Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 26. 1. 2020
Líbí se mi

Kouřením netrpí jen vaše plíce, ale také játra nebo oči

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 26. 1. 2020
Líbí se mi
Kouřením netrpí jen vaše plíce, ale také játra nebo oči

Kouřením netrpí jen vaše plíce, ale také játra nebo oči

Všichni víme, že kouření našemu tělu nesvědčí. Ba co víc, má na něj zhoubné účinky. Nejvíce se v souvislosti s dopady tohoto zlozvyku zmiňují samozřejmě plíce, jež „schytají“ největší nálož škodlivin. Ovšem bylo by chybou si myslet, že tím negativa spojená s cigaretami končí.

Podle odborníků souvisí až 80 procent všech nádorů plic právě s kouřením. Také srdce a cévy si nesou nepěkné následky tohoto zlozvyku. Ovšem v důsledku cigaret trpí celé tělo. Kde všude se kouření projevuje?

Játra v ohrožení

O játrech se nejčastěji mluví v souvislosti s alkoholem, případně nevhodným stravováním. Ale zajímavé je, že když přijde na kouření, už se o tomto orgánu nehovoří. A to je chyba. Jen pro zajímavost – skoro polovina případů rakoviny jater může souviset s kouřením. A to je rozhodně nezanedbatelné číslo.

Pokožka, co nezáří

Že naši pleť ohrožují nejvíce sluneční paprsky? Nenechte se zmýlit, kouření na ni má také zhoubný vliv. Lékařské statistiky mluví jasně – kouření je rizikovým faktorem u rakoviny kůže, ale může také zhoršovat lupénku a další kožní nemoci. Navíc všichni vědí, že cigarety prohlubují vrásky, snižují elastičnost pleti a zanechávají na ní kromě kruhů pod očima i nezdravý odstín.

S plodností na štíru

Zdraví reprodukčních orgánů je u kouřením také ohroženo. A to jak u mužů, tak u žen. Kuřačky mívají častěji problémy otěhotnět, cigarety představují velké riziko i pro těhotenství (o nenarozeném miminku ani nemluvě), navíc u nich častěji lékaři zaznamenají mimoděložní těhotenství. Pánové-kuřáci pak mívají méně „schopných“ spermií a kromě toho zažívají mnohem častěji problémy s erekcí – dostavuje se pomaleji, je méně kvalitní a její „výdrž“ je tristní…

Brýle na obzoru

Aby toho nebylo málo, z nebezpečí nejsou vyjmuté ani naše oči. Však mezi pacienty v čekárně očních lékařů najdete kuřáků spoustu. Aby ne, jsou totiž v porovnání s nekouřící populací mnohem více ohrožení zeleným i šedým zákalem, syndromem suchého oka i závažnou makulární degenerací, jež může vést až k úplné slepotě.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Svata
Svata 3. 5. 2020

Výstižné.

Odpovědět
avatar
Macina Nováková 23. 4. 2020

Přesně z tohoto důvodu jsem kouření klasických cigaret raději vyměnila za vapování. Pořád to není takové, jako kdyby člověk nekouřil vůbec, ale určitě je to zdravější. Nedávno jsem si dokonce koupila i takový vychytaný vaporizér, který je mnohem lepší, než ten, co jsem měla předtím. Konkrétně tento: https://www.va-pax.cz/paxvaporizery/pax2/

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 28. 3. 2020

ještě,že nekouřím

Odpovědět
beata0063
beata0063 27. 1. 2020

Ešteže sa od tohto držím ďalej..

Odpovědět
konatovka
konatovka 27. 1. 2020

Brr, to je strašné konstatování. Nikdy jsem nekouřila a nikdy kouřit nebudu. U většinu kuřaček se to pozná podle nezdravého odstínu na obličeji.

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 28. 3. 2020

přesně tak

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 179
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.