Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 28. 10. 2019
Líbí se mi

Křeče po menstruaci: Kdy je na čase raději vyrazit k lékaři

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 28. 10. 2019
Líbí se mi
Křeče po menstruaci: Kdy je na čase raději vyrazit k lékaři

Křeče po menstruaci: Kdy je na čase raději vyrazit k lékaři

Menstruace někdy není procházka růžovou zahradou. Doprovází ji křeče, nadýmání nebo nezřízené chutě. Někdy trvá dva tři dny, jindy klidně i týden. Nebo snad i déle? Nenechte se zmást. Krvácení mimo cyklus, stejně jako křeče, nepatří ke standardům. Co za nimi stojí?

Červené dny? Mnoho žen je popisuje jako utrpení se spoustou bolesti. Naštěstí vždy trvají jen pár dní. Tedy aspoň většinou. Co se děje, pokud se i po skončení menstruace potýkáte s křečemi? Ne, to rozhodně není běžné.

Křeče v podbřišku se dají snadno splést s menstruací, proto si kde kdo myslí, že se jedná o příznak menstruace, i když to tak není,“ říká Rebecca Brightman, gynekoložka z amerického New Yorku, s tím, že co se týče diagnózy, může se za ní ukrývat nějaký vážnější stav.

Mimo cyklus

Křeče způsobené něčím jiným než menstruací se nazývají sekundární dysmenoreou. Objevit se mohou kdykoli během menstruačního cyklu. Sekundární dysmenorea přitom může mít řadu symptomů, mezi které patří bolestivý sex, bolestivé močení, diskomfort v pánvi, krvácení nebo špinění mezi obdobími, těžké menstruační krvácení, nadýmání, únava a obtíže spojené s každodenními činnostmi.

Jaké jsou možné příčiny?

Sekundární dysmenorea bývá způsobena děložními myomy, cystami nebo polypy. Mezi nejzávažnější příčiny však patří endometrióza. Ta se popisuje jako situace, kdy tkáň, která působí podobně jako výstelka dělohy, začne růst mimo dělohu, tedy v místech, kde nemá co dělat. (Gynekologové odhadují, že endometriózou trpí asi jedna z deseti žen, nicméně číslo může být i vyšší.) Nutno podotknout, že nezvyklé krvácení mimo cyklus způsobuje i virus HPV, jenž je „předzvěstí“ rakoviny děložního čípku.

Kdy byste měla navštívit lékaře?

V každém případě platí, že pokud vypozorujete nějaké změny ve dnech, kdy menstruaci mít nemáte, ale přesto se s vaším tělem něco děje, navštivte svého lékaře a promluvte si s ním o příznacích, které se vám zdají být abnormální. Zmíněná gynekoložka Rebecca Brightman dále doporučuje, abyste svého gynekologa rozhodně informovala o tom, že váš současný stav ovlivňuje každodenní činnosti, psychický i fyzický stav.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 1. 11. 2019

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 30. 10. 2019

naštěstí jsem problémy neměla , ale starší dcerka celkem trpí

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 29. 10. 2019

Taky jsem si s nimi dost užila, doslova jsem lezla po zdi... Jednou byl táta doma a divil se, že prý to nevěděl, tak mi napsal omluvenku na TV...první dva tři dny jsem mívala šílené

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 405
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.