Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 23. 9. 2019
Líbí se mi

Jsou dnes ryby opravdu toxičtější než kdy dřív?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 23. 9. 2019
Líbí se mi
Jsou dnes ryby opravdu toxičtější než kdy dřív?

Jsou dnes ryby opravdu toxičtější než kdy dřív?

Ryba jako velmi zdravá a bezpečná potravina? Nenechte se zmást. Tyhle tři druhy patří k toxickým kusům!

Mnoho ryb - z nichž některé končí na našich talířích - vykazuje rostoucí hladiny methylrtuti neboli velmi toxické látky, která se z těla jen tak lehce nevyloučí. Jak k něčemu takovému vůbec mohlo dojít? V průběhu 20. století se v důsledku lidské činnosti zvýšila koncentrace rtuti v životním prostředí na trojnásobek, tedy oproti přirozené přírodní koncentraci. A tím to všechno začíná. Rtuť je těžký kov, který se přirozeně vyskytuje v přírodě. V prostředí se kovová rtuť působením bakterií přeměňuje na methylrtuť, která je toxičtější. Suma sumárum, špatné prostředí, špatné podmínky pro živočichy.

Za všechno může člověk?

Mnoho ryb, které žijí v moři, je vystaveno působení methylrtuti, již absorbují prostřednictvím řas. Tato toxická látka se tak dostává do organismu lidí, kteří si myslí, že ryby jsou jednou z nejdravějších potravin. Chyba lávky. Téměř 100 % methylrtuti obsažené ve zkonzumovaném mase přechází do krevního řečiště, odkud je transportována do jater, ledvin nervové soustavy a částečně do mozku, kde se ukládá. Methylrtuť je v lidském organismu stabilní a velmi pomalu se rozkládá. (Střední poločas rozpadu je v lidském organismu 44-80 dní. Tak to aspoň tvrdí vědci z kanadské Trentské univerzity.)

Rizikové druhy ryb

Situace dokonce došla tak daleko, že podle současného výzkumu Harvardské univerzity pochází přibližně 82 % expozice methylrtuti z konzumace mořských plodů, přičemž se tyto výsledky objevují v časopise Nature. Právě v něm je uvedeno, že hladina methylrtuti u ryb, jako je treska, tuňák a mečoun obecný, jsou na vzestupu. Platí přitom, že čím výše je živočich postavený v potravním řetězci, tím mohou být koncentrace methylrtuti v jeho tkáních vyšší.

Sluší se uvést, že se výzkumníci opírali o analýzu údajů ekosystému Mainského zálivu v Atlantském oceánu. Konkrétně se zabývali daty za posledních 30 let. Co to všechno konkrétně pro vás znamená?

Potenciální hrozba

Pokud jsou methylrtuti vystaveny děti a těhotné ženy nebo ženy v produktivním věku, které plánují mít potomky, je to problém. Methylrtuť totiž snadno proniká z těla matky placentou do těla vyvíjejícího se plodu v děloze, což může vést k narušení vývoje nervového systému. Vědci také varují, že tato toxická látka negativně ovlivňuje srdečněcévní systém, imunitu a reprodukci jako takovou. Zdravotní přínos konzumace některých ryb je tak sporný.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 26. 9. 2019

Je to pravda, bohužel.

Odpovědět
Ovace
Ovace 25. 9. 2019

Bohužel je to tak

Odpovědět
gustawka
gustawka 24. 9. 2019

o toto téma se zajímám

Odpovědět
Toša
Toša 24. 9. 2019

Můžeme si za to sami bohužel...

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 24. 9. 2019

podle toho jak se k přírodě chováme se nemůžeme divit

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 752
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.