Skutečně musíte spát doporučovaných osm hodin denně, nebo si máte dělat starosti s tím, že vám stačí mnohem méně odpočinku? Nevěřte bludům a nenechte se ovlivnit nesmysly. Čím byste se skutečně měli řídit a jak je to s oddělenými ložnicemi?
Co je to vlastně spánek? Vědci ho popisují jako opakovaně se vyskytující stav organismu, charakterizovaný sníženou pohybovou aktivitou a omezenou reaktivitou na vnější podněty. Laicky řečeno se jedná o stav klidu, který si široká veřejnost vysvětluje všelijak. Naštěstí doktor Neil Stanley, nezávislý odborník na spaní, který se o noční regeneraci a návyky vědecky zabývá již přes 38 let, spoustu ze zakořeněných mýtů vyvrací.
Čemu jste doteď věřili i vy?
Osm hodin denně je základ
Neexistují žádná pevná pravidla týkající se množství spánku, které každý jedinec potřebuje. Všichni máme své individuální potřeby. Normální rozsah je kdekoli mezi pěti a devíti hodinami, proto se nenervujte, když nezapadáte do tabulek. Ale pozor, v případě, že přes den pociťujete ospalost, pravděpodobně spánku nemáte dostatek.
Čím víc spánku, tím lépe
I když má každý své osobní potřeby, vědecké práce již v minulosti ukázaly, že příliš mnoho spánku zdraví škodí. Jeho nadbytek dokonce ovlivňuje schopnost komunikace i výkonu. Tedy aspoň tak to tvrdí kanadští vědci, kteří zkoumali víc jak 40 tisíc lidí.
Tělo si na nedostatek spánku zvykne
Někteří lidé přirozeně potřebují méně spánku než ti druzí, což je ovšem geneticky určeno. Platí ale, že dlouhodobá spánková deprivace dožene každého. Jak se projevuje? Je spojena s větším rizikem řady onemocnění, včetně srdečních chorob, deprese, diabetu a obezity.
Spaní v oddělených ložnicích zvěstuje problémy
Mnoho lidí se cítí bezpečně a klidně, když vedle nich spí jejich partner, nicméně společná ložnice má i svoji odvrácenou stranu. 50 procent spánkových poruch způsobuje právě protějšek, takže je jasné, že někteří raději uléhají sami. „Je to naprosto přirozená věc, která by mohla zlepšit váš vztah, protože když začnete lépe spát, stanete se šťastnější a méně unavení,“ upozorňuje Neil Stanley.
Spánek se dá dohnat o víkendu
Naše těla lépe reagují na pravidelné spánkové vzorce. Za ideální se považuje, když chodíte spát ve stejnou dobu – a taky ve stejnou dobu vstáváte. Víkendový odpočinek tenhle cyklus narušuje, a proto může být vstávání v pondělí ráno tak obtížné. Chcete-li spánek dohnat, je lepší jít spát o něco dříve a dodržovat pravidelný čas probuzení.
Děti by měly chodit spát, až když jsou unavené
„Je to jako myslet si, že děti přestanou jíst zmrzlinu, až budou plné. Ti nejmenší potřebují mnohem více spánku než dospělí. Pro jejich vývoj je to zásadní, takže především ony potřebují rutinu a řád. Nečekejte, až samy tak říkajíc odpadnou,“ apeluje spánkový odborník. Takže, v kolik dnes jdete spát?
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account