Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 9. 11. 2020
Líbí se mi

Kouření ohrožuje nejen vaše plíce, ale také játra nebo oči

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 9. 11. 2020
Líbí se mi
Kouření ohrožuje nejen vaše plíce, ale také játra nebo oči

Kouření ohrožuje nejen vaše plíce, ale také játra nebo oči

Všichni víme, že kouření našemu tělu nesvědčí. Ba co víc, má na něj zhoubné účinky. Nejvíce se v souvislosti s dopady tohoto zlozvyku zmiňují samozřejmě plíce, jež „schytají“ největší nálož škodlivin. Ovšem bylo by chybou si myslet, že tím negativa spojená s cigaretami končí.

Podle odborníků souvisí až 80 procent všech nádorů plic právě s kouřením. Také srdce a cévy si nesou nepěkné následky tohoto zlozvyku. Ovšem v důsledku cigaret trpí celé tělo. Kde všude se kouření projevuje?

Játra v ohrožení

O játrech se nejčastěji mluví v souvislosti s alkoholem, případně nevhodným stravováním. Ale zajímavé je, že když přijde na kouření, už se o tomto orgánu nehovoří. A to je chyba. Jen pro zajímavost – skoro polovina případů rakoviny jater může souviset s kouřením. A to je rozhodně nezanedbatelné číslo.

Pokožka, co nezáří

Že naši pleť ohrožují nejvíce sluneční paprsky? Nenechte se zmýlit, kouření na ni má také zhoubný vliv. Lékařské statistiky mluví jasně – kouření je rizikovým faktorem u rakoviny kůže, ale může také zhoršovat lupénku a další kožní nemoci. Navíc všichni vědí, že cigarety prohlubují vrásky, snižují elastičnost pleti a zanechávají na ní kromě kruhů pod očima i nezdravý odstín.

S plodností na štíru

Zdraví reprodukčních orgánů je u kouřením také ohroženo. A to jak u mužů, tak u žen. Kuřačky mívají častěji problémy otěhotnět, cigarety představují velké riziko i pro těhotenství (o nenarozeném miminku ani nemluvě), navíc u nich častěji lékaři zaznamenají mimoděložní těhotenství. Pánové-kuřáci pak mívají méně „schopných“ spermií a kromě toho zažívají mnohem častěji problémy s erekcí – dostavuje se pomaleji, je méně kvalitní a její „výdrž“ je tristní…

Brýle na obzoru

Aby toho nebylo málo, z nebezpečí nejsou vyjmuté ani naše oči. Však mezi pacienty v čekárně očních lékařů najdete kuřáků spoustu. Aby ne, jsou totiž v porovnání s nekouřící populací mnohem více ohrožení zeleným i šedým zákalem, syndromem suchého oka i závažnou makulární degenerací, jež může vést až k úplné slepotě.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar

Já už také docela dost dlouho neholduji těm klasickým cigaretám a přešla jsem na vaporizér Pax 2... (odkaz na něj je zde - https://www.va-pax.cz/paxvaporizery/pax2/ )... Myslím si, že je to něco, co má určitě nějakou budoucnost, respektive se to docela dost funkčně dá využít jako takový můstek před absolutním skončení kouření Alespoň já to tak vnímám přátelé...

Odpovědět
sipeji
sipeji 10. 11. 2020

Jo jo cigarety rozhodně neprospívají ničemu.

Odpovědět
JanouskovaB27
JanouskovaB27 10. 11. 2020

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 9. 11. 2020

vůbec nekouřím

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 253
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.