Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 19. 4. 2021
Líbí se mi

Proč naše tělo potřebuje kolagen?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 19. 4. 2021
Líbí se mi
Proč naše tělo potřebuje kolagen?

Proč naše tělo potřebuje kolagen?

Odevšad slýcháme, že naše tělo potřebuje kolagen. Jenže co si pod tímto názvem představit a proč bychom ho vlastně měli organismu dodávat? Tahle téměř zázračná látka zdaleka jen neprospívá naší kráse, ale podílí se rovněž na našem zdraví.

O kolagenu se často mluví ve spojitosti s krásnou pletí bez vrásek. Ve skutečnosti má ale mnohem větší úlohu. Je to nejhojněji zastoupená bílkovina v našem těle, kterou najdeme ve svalech, kostech, trávicím systému a šlachách. Ovlivňuje také kvalitu vlasů, nehtů a pružnost naší pokožky.

Tělo si kolagen dokáže vytvořit samo, ale s postupem věku produkce výrazně klesá, největší pokles nastává kolem čtyřicátého roku života. Bez kolagenu pak vaše pokožka viditelně stárne, tvoří se vrásky, horší se kvalita vlasů, lámou se nehty a kosti i klouby chřadnou. Také vazivo ztrácí elasticitu, což se může projevit například bolestmi zad.

Tři typy kolagenu

Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která tvoří 25–30 % všech bílkovin v těle savců, ve formě kolagenních vláken. Momentálně je známo nejméně 28 rozdílných typů kolagenů. Nejrozšířenějším kolagenem v organismu je kolagen typu I. Mezi ty nejdůležitější typy patří:

  • typ I. – nejhojnější kolagen v našem těle, je přítomen v pokožce, šlachách, kostech či zubech
  • typ II. – nachází se zejména v chrupavkách, je důležitý pro zdraví kloubů
  • typ III. – je podobný typu I., nachází se v kůži, pomáhá udržovat zdravé kosti, šlachy a pojivové tkáně

K pohybu potřebuje kolagen každý, zejména fyzicky aktivní lidé, sportovci, senioři a ženy. Již od 25. roku produkce kolagenu v těle klesá. Také pohybový aparát sportovců je velmi zatížen a dostatek kolagenních bílkovin pro ně slouží jako správná prevence případných problémů a zátěží.

Kde ho hledat

Moderní životní styl plný stresu, špatné stravy a nerovnováhy ve střevě může snížit schopnost těla produkovat kolagen a proto je potřeba ho doplňovat. Dostatek kolagenu v těle ovlivňují také genetické predispozice, které jsme zdědili po našich předcích.

Kolagen lze získat ze stravy, hlavně z potravin s vysokým obsahem proteinů. Mezi takové, které podporují tvorbu kolagenu, patří například hovězí maso, ryby, červená zelenina, citrusové plody, vývary z kostí. Vitamin C je klíčem ke krásné a zdravé pokožce, ale působí také jako antioxidant a pomáhá při tvorbě kolagenu. Snadno získáme kolagen také prostřednictvím doplňků stravy.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 20. 4. 2021

v tuto dobu testuji kolagenové tablety, tak snad se projeví účinek

Odpovědět
sipeji
sipeji 20. 4. 2021

Občas si kolagenovou kůru naordinuji.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 19. 4. 2021

Odpovědět
evabel
evabel 19. 4. 2021

Právě užívám doplněk stravy Geloren Active a pomáhá. Děkuji za možnost testovat!

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 518
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.