Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 12. 8. 2019
Líbí se mi

Krvácení dásní nepodceňujte. Značí velmi vážné problémy

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 12. 8. 2019
Líbí se mi
Krvácení dásní nepodceňujte. Značí velmi vážné problémy

Krvácení dásní nepodceňujte. Značí velmi vážné problémy

Po zubním kazu patří paradentóza k nejčastějším onemocněním, která se v zubních ordinacích řeší. Stejně jako u kazu lze tomuto zdravotnímu problému předcházet správnou prevencí v podobě odpovídající zubní hygieny a zdravým životním stylem.

Parodontitida, známější také pod označením paradontóza, je infekční onemocnění, které vzniká z hromadění zubního plaku a usazených bakterií na dásních a zubech. Klíčovým krokem pro zdraví zubů a dásní je pravidelná každodenní zubní hygiena odpovídajícím kartáčkem, který není na dásně příliš tvrdý. Důležité je také používat mezizubní kartáčky a k doplnění i zubní nit.

Kuřáci by měli být na pozoru

Paradentózou jsou ohrožení více kuřáci, protože tabák snižuje proudění krve do tkání dásní a zároveň urychluje tvorbu zubního plaku, který spouští záněty. Kouření  nemoc celkově velmi urychluje.

Paradontóza není dědičná, na což se vymlouvá mnoho pacientů. Dědičná může být pouze rychlost, jakou paradontóza postupuje.  Vznik paradontózy mohou ovlivňovat i různá onemocnění, například diabetes. A obecně nemoci, které oslabují imunitu.

Nepodceňujte ani stres

Mnozí se také domnívají, že za samotné záněty dásní může i stres. Pravdou je, že ten může urychlit proces úbytku kosti. Toto je ale spojené spíše s imunitou. Tělo, které je dlouhodobě ve stresu, má oslabenou imunitu a ta nemoc pak získává rychleji navrch. Stres samotný ale paradentózu nezpůsobuje.

Paradentóza versus zánět dásní

I když si mnozí lidí myslí, že se jedná o totéž, není to pravda. Gingivitida (zánět dásní) je jen „první“ částí paradontózy. V této fázi jsou dásně červené, trochu nateklé a při čištění krvácejí. Varovným signálem může být i zápach z úst. Pokud zánět nebudeme řešit se zubním lékařem, tak může velmi rychle přejít v paradentózu. Kromě správného čištění pomáhá i zubní hygiena, kde vám zkušení odborníci odstraní zubní plak, který je příčinou zánětů. Proto pokud budete pravidelně chodit na dentální hygienu a dodržovat základní zubní hygienu, tak paradentóza nemá šanc.

Pomalu a nenápadně

V pokročilejší fázi paradontózy pozorujeme kolem zubů tzv. kapsy, které jsou plné bakterií a hnisu. V posledních stádiích paradentózy je již postižen závěsný zubní aparát natolik, že mohou zuby začít vypadávat. Velkou „záludností“ u paradontózy je fakt, že i prvních pár let o ní skoro nemusíme vědět, protože nebolí. Přehlížení příznaků má za následek pozdější odhalení nemoci. Pacienti přicházejí do ordinací až v pokročilém stadiu a kvůli tomu mohou přijít o zuby.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
xxkouckaxx
xxkouckaxx 13. 8. 2019

mívala jsem problémy , ale od doby co mne na dentální hygieně naučili správně čistit zuby a používat vhodnou zubní pastu , tak mám klid

Odpovědět
lemur
lemur 13. 8. 2019

Chodím každý rok na dentální hygienu a používám mezizubní kartáčky.

Odpovědět
ivas
ivas 12. 8. 2019

Taky jsem měla problémy a před 4 lety jsem byla na dentální hygieně a od té doby používám při čištění mezizubní kartáčky a pastu obyčejnou,ale hustou tak jsem neměla kaz ani mi nekrvácíi dásně.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 12. 8. 2019

Je to tak, souhlasím s článkem...sama používám ZP Parodontax a občas Sensodyne a další, všechny vyhledávám na parodontózu. Mám už asi 16 let pryskyřičníkovou dlahu na spodních zubech

Odpovědět
konatovka
konatovka 12. 8. 2019

Tento problém nemám díky svému zubaři, který mě posílá 2x do roka k dentální hygienistce, kterou má přímo na své klinice v našem městě.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
86 442
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.