jiný typ oleje se používá čistě pro účely inhalace, jiný typ zase na pokožku těla. Na každém balení je označen konkrétní typ použití.  

*enzo* Pokud chcete aplikovat olej na tělo, zřeďte ho s obyčejným kuchyňským olejem (několik ml obyčejného oleje na pár kapek éterického oleje). Některé silice mohou být pro lidskou kůži příliš agresivní, než aby bylo možné je aplikovat samostatně. 

Účinky nejoblíbenějších olejů 

Citron 

Vůně citronu se v aromaterapii často používá jako prostředek pro povzbuzení. Jeho intenzivní kyselé tóny vás ráno postaví na nohy a příjemně vás naladí do dalšího dne. Také vám pomůže, pokud potřebujete získat dobrý nápad (a je jedno, zda potřebujete vymyslet projekt do práce, nebo vyřešit, jakou barvou vymalujete obývák). 

Eukalyptus 

Eukalyptová vůně dokáže při inhalaci zabít drtivou většinu bacilů v místnosti. Z toho důvodu se tento olej používá hlavně v období podzimu a zimy, kdy je lidské tělo náchylnější k nemocem. Pokud kápnete několik kapek eukalyptového oleje do vany, nebo na polštář, protáhne vám nosní dutiny a uleví vám od rýmy. 

Levandule

Krom toho, že sáček s levandulí ve skříni zcela spolehlivě zažene moly, pár kapek tohoto oleje na polštáři vám zaručí účinnou pomoc při nespavosti a problémech s usínáním. Podobné účinky má i levandulová koupel. Pokud se rozhodnete aplikovat levandulový olej do aromalampy, pak se vašemu bytu zdaleka vyhnou komáři a další nepříjemná havěť. 

Oregano

Pokud vás každý měsíc trápí menstruační bolesti, pak zkuste koupel s kapkou oregana. Nejen, že pomáhá detoxikaci organismu a posiluje imunitu. Také bojuje proti nepříjemným mykózám a na nepříjemné křeče v podbřišku už si ani nevzpomenete. (Účinky PMS můžete zmírnit i tak, že si do vany s oreganem vezmete dvě deci červeného vína.) 

Růže

Také jinak nazývaný olejem lásky a krásy. Pokud chcete prožít příjemný večer ve dvou, nebo byste si ráda užila chvilku v kosmetickém koutku, pak je olej z růže tím pravým olejem pro vás. Omlazuje pokožku těla, posiluje ducha a navazuje romantickou atmosféru. 

Jalovec

Ať už bojujete proti celulitidě, artritidě nebo nadýmání, olej z jalovce bude vaším spolehlivým pomocníkem. Pomáhá zlepšit krevní oběh, účinně snižuje množství plynů ve střevě a má skvělé antiseptické účinky. (Pokud jej chcete aplikovat v tekuté formě, najdete ho v ginu).  

Foto: Shutterstock

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account