Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 10. 2020
Líbí se mi

Jóga může pomoci i pacientům s rakovinou prsu

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 10. 2020
Líbí se mi
Jóga může pomoci i pacientům s rakovinou prsu

Jóga může pomoci i pacientům s rakovinou prsu

Jóga není jen odpočinkové cvičení, které vyplňuje volný čas, má i nesporný terapeutický význam – zejména pro jedince bojující s karcinomem prsu. Zmírňuje totiž bolesti, deprese i únavu.

Karcinom prsu je nejčastější nádorové onemocnění, které v naprosté většině případů postihuje ženy, nicméně může se týkat i mužů, jichž statisticky bývá jedno procento. Pokud jde o další šokující číslo, každoročně je jen v České republice diagnostikováno okolo sedmi tisíc nových pacientů.

Nemoc, která se dotýká všech

Bez ohledu na pohlaví každý člověk s touto chorobou zažívá enormní fyzický, duševní i emoční stres, který ještě více oslabuje imunitní systém, což zhoršuje nejen léčbu, ale i bolesti spojené s chemoterapií. Čím by se takové utrpení, které si kdekdo neumí ani představit, dalo zmírnit? Lékaři nalezli vlaštovku naděje, která poněkud překvapivě létá ve světě alternativní medicíny.

Jóga jako pomoc, která se neodmítá

Slovo jóga symbolizuje spojení, sjednocení, rovnováhu a vyváženost. Je známé po celém světě, přičemž se užívá v mnoha významech. Označuje filozofii, duchovní nauku či náboženství, stejně jako různá tělesná a duchovní cvičení. Teď se ale možná bude dávat do souvislosti i s rakovinou. To je trochu zvláštní spojení, ovšem podle nejnovějších zpráv hodně účinné.

Laik se diví, odborník žasne

Nedávná americká studie uskutečněná na klinice léčby nádorových onemocnění se sídlem ve městě Houston (The University of Texas MD Anderson Cancer Center) prokázala, že pacientům s karcinomem prsu pomáhá cvičení jógy významně snížit bolest, deprese i únavu.

„Výhody jógy naprosto přesahují rámec našeho chápání,“ otevřeně přiznává sám autor oné studie, kterým je lékař Lorenzo Cohen, jež působí ve zmíněné instituci. „Tato aktivita zmírňuje dopady stresového hormonu kortizolu a uklidňuje celé tělo, což je v boji s nemocí zásadní. Kontrolní skupina žen, která se jí věnovala jednu hodinu třikrát týdně, hlásila po ukončení výzkumu vyšší energetické hladiny, menší emoční zátěž i zlepšení fyzických funkcí,“ doplňuje jmenovaný specialista s tím, že by jóga měla být uznána jako regulérní léčebná metoda.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
KamilaK
KamilaK 10. 2. 2021

Každé cvičení je výhodné

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 269
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.