Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 3. 6. 2021
Líbí se mi

Skutečně musíte spát doporučovaných osm hodin denně?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 3. 6. 2021
Líbí se mi
Skutečně musíte spát doporučovaných osm hodin denně?

Skutečně musíte spát doporučovaných osm hodin denně?

Skutečně musíte spát doporučovaných osm hodin denně, nebo si máte dělat starosti s tím, že vám stačí mnohem méně odpočinku? Nevěřte bludům a nenechte se ovlivnit nesmysly. Čím byste se skutečně měli řídit a jak je to s oddělenými ložnicemi?

Co je to vlastně spánek? Vědci ho popisují jako opakovaně se vyskytující stav organismu, charakterizovaný sníženou pohybovou aktivitou a omezenou reaktivitou na vnější podněty. Laicky řečeno se jedná o stav klidu, který si široká veřejnost vysvětluje všelijak. Naštěstí doktor Neil Stanley, nezávislý odborník na spaní, který se o noční regeneraci a návyky vědecky zabývá již přes 38 let, spoustu ze zakořeněných mýtů vyvrací.

Čemu jste doteď věřili i vy?

Osm hodin denně je základ

Neexistují žádná pevná pravidla týkající se množství spánku, které každý jedinec potřebuje. Všichni máme své individuální potřeby. Normální rozsah je kdekoli mezi pěti a devíti hodinami, proto se nenervujte, když nezapadáte do tabulek. Ale pozor, v případě, že přes den pociťujete ospalost, pravděpodobně spánku nemáte dostatek.

Čím víc spánku, tím lépe

I když má každý své osobní potřeby, vědecké práce již v minulosti ukázaly, že příliš mnoho spánku zdraví škodí. Jeho nadbytek dokonce ovlivňuje schopnost komunikace i výkonu. Tedy aspoň tak to tvrdí kanadští vědci, kteří zkoumali víc jak 40 tisíc lidí.

Tělo si na nedostatek spánku zvykne

Někteří lidé přirozeně potřebují méně spánku než ti druzí, což je ovšem geneticky určeno. Platí ale, že dlouhodobá spánková deprivace dožene každého. Jak se projevuje? Je spojena s větším rizikem řady onemocnění, včetně srdečních chorob, deprese, diabetu a obezity.

Spaní v oddělených ložnicích zvěstuje problémy

Mnoho lidí se cítí bezpečně a klidně, když vedle nich spí jejich partner, nicméně společná ložnice má i svoji odvrácenou stranu. 50 procent spánkových poruch způsobuje právě protějšek, takže je jasné, že někteří raději uléhají sami. „Je to naprosto přirozená věc, která by mohla zlepšit váš vztah, protože když začnete lépe spát, stanete se šťastnější a méně unavení,“ upozorňuje Neil Stanley.

Spánek se dá dohnat o víkendu

Naše těla lépe reagují na pravidelné spánkové vzorce. Za ideální se považuje, když chodíte spát ve stejnou dobu – a taky ve stejnou dobu vstáváte. Víkendový odpočinek tenhle cyklus narušuje, a proto může být vstávání v pondělí ráno tak obtížné. Chcete-li spánek dohnat, je lepší jít spát o něco dříve a dodržovat pravidelný čas probuzení.

Děti by měly chodit spát, až když jsou unavené

Je to jako myslet si, že děti přestanou jíst zmrzlinu, až budou plné. Ti nejmenší potřebují mnohem více spánku než dospělí. Pro jejich vývoj je to zásadní, takže především ony potřebují rutinu a řád. Nečekejte, až samy tak říkajíc odpadnou,“ apeluje spánkový odborník. Takže, v kolik dnes jdete spát?

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 4. 6. 2021

jsem ráda za pár hodin spánku

Odpovědět
sipeji
sipeji 4. 6. 2021

Já myslím, že potřeba spánku je velmi individuální

Odpovědět
Jana101
Jana101 3. 6. 2021

zajímavé

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 3. 6. 2021

pro mě je ideální spánek v letním období 8 a v zimním 9 hodin, přes týden bohužel spím jen nějakých 6-7 hodin a je to málo, vždy jsem ráda za víkend, že si o trošku víc přispím

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 571
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.